Milli Kitabxanada “10 mart - Milli Tеatr Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
10-03-2025
10 mart Milli Teatr Günüdür. Bu gün Azərbaycan teatrı yaranmasının 152-ci ildönümünü qeyd edir.
Milli Kitabxanada bu gün münasibətilə “10 mart - Milli Tеatr Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə  istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə “Azərbaycan Respublikasında Milli Teatr Gününün təsis edilməsi haqqında” sərəncam, Azərbaycan teatr sənətinin qədim və zəngin tarixi yolu, peşəkar milli teatrının yaradılması, Teatr ensiklopediyaları, Teatr antologiyaları, ayrı-ayrı şəhərlərimizdəki sənət ocaqlarının fəaliyyəti və s. haqqında dövri mətbuatda çap  olunan məqalələr, fotolar, kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/10_Mart_Milli_Teatr_Gunu/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Qeyd edək ki, Azərbaycan teatr sənəti qədim və zəngin tarixi yol keçib. Böyük maarifçi Həsən bəy Zərdabi və görkəmli yazıçı Nəcəf bəy Vəzirovun təşəbbüsü ilə 1873-cü ildə Bakıda M.F.Axundzadənin "Lənkəran xanının vəziri" komediyasının tamaşaya hazırlanması ilə Azərbaycanda, eləcə də bütün müsəlman Şərqində peşəkar teatrın təməli qoyulub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 1 mart 2013-cü il tarixində “Azərbaycan Respublikasında Milli Teatr Gününün təsis edilməsi haqqında” sərəncam imzalayıb.

A virtual exhibition titled "March 10 - National Theater Day" was presented to users online at the National Library
10-03-2025
March 10 is National Theater Day. Today, Azerbaijani theater celebrates the 152nd anniversary of its establishment.
On this occasion, a virtual exhibition titled “March 10 - National Theater Day” was presented to users online at the National Library.
The virtual exhibition features articles, photos, and books published in periodicals about the decree “On the Establishment of National Theater Day in the Republic of Azerbaijan”, the ancient and rich historical path of Azerbaijani theater art, the creation of a professional national theater, theater encyclopedias, theater anthologies, the activities of art centers in our individual cities, etc.
You can get acquainted with the virtual exhibition using the link https://anl.az/el/vsb/10_Mart_Milli_Teatr_Gunu/index.htm
It should be noted that Azerbaijani theater art has passed an ancient and rich historical path. The foundation of professional theater in Azerbaijan, as well as in the entire Muslim East, was laid in 1873 in Baku with the preparation of M.F. Akhundzadeh's comedy "The Vizier of the Khan of Lankaran" at the initiative of the great educator Hasan bey Zardabi and the prominent writer Najaf bey Vezirov.
On March 1, 2013, the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed a decree "On the Establishment of National Theater Day in the Republic of Azerbaijan".