Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxanada 1-ci Respublika Sənətkarlıq Festivalı çərçivəsində “Azərbaycan Xalq Sənətkarlığı” adlı geniş kitab sərgisi açılıb
03-07-2019
İyul ayının 3-də UNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası çərçivəsində təşkil olunmuş 1-ci Respublika Sənətkarlıq Festivalının açılış mərasimi keçirilmişdir.
Açılış mərasimindən öncə qonaqlar Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxanada təşkil olunmuş “Azərbaycan Xalq Sənətkarlığı” adlı geniş kitab sərgisi ilə tanış olublar.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri cənab Əbülfəs Qarayev sərgiylə tanışlıqdan  sonra xalq sənətkarlıq incilərini əks etdirən belə dəyərli kitabların nəşrinin vacibliyini qeyd edərək,  “Azərbaycan xalçaları Qarabağ qrupu”, “Azərbaycan xalçaları İrəvan qrupu” kimi kitabların nəfis tərtibatda və müxtəlif dillərdə nəşr edilməsini yüksək qiymətləndirdi.
Sərgidə Azərbaycan xalq sənətkarlığının zəngin nümunələrini əks etdirən xalçaçılıq, toxuma və bədii tikmə, kəlağayı, milli geyim nümunələri, boyaqçılıq, dulusçuluq, xəttatlıq və digər incəsənət növlərinə dair Azərbaycan və xarici dillərdə nəşr olunmuş kitablar nümayiş olunur.

В Открытой библиотеке, действующая при Национальной Библиотеке, в рамках 1-го Республиканского Фестиваля Мастерства состоялась большая книжная выставка «Азербайджанское Народное Мастерство».
03-07-2019
3 июля в рамках 43-й сессии Комитета Всемирного Наследия ЮНЕСКО состоялась церемония открытия 1-го Республиканского Фестиваля Мастерства. Перед церемонией открытия гости ознакомились с большой книжной выставкой «Азербайджанское народное искусство», организованной в Открытой библиотеке, действующей при Национальной библиотеке.
На выставке представлены книги, отражающие богатые образцы азербайджанского народного мастерства, таких как ковроткачество, ткачество и художественное шитье, экземпляры национальных костюмов, живопись, каллиграфия и другие виды искусства на азербайджанском и иностранных языках.