Milli Kitabxananın kollektivi Bakı Ekspo Mərkəzində dünya şöhrətli rəssam Tahir Salahovun 90 illik yubileyinə həsr edilmiş sərgidə iştirak etmişlər
18-12-2018
18 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasının kollektivi Bakı Ekspo Mərkəzində dünya şöhrətli rəssam Tahir Salahovun 90 illik yubileyinə həsr edilmiş sərgidə iştirak etmişdir. Sərgidə Xalq rəssamının yaradıcılığının bütün dövrlərini əhatə edən həm milli, həm də dünyəvi koloriti özündə əks etdirən, rənglərin dolğun, qeyri-adi çaları ilə təsvir edilmiş, hər biri özlüyündə yeni sənət tapıntıları olan tablo, natürmort, portrеt və pеyzajları təqdim edilmişdir. Azərbaycanın və SSRİ-nin Xalq rəssamı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Dövlət mükafatları laureatı Tahir Salahovun milli mеmarlıq abidələrini, görkəmli şəxsiyyətləri, incəsənət xadimlərini, sadə zəhmətkeş obrazını, fərqli və maraqlı təbiət təsvirlərini özünəməxsus tərzdə, rənglərin dili ilə xüsusi orijinallıqla təqdim etdiyi əsərləri sərgi iştirakçılarında xüsusi maraq oyatmışdır.

Staff of the National Library participated in the exhibition dedicated to the 90th anniversary of the world-renowned painter Tahir Salahov in Baku Expo Center
18-12-2018
Staff of the National Library participated in the exhibition dedicated to the 90th anniversary of the world-renowned painter Tahir Salahov in Baku Expo Center, on December 18, 2018. The exhibition features still-life, portrait and landscape paintings reflecting both national and secular coloring and covering all periods of the creativity of the National artist.
People’s painter of Azerbaijan and the USSR, Hero of Socialist Labor and State Prizes Laureate Tahir Salahov’s works, which reflect the national architectural monuments, remarkable people, art figures, laborers, as well as nature paintings in a unique way with specific originality, caused great interest of the participants.
The staff of the National Library got closely acquainted with the exhibition and was taken a photo in the end.