18 Sentyabr – Azərbaycanda Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Milli Musiqi Günü dahi Üzeyir Hacıbəyovun doğum günü ilə bağlıdır. Milli musiqimiz, mədəniyyətimiz öz inkişaf zirvəsinə görə Üzeyir Hacıbəyova borcludur.
1995-ci ildə Heydər Əliyevin fərmanı ilə dahi bəstəkarın anadan olmasının 110 illik yubileyi ərəfəsində 18 sentyabrın Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunması qərara alınıb.
Ü.Hacıbəyov Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində yeni gəlişmə yollarının və milli bəstəkarlıq məktəbinin özülünü qoymaqla yanaşı, Azərbaycan musiqisi tarixində ilk opera, ilk musiqili komediya və 300-dən çox xalq mahnısını nota salıb, marş, kantata, fantaziya, mahnı və romanslar, kamera və xor əsərləri yazıb.
XIV Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalının proqramına müvafiq olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 Sentyabr – Milli Musiqi Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "September 18 - National Music Day" was presented to users online by the National Library
19-09-2022
September 18 is celebrated as National Music Day in Azerbaijan. The National Music Day is also connected with the birthday of genius Uzeyir Hajibeyov. Our national music and culture owe the pinnacle of its development to Uzeyir Hajibeyov.
In 1995, by the decree of Heydar Aliyev, it was decided to celebrate September 18 as the National Music Day on the eve of the 110th anniversary of the birth of the genius composer.
U. Hajibeyov  besides of laying the foundations of the national school of composition and new paths of development in the history of Azerbaijani musical culture, wrote the first opera, the first musical comedy and more than 300 folk songs in the history of Azerbaijani music., marches, cantatas, fantasy, songs and romances, chamber and choral works.
According to the program of the XIV Uzeyir Hajibeyli International Music Festival, a virtual exhibition called "September 18 - National Music Day" was prepared by the staff of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. In the virtual exhibition, photos, books on the subject and articles published in periodical press pages are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm