Yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tapşırığına əsasən Milli Kitabxanada 10 günlük treninqlər təşkil edilir.
07-16 sentyabr tarixlərində Milli Kitabxananın Treninq mərkəzində keçirilən “Region kitabxanalarında informasiya texnologiyaları infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi” proqramı çərçivəsində “ALİSA-Vahid Kitabxana İdarəetmə Sistemi və MARC-21” treninqinin növbəti müdavimlərinə sertifikatlar təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov, direktor müavini Ədibə İsmayılova, Milli Kitabxananın digər əməkdaşları, trenerləri, Ultra şirkətinin mütəxəssisi, Oğuz, Tovuz, Ucar, Qusar, Zaqatala, Daşkəsən, Xaçmaz, Siyəzən, Astara, Kürdəmir rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin mütəxəssisləri iştirak edirdilər.

Окончившим тренинг «Единая управляющая библиотечная система ALİSA и MARC-21», проходившем в Тренинг-центре Национальной Библиотеки, были вручены сертификаты
16-09-2015
Окончившим тренинг «Единая управляющая библиотечная система ALİSA и MARC-21», проходившем в Тренинг-центре Национальной Библиотеки, были вручены сертификаты.
С целью внедрения новой усовершенствованной библиотечной программы ALİSA по поручению Министерства Культуры и Туризма в Национальной Библиотеке были организованы 10-дневные тренинги.
7-16 сентября были вручены сертификаты окончившим тренинг «Единая управляющая библиотечная система ALİSA и MARC-21 (в рамках программы «Усовершенствования инфраструктуры информационных технологий районных библиотек»)
В церемонии вручения сертификатов принимали участие директор проф. Керим Тахиров, зам.директора Адиба Исмайлова, другие сотрудники библиотеки, тренеры, специалисты предприятия Ультра, сотрудники ЦБС Огуза, Товуза, Уджара, Кусаров, Закатал, Дашкесана, Хачмаса, Сиязана, Астары, Кюрдамира.
Окончившие тренинг вплотную ознакомились с рабочим процессов в Национальной Библиотеке, новыми способами обслуживания. Затем в торжественной обстановке были вручены сертификаты.