Milli Kitabxananın Nəşriyyat işləri və elektron resurslar üzrə direktor müavini Gülbəniz Səfərəliyeva Özbəkistan Respublikasının paytaxtı Daşkənd şəhərində ezamiyyətdə olmuşdur
28-04-2015
Milli Kitabxananın  Nəşriyyat işləri və elektron resurslar üzrə direktor müavini Gülbəniz Səfərəliyeva “İnternet, elmdə, təhsildə, mədəniyyətdə və biznesdə kitabxana resursları” mövzusunda keçiriləcək IX beynəlxalq konfransda və BAE-nin XVII ümumi iclasında iştirak etmək  məqsədilə aprel ayının 20-dən -25-dək Özbəkistan Respublikasının paytaxtı Daşkənd şəhərində ezamiyyətdə olmuşdur.
BAE-nin iclasını təşkilatın sədri A.İ.Vislıy açaraq müzakirə olunacaq məsələləri açıqlamış, iclasda 17 ölkədən 9-nun iştirak etdiyini bildirmişdir. Daha sonra o, BAE-nin elektron yeni yaradılacaq kitabxana proyekti haqqında məlumat vermişdir. Tədbirin sonunda Böyük Vətən Müharibəsinin Qələbəsinin 70 illiyinə həsr edilmiş “Sovet xalqının böyük qələbəsi” adlı virtual sərginin təqdimatı olmuşdur.
Aprel ayının 22- də beynəlxalq konfrans öz işinə başlamışdır. Özbəkistanın müxtəlif əyalətlərindən və xarici ölkələrdən dəvət olunmuş mütəxəssislər müxtəlif seksiyalarda iştirak etmişlər. Ümumilikdə bu sektorlarda 66 məruzə dinlənilmiş və sonda moderatorlar tərəfindən aparılan araşdırmalar nəticəsində ən uğurlu məruzələr seçilmişdir.
Ayın 23-də plenar iclas öz işinə başlamış, 11 mütəxəssisinin məruzəsi dinlənilmiş və Özbəkistan Milli Kitabxanasının yaradılmasının 145 illiyi münasibətilə təbrik nitqləri söylənilmişdir. G.Səfərəliyeva Azərbaycan Milli Kitabxanasının son illər fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış etmiş, kitabxananın rəhbərliyi və kollektivi adından Özbəkistan Milli Kitabxanasını təbrik etmişdir.

Deputy Director on the publishing house and electronic resources of the Azerbaijan National Library Gulbaniz Safaraliyeva had been in business trip in Tashkent, the capital of Uzbekistan Republic
28-04-2015
Gulbaniz Safaraliyeva, deputy director on the publishing house and electronic resources of the Azerbaijan National Library, had been on business trip in Tashkent, the capital of Uzbekistan Republic, from the 20th of April till the 25th of April in order to take part in the international IX Conference about the “library resources in internet, science, education, culture and business” and in the XVII general meeting of BAE.
Opening the meeting, A.I.Visley, the chairman of the organization, explained the issues to be discussed, and said that 9 of 17 countries had taken part in the meeting. Then, he gave information about the project of new electronic library. At the end of the meeting there had been the virtual exhibition of “The Great Victory of Soviet people” dedicated to the 70th Anniversary of The Great Patriotic War.
The International Conference had begun its work on April 22. The specialists invited from the different parts of Uzbekistan and other foreign countries had taken part in different sections. Generally there were listened to 66 lectures and at the end the best was chosen as a result of the researches by the moderators.
On April 23, the plenary session had begun its work, the speeches of 11 specialists had been listened and the congratulations were told about the 145th Anniversary of Uzbekistan National Library. G.Safaraliyeva took part in the meeting with the lecture about the development of the Azerbaijan National Library during the last years, and congratulated the Uzbekistan National Library on behalf of the director and collectives of the National Library.