17 fevral 2016-cı il tarixində Milli Kitabxananın direktoru cənab Kərim Tahirov Innovative Interfaces Global Ltd.-nin biznesin təşkili müdiri cənab Nabil Saadallah ilə görüşmüşdür. Görüşdə həmçinin Milli Kitabxananın İnformasiyalaşdırma və texnoloji inkişaf üzrə direktor müavini Elçin Musayev, Elmi işlər və beynəlxalq əlaqələr üzrə direktor müavini Mələk Hacıyeva, Oxuculara xidmət işləri üzrə direktor müavini Ədibə İsmayılova da iştirak edirdilər. Səfərinin məqsədinin Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru və işçi heyəti ilə şəxsən görüşmək, Milli Kitabxanada istifadə olunan VTLS-Virtua kitabxana sisteminin perspektivlərini müzakirə etmək, həmçinin Innovative yenilikləri, gələcək məhsul və layihələr barəsində ətraflı məlumat verməkdən ibarət olduğunu bildirmişdir. Görüşdə kitabxanada istifadə olunan mövcud sisteminin vəziyyətindən danışan cənab Nabil Saadallah kitabxananın işçi heyətinin üzləşdiyi hər hansı problemlərin olub-olmadığı ilə maraqlanmışdır. Bundan başqa, yeni sistem olan “Sierra” və “Vital” proqramlarına keçid barədə də ətraflı məlumat vermiş, hər iki proqramın dünyanın 1000-dən artıq kitabxanasında (ABŞ, Kanada, İsveçrə, Türkiyə, Polşa, Çin, Rusiya, Malaziya və digər şərqi Afika ölkələri də daxil olmaqla) müvəffəqiyyətlə tədbiq olunduğunu bildirmiş və mövzu ilə bağlı geniş prezentasiya təqdim etmişdir. Yeni proqram haqqında, onun hansı ölkələrdə istifadə olunduğu və nə kimi yeni xüsusiyyətləri özündə ehtiva etdiyi ilə maraqlanan kitabxananın direktoru Kərim Tahirov yeni sistem olan “Sierra” və “Vital” proqramlarına keçid barədə ətraflı düşünüb daha sonra qərar verəcəyini bildirmişdir.
Görüşdə qonaqla xatirə şəkli çəkilmiş, sonda Milli Kitabxananın direktoru cənab Kərim Tahirov qonağa Azərbaycan Milli Kitabxanası “Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), Azərbaycanın xəritəsi, Azərbaycan xalçaları (həmçinin DVD) kitablarını hədiyyə etmişdir.

Director of the National Library Mr. Karim Tahirov met with Mr. Nabil Saadallah, the manager business development of the Innovative Interfaces Global Ltd
17-02-2016
On February 17, director of the Azerbaijan National Library Mr. Karim Tahirov met with Mr. Nabil Saadallah, the manager business development of the Innovative Interfaces Global Ltd. Deputy director on Informatization and technological development Elchin Musayev, deputy director on Scientific affairs and international relations Malak Hajiyeva, deputy director on Reader services Adiba Ismayilova also took part in the meeting. Mr. Nabil Saadallah said that the aim of his visit is to meet face to face with the director and staff of the Azerbaijan National Library, to discuss the perspectives of VTLS-Virtua system that is used in the National Library, and to give detailed information about the Innovative updates, future products and projects. In the meeting, speaking about the status of current system, Mr. Nabil Saadallah interested in whether there is any problem that the colleagues of the national library are facing. Besides, he gave detailed information about the migration to new programs “Sierra” and “Vital”, stressed that both of them is successfully applied to more than 1000 libraries all over the world (including USA, Canada, Switzerland, Turkey, Poland, China, Russia, Malaysia and other North Africa countries), and made a great presentation about the topic. Talking about the new program, the countries that it is used, and the new features that it includes, director of the National Library Karim Tahirov mentioned that he had to think a little bit about migration to “Sierra” and “Vital” and only then he would make a decision.
During the meeting, photos were taken with the guest, at last, director of the Azerbaijan National Library Karim Tahirov presented the guest Azerbaijan National Library “Photo album” (in Azerbaijani, English and Russian languages), Azerbaijan map, Azerbaijani carpets (also DVD) books.