23 iyul tarixində Açıq Kitabxanada Milli Kitabxananın və Azərbaycan gənclərinin inkişaf hərəkatı ictimai birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Kitab klubunun təşkilatçılığı ilə “Kitabın Sirri” layihəsi çərçivəsində yazıçı-dramaturq, “Qobustan” dərgisinin baş redaktoru Pərvin Nurəliyeva ilə görüş keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini Ədibə İsmayılova açaraq qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, 2016-cı ildə Açıq kitabxana layihəsi yaranandan bu günə qədər açıq səma altında bir çox poeziya gecələri, mütaliə axşamları, ayrı-ayrı yazıçı və şairlərlə görüşlər keçirilib, yazıçı və şairlərin yeni kitablarının təqdimat mərasimləri, imzalı görüşlər təşkil olunub. Növbəti belə görüşlərdən birinin bu gün yazıçı-dramaturq, “Qobustan” dərgisinin baş redaktoru Pərvin Nurəliyeva ilə keçiriləcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən yazıçı-dramaturq Pərvin Nurəliyeva tədbirin təşkilində ev sahibliyi edən M. F. Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının rəhbərliyinə və Azərbaycan gənclərinin inkişaf hərəkatı ictimai birliyinə təşəkkürünü bildirib. Tədbir iştirakçıları və kitabsevər gənclər tərəfindən verilən sualları cavablandıran Pərvin xanım “190 yaşlı həmdəmim” kitabının yaranmasından, ədəbiyyat və incəsənətin həyatında kəsb etdiyi roldan bəhs edib.
Qeyd edək ki, “İlin gənci”, “Qızıl Kəlmə” və bir sıra digər mükafatlara layiq görülən Pərvin Nurəliyeva yaradıcılığa kiçik hekayələr, esselərlə başlayıb. Xalq yazıçısı Anarın yaradıcılığını təhlil edən “Anar dünyası”adlı nəsr kitabının və “Qar yağacaq” , “Balerin”(türkcə) kitablarının müəllifidir.

В Открытой библиотеке, действующей при Национальной библиотеке, состоялась встреча с писателем-драматургом Парвин Нуралиевой
23-07-2024
23 июля в рамках проекта «Тайна книги» в Открытой библиотеке состоялась встреча с писателем-драматургом, главным редактором журнала «Гобустан» Парвин Нуралиевой. Организатором мероприятия выступил Книжный клуб, действующий при Национальной библиотеке и общественном объединении «Движение развития азербайджанской молодежи».
Открывая мероприятие, заместитель директора по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию Национальной библиотеки Адиба Исмайлова приветствовала гостей. Она отметила, что с момента создания проекта «Открытая библиотека» в 2016 году под открытым небом прошло множество поэтических и чтецких вечеров, встреч с писателями и поэтами, церемоний презентации книг и автограф-сессий. А.Исмайлова подчеркнула, что одна из очередных таких встреч проходит сегодня с писателем-драматургом, главным редактором журнала «Гобустан» Парвин Нуралиевой.
В своем выступлении писатель-драматург Парвин Нуралиева поблагодарила руководство Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова и общественного объединения «Движение развития азербайджанской молодежи» за организацию мероприятия. Ответив на вопросы участников мероприятия и книголюбивой молодежи, Парвин ханум рассказала о написании книги «190 yaşlı həmdəmim» и роли литературы и искусства в ее жизни.
Следует отметить, что Парвин Нуралиева, начавшая свое творчество с рассказов и очерков, была удостоена наград “İlin gənci” («Молодежь года»), “Qızıl Kəlmə” («Золотое слово») и др. Она является автором прозы “Anar dünyası” («Мир Анара»), в которой анализируется творчество писателя Анара, а также книг “Qar yağacaq” («Снег пойдет»), “Balerin” («балерина») (на турецком языке).
В завершение состоялась автограф-сессия с писательницей-драматургом Парвин Нуралиевой, а также сделаны памятные фотографии.