17 fevral 2016-cı il tarixində Milli Kitabxananın direktoru cənab Kərim Tahirov Innovative Interfaces Global Ltd.-nin biznesin təşkili müdiri cənab Nabil Saadallah ilə görüşmüşdür. Görüşdə həmçinin Milli Kitabxananın İnformasiyalaşdırma və texnoloji inkişaf üzrə direktor müavini Elçin Musayev, Elmi işlər və beynəlxalq əlaqələr üzrə direktor müavini Mələk Hacıyeva, Oxuculara xidmət işləri üzrə direktor müavini Ədibə İsmayılova da iştirak edirdilər. Səfərinin məqsədinin Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru və işçi heyəti ilə şəxsən görüşmək, Milli Kitabxanada istifadə olunan VTLS-Virtua kitabxana sisteminin perspektivlərini müzakirə etmək, həmçinin Innovative yenilikləri, gələcək məhsul və layihələr barəsində ətraflı məlumat verməkdən ibarət olduğunu bildirmişdir. Görüşdə kitabxanada istifadə olunan mövcud sisteminin vəziyyətindən danışan cənab Nabil Saadallah kitabxananın işçi heyətinin üzləşdiyi hər hansı problemlərin olub-olmadığı ilə maraqlanmışdır. Bundan başqa, yeni sistem olan “Sierra” və “Vital” proqramlarına keçid barədə də ətraflı məlumat vermiş, hər iki proqramın dünyanın 1000-dən artıq kitabxanasında (ABŞ, Kanada, İsveçrə, Türkiyə, Polşa, Çin, Rusiya, Malaziya və digər şərqi Afika ölkələri də daxil olmaqla) müvəffəqiyyətlə tədbiq olunduğunu bildirmiş və mövzu ilə bağlı geniş prezentasiya təqdim etmişdir. Yeni proqram haqqında, onun hansı ölkələrdə istifadə olunduğu və nə kimi yeni xüsusiyyətləri özündə ehtiva etdiyi ilə maraqlanan kitabxananın direktoru Kərim Tahirov yeni sistem olan “Sierra” və “Vital” proqramlarına keçid barədə ətraflı düşünüb daha sonra qərar verəcəyini bildirmişdir.
Görüşdə qonaqla xatirə şəkli çəkilmiş, sonda Milli Kitabxananın direktoru cənab Kərim Tahirov qonağa Azərbaycan Milli Kitabxanası “Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), Azərbaycanın xəritəsi, Azərbaycan xalçaları (həmçinin DVD) kitablarını hədiyyə etmişdir.

Директор Национальной Библиотеки господин Керим Тахиров встретился с главой организации Innovative Interfaces Global Ltd. господином Набилом Саадаллахом
17-02-2016
17 февраля 2016 года директор Национальной Библиотеки господин Керим Тахиров встретился с главой организации Innovative Interfaces Global Ltd. господином Набилом Саадаллахом. При встрече присутствовали также заместитель директора по информатизации и развитию технологий Эльчин Мусаев, заместитель директора по научной работе и международным связям Мелек Гаджиева и заместитель директора по обслуживанию читателей Адиба Исмаилова. Господин Набил Саадаллах сказал, что целью его визита была встреча с директором и коллективом управления крупнейшей библиотеки Азербайджана, обсуждение перспектив библиотечной системы VTLS-Virtua, применяемой в Национальной Библиотеке, и подробное освещение инноваций, будущих проектов и продукции в библиотечной сфере.
Говоря о состоянии применяемой в библиотеке системы, Набил Саадаллах  подробно расспросил коллектив управления  обо всех проблемах  этой сферы. Затем он рассказал о возможностях перехода на новые программы «Сьерра» и «Витал», о том, что они успешно применяются в более чем 1000 библиотеках мира (США, Канаде, Швеции, Турции, Польше, Китае, России, Малайзии и др. странах, включая страны Восточной Африки)  и представил обширную презентацию по этой теме. Директор библиотеки Керим Тахиров подробно  поинтересовался возможностями и функциями новых программ, и сказал, что после всестороннего обдумывания руководство Национальной Библиотеки даст конкретный ответ о переходе или отказе от  них.
В конце встречи было сделано фото на память, после чего Директор Национальной Библиотеки Керим Тахиров подарил гостю «Фотоальбом Азербайджанской Национальной Библиотеки (на азербайджанском, русском и английском языках), карту Азербайджана и книгу «Азербайджанские ковры»(с DVD).