18 Sentyabr – Azərbaycanda Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Milli Musiqi Günü dahi Üzeyir Hacıbəyovun doğum günü ilə bağlıdır. Milli musiqimiz, mədəniyyətimiz öz inkişaf zirvəsinə görə Üzeyir Hacıbəyova borcludur.
1995-ci ildə Heydər Əliyevin fərmanı ilə dahi bəstəkarın anadan olmasının 110 illik yubileyi ərəfəsində 18 sentyabrın Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunması qərara alınıb.
Ü.Hacıbəyov Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində yeni gəlişmə yollarının və milli bəstəkarlıq məktəbinin özülünü qoymaqla yanaşı, Azərbaycan musiqisi tarixində ilk opera, ilk musiqili komediya və 300-dən çox xalq mahnısını nota salıb, marş, kantata, fantaziya, mahnı və romanslar, kamera və xor əsərləri yazıb.
XIV Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalının proqramına müvafiq olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 Sentyabr – Milli Musiqi Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

18 сентября в Азербайджане отмечается День национальной музыки. Этот праздник музыки вошел в историю так же, как и день рождения выдающегося азербайджанского композитора Узеира Гаджибекова. Узеир Гаджибеков – классик азербайджанской музыкальной культуры, творчество которого сыграло основополагающую роль в истории национального музыкального искусства.
В 1995 году Президент Азербайджана Общенациональный лидер Гейдар Алиев издал распоряжение, согласно которому День национальной музыки стал отмечаться на государственном уровне.
У.Гаджибеков заложил основу нового направления и национальной композиторской школы в истории азербайджанской музыкальной культуры. Он является создателем первой оперы, первой музыкальной комедии и более 300 народных песен. У.Гаджибеков перевел в ноты свыше 300 народных песен, являлся автором многочисленных маршев, кантатов, фантазий, песен и романсов, камерных и хоровых произведений.
Согласно программе XIV Международного музыкального фестиваля имени Узеира Гаджибейли, сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундзаде была подготовлена виртуальная выставка под названием «18 сентября – День национальной музыки». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm.