Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü il 25 dekabr tarixində 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamda Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq ictimaiyyətin etibarlı və məsuliyyətli üzvü kimi iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizəyə öz töhfəsini verdiyi qeyd olunur.
Bildirilir ki, Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilmişdir. Həmin prioritetə uyğun olaraq, ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır.
Azərbaycan baza ili (1990) ilə müqayisədə 2030-cu ilə qədər istilik effekti yaradan qazların emissiyalarının 35 faiz, 2050-ci ilə qədər isə 40 faiz azaldılmasını hədəf kimi götürmüşdür.
İşğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikası yaşıl enerji zonası elan olunmuşdur. Azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma prosesində ətraf mühitin qorunması prioritetdir. Həmin ərazilərdə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” kimi innovativ yanaşmalar tətbiq edilir, ekosistem bərpa olunur.
Yaşıl enerji növlərinin yaradılması və yaşıl enerjinin dünya bazarlarına nəqli Azərbaycanın enerji siyasətinin prioritetidir. Azərbaycan elektrik enerjisi istehsalının qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 2030-cu ilə qədər 30 faizə çatdırılmasını hədəfləyir.
“BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar yekdil qərarın verilməsi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Azərbaycana böyük hörmət və etimadın, eləcə də ölkəmizin milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə töhfəsinin təqdir olunmasının bariz nümunəsidir”, - deyə sənəddə vurğulanır.
Vətənimizin iqtisadi potensialı artdıqca ekoloji məsələlərin həllinə də diqqət artırılır. Ölkəmizin zəngin təbiətini qorumaq üçün mütəmadi yeni layihələr həyata keçirilir. Belə ki, bu məqsədlə 2003-cü il “Ekoloji cəhətdən davamlı sosial-iqtisadi inkişaf üzrə Milli proqram” qəbul olunub. 2010-cu il “Ekologiya ili” elan olunub. Ekoloji tarazlığın qorunması, təbii sərvətlərin mühafizəsi sahəsində mövcud olan “Azərbaycan - 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”, “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri” və digər dövlət proqramları çərçivəsində mövcud ekoloji problemlərin həlli istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun ekologiyanın, ətraf mühitin qorunmasına xidmət edən “Hərəmiz bir ağac əkək” layihəsi də bu sahəyə böyük töhfələr verib. Fondun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində ölkəmizdə hektarlarla sahə yaşıllaşdırılıb. 2019-cu ilin noyabr ayında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın dahi Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibəti ilə bir gündə 650 min ağacın əkilməsi təşəbbüsü ölkəmizdə ekologiyanın sağlamlaşması üçün görülən işlərin davamlı olduğuna bariz nümunədir.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” adlı elektron məlumat bazası hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazasında “Rəsmi sənədlər”, “Beynalxalq ekoloji konvensiyalar”, “Azərbaycan Respublikasında ekoloji siyasət”, “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə ekosistem”, “İdea ictimai birliyi”, “Yaşıl marafon”, “Ekoloji təqvim”, “Ekosistemin qorunması” “Nəşrlər” və bir sıra materiallar nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/Yasil_Dunya/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

The electronic database "Solidarity for the sake of a green world" has been presented to users online in the National Library
03-05-2024
On December 25, 2023, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, signed the Decree on declaring 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" in our country.
The decree states that the Republic of Azerbaijan, as a reliable and responsible member of the international community, has contributed to the fight against the consequences of climate change.
It is reported that one of Azerbaijan's five national priorities for socio-economic development until 2030 is defined as "Country of clean environment and green growth". In accordance with that priority, work is being done to improve the environment, restore and increase greenery, and ensure efficient use of water resources and sustainable energy sources.
Compared to the base year (1990), Azerbaijan has set a goal of reducing greenhouse gas emissions by 35 percent by 2030, and by 40 percent by 2050.
Freed from occupation, Karabakh and East Zangezur, as well as the Nakhchivan Autonomous Republic, have been declared green energy zones. Environmental protection is a priority in the large-scale restoration and reconstruction process in liberated areas. In those areas, innovative approaches such as "smart city" and "smart village" are applied, and the ecosystem is restored.
Creation of green energy types and transportation of green energy to world markets is the priority of Azerbaijan's energy policy. Azerbaijan aims to increase the share of renewable energy sources in the installed capacity of electricity production to 30 percent by 2030.
"The 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - the unanimous decision to hold a prestigious event like COP29 in Azerbaijan is a sign of great respect and trust for Azerbaijan by the international community, as well as the protection of the environment at the national, regional and global levels of our country, is a clear example of appreciation of his contribution to the prevention of climate change", the document emphasizes.
As the economic potential of our country increases, attention is also paid to the solution of environmental issues. New projects are regularly implemented to protect the rich nature of our country. Thus, for this purpose, the 2003 "National program for ecologically sustainable socio-economic development" was adopted. 2010 was declared "Year of Ecology". "Azerbaijan - 2020: a vision of the future" Development Concept, "National Strategy for the protection and sustainable use of biological diversity in the Republic of Azerbaijan for 2017-2020", "On the main sectors of the national economy and economy" Within the framework of "strategic road maps" and other state programs, appropriate measures have been taken to solve existing environmental problems.
The Heydar Aliyev Foundation's "Let's Plant a Tree" project, which serves to protect ecology and the environment, has also made great contributions to this field. Within the framework of the project implemented at the initiative of the Foundation's President Mehriban Aliyeva, hundreds of hectares of land in our country were greened. In November 2019, the initiative of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva to plant 650,000 trees in one day on the occasion of the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imadedin Nasimi is a clear example of the sustainability of the work done to improve the environment in our country.
An electronic database called "Solidarity for the Green World" was developed by the employees of the National Library of Azerbaijan and presented to users online.
"Official documents", "International ecological conventions", "Environmental policy in the Republic of Azerbaijan", "Ecosystem in territories liberated from occupation", "Public unity of ideas", "Green marathon", "Ecological calendar", "Protection of the ecosystem" in the electronic database. Publications" and a number of materials are displayed.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link https://anl.az/el/emb/Yasil_Dunya/index.html.