Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxanada istedadlı gənc yazıçı Elvin İlqaroğlunun “Sən qəribə adamsan” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
12-07-2024
12 iyul tarixində Açıq  Kitabxanada Milli Kitabxananın və  Azərbaycan gənclərinin inkişaf hərəkatı ictimai birliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Kitab klubunun təşkilatçılığı ilə “Kitabın Sirri” layihəsi çərçivəsində gənc istedadlı yazıçı Elvin İlqaroğlunun “Sən qəribə adamsan” adlı kitabının  təqdimat mərasimi keçirilib.
İlk öncə Azərbaycan torpaqlarının ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, bu gün Milli Kitabxanada gözəl təbiətin qoynunda, dünyada alternativi olmayan Açıq Kitabxanada istedadlı gənc yazarın  işığına toplaşmışıq. Ümumiyyətlə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının 2006-cı ildən gənclərlə çox sıx əlaqədə işlədiyini,  hələ 2006-2010-cu illərdə Milli Kitabxanada “Gənc ədiblər dərnəyinin” fəaliyyət göstərdiyini, bu gün üzdə olan gənc yazarların Milli Kitabxanada fəaliyyət göstərən həmin dərnəyin yetişdirmələri olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, bu gün Azərbaycan gənclərinin inkişaf hərəkatı ictimai birliyinin təqdim etdiyi gənclər gələcəyin Nüsrət Kəsəmənliləri, Vaqif Səmədoğluları, Zəlimxan Yaqubları, Ramiz Rövşənləri olacaq və gələcək nəsillər onları görkəmli şairlər kimi qarşılayacaqlar.  Milli Kitabxananın oxucularının 80 faizindən çoxunun gənclər olduğunu, ona görə də Milli Kitabxananın ən böyük qayəsinin gənclərə dəstək olmaq, onları Azərbaycan xalqına təqdim etmək və yaradıcılığını təbliğ etmək olduğunu vurğulayan professor Kərim Tahirov Azərbaycan gənclərinin inkişaf hərəkatı ictimai birliyinin rəhbərliyini, gənc yazar Elvin İlqaroğlunu təbrik edib, yaradıcılığında uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən  Azərbaycan gənclərinin inkişaf hərəkatı ictimai birliyinin sədri Miri Mirəliyev tədbirin təşkilində ev sahibliyi edən M. F. Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirova, eləcə də hər zaman gənclərin yanında olan, bütün gənclərin, təşkilatın sonsuz hörmətini qazanan Milli Kitabxananın Elmi işlər və Kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılovaya sonsuz təşəkkürünü bildirib.

12 июля в рамках проекта «Тайна книги» в Открытой библиотеке состоялась презентация книги молодого талантливого писателя Эльвина Ильгароглу «Ты странный человек». Организатором мероприятия выступил Книжный клуб, действующий при Национальной библиотеке и общественном объединении «Движение развития азербайджанской молодежи».
В первую очередь минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших свои жизни за территориальную целостность азербайджанских земель.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров открыл мероприятие приветственной речью. «Сегодня мы собрались в Открытой библиотеке, не имеющей альтернативы во всем мире, на мероприятии талантливого молодого писателя. Хочу отметить, что Национальная библиотека Азербайджана с 2006 года тесно сотрудничает с молодежью. Еще в 2006-2010 годах в Национальной библиотеке действовала "Ассоциация молодых писателей", и многие современные писатели были членами этой ассоциации. Молодые писатели, ныне представленные общественным объединением "Движение развития азербайджанской молодежи" – наши будущие Нусрат Касаманлы, Вагиф Самедоглу, Залимхан Ягуб, Рамиз Ровшан – целая плеяда будущих выдающихся поэтов. Так как более 80 процентов читателей Национальной библиотеки составляет молодежь, главной задачей Национальной библиотеки является поддержка молодых людей, представление их азербайджанскому народу и популяризация их творчества. Я поздравляю руководство общественного объединения "Движение развития азербайджанской молодежи” и молодого писателя Эльвина Ильгароглу, и желаю ему дальнейших успехов в творчестве» – сказал Керим Тахиров.
В своем выступлении председатель общественного объединения «Движение развития азербайджанской молодежи» Мири Миралиев поблагодарил директора Азербайджанской национальной библиотеки, профессора Керима Тахирова и заместителя директора по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию Национальной библиотеки, доктора философии по истории Адибу Исмайлову, которая всегда находится рядом с молодежью и завоевала бесконечное уважение всей молодежи и организации.
В продолжение мероприятия молодой писатель Элвин Ильгароглу ответил на вопросы, интересующие участников мероприятия.
В завершении состоялась церемония подписания книги «Ты странный человек», а также сделаны памятные фотографии.