Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü il 25 dekabr tarixində 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamda Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq ictimaiyyətin etibarlı və məsuliyyətli üzvü kimi iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizəyə öz töhfəsini verdiyi qeyd olunur.
Bildirilir ki, Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilmişdir. Həmin prioritetə uyğun olaraq, ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır.
Azərbaycan baza ili (1990) ilə müqayisədə 2030-cu ilə qədər istilik effekti yaradan qazların emissiyalarının 35 faiz, 2050-ci ilə qədər isə 40 faiz azaldılmasını hədəf kimi götürmüşdür.
İşğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikası yaşıl enerji zonası elan olunmuşdur. Azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma prosesində ətraf mühitin qorunması prioritetdir. Həmin ərazilərdə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” kimi innovativ yanaşmalar tətbiq edilir, ekosistem bərpa olunur.
Yaşıl enerji növlərinin yaradılması və yaşıl enerjinin dünya bazarlarına nəqli Azərbaycanın enerji siyasətinin prioritetidir. Azərbaycan elektrik enerjisi istehsalının qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 2030-cu ilə qədər 30 faizə çatdırılmasını hədəfləyir.
“BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar yekdil qərarın verilməsi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Azərbaycana böyük hörmət və etimadın, eləcə də ölkəmizin milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə töhfəsinin təqdir olunmasının bariz nümunəsidir”, - deyə sənəddə vurğulanır.
Vətənimizin iqtisadi potensialı artdıqca ekoloji məsələlərin həllinə də diqqət artırılır. Ölkəmizin zəngin təbiətini qorumaq üçün mütəmadi yeni layihələr həyata keçirilir. Belə ki, bu məqsədlə 2003-cü il “Ekoloji cəhətdən davamlı sosial-iqtisadi inkişaf üzrə Milli proqram” qəbul olunub. 2010-cu il “Ekologiya ili” elan olunub. Ekoloji tarazlığın qorunması, təbii sərvətlərin mühafizəsi sahəsində mövcud olan “Azərbaycan - 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”, “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri” və digər dövlət proqramları çərçivəsində mövcud ekoloji problemlərin həlli istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun ekologiyanın, ətraf mühitin qorunmasına xidmət edən “Hərəmiz bir ağac əkək” layihəsi də bu sahəyə böyük töhfələr verib. Fondun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində ölkəmizdə hektarlarla sahə yaşıllaşdırılıb. 2019-cu ilin noyabr ayında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın dahi Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibəti ilə bir gündə 650 min ağacın əkilməsi təşəbbüsü ölkəmizdə ekologiyanın sağlamlaşması üçün görülən işlərin davamlı olduğuna bariz nümunədir.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” adlı elektron məlumat bazası hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazasında “Rəsmi sənədlər”, “Beynalxalq ekoloji konvensiyalar”, “Azərbaycan Respublikasında ekoloji siyasət”, “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə ekosistem”, “İdea ictimai birliyi”, “Yaşıl marafon”, “Ekoloji təqvim”, “Ekosistemin qorunması” “Nəşrlər” və bir sıra materiallar nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/Yasil_Dunya/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

25 декабря 2023 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «Об объявлении 2024 года в Азербайджанской Республике «Годом солидарности во имя зеленого мира».
В распоряжении указано, что Азербайджанская Республика как надежный и ответственный член международного сообщества вносит вклад в борьбу с последствиями изменения климата.
Один из пяти национальных приоритетов социально-экономического развития Азербайджана до 2030 года определен как «Страна с чистой окружающей средой и зеленым ростом». В соответствии с этим приоритетом ведется работа по оздоровлению окружающей среды, восстановлению и увеличению озеленений, обеспечению эффективного использования водных ресурсов и устойчивых источников энергии.
Азербайджан поставил цель сократить до 2030 года по сравнению с базовым (1990) годом эмиссии парниковых газов на 35 процентов, а до 2050 года - на 40 процентов.
Освобожденные от оккупации Карабах и Восточный Зангезур, а также Нахчыванская Автономная Республика были объявлены зонами зеленой энергии. Защита окружающей среды является приоритетом в широкомасштабном процессе восстановления и реконструкции освобожденных территорий. На этих территориях применяются инновационные подходы, такие как «умный город», «умное село», восстанавливается экосистема.
Создание видов зеленой энергии и транспортировка зеленой энергии на мировые рынки является приоритетом энергетической политики Азербайджана. Азербайджан ставит целью увеличить к 2030 году долю возобновляемых источников энергии в установленной мощности производства электроэнергии до 30 процентов.
В документе указано, что единогласное решение о проведении в Азербайджане такого престижного мероприятия, как 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29 является наглядным примером большого уважения и доверия к Азербайджану со стороны международного сообщества, а также одобрения вклада нашей страны в дело охраны окружающей среды, предотвращения изменения климата на национальном, региональном, глобальном уровнях.
По мере увеличения экономического потенциала нашей страны, усивается и внимание решению экологических проблем. Регулярно реализуются новые проекты по охране богатой природы нашей страны. С этой целью в 2003 году была принята «Национальная программа экологически устойчивого социально-экономического развития». 2010 год был объявлен «Годом экологии». В рамках Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», программ «Национальная стратегия по защите и устойчивому использованию биоразнообразия в Азербайджанской Республике на 2017–2020 годы», «Стратегические дорожные карты по народному хозяйству и основным отраслям экономики» и других государственных программ, существующих в сфере поддержания экологического баланса и охраны природных ресурсов, были реализованы соответствующие меры в направлении решения существующих экологических проблем.
Большой вклад в эту деятельноть также внес проект Фонда Гейдара Алиева «Посадим каждый по дереву», призванный защитить экологию и окружающую среду. В рамках проекта, реализованного по инициативе президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой, в нашей стране были озеленены сотни гектаров земли. В ноябре 2019 года по инициативе Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиевой по случаю 650-летнего юбилея великого азербайджанского поэта-мыслителя Имадеддина Насими за один день было посажено 650 тысяч деревьев. Это является ярким примером того, как с заботой относятся к сохранению окружающей среды в нашей стране.
Сотрудники Национальной библиотеки подготовили электронную базу данных под названием «Солидарность во имя зеленого мира» в режиме онлайн.
Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Международные экологические конвенции», «Экологическая политика в Азербайджанской Республике», «Экосистема на территориях, освобожденных от оккупации», «Зеленый марафон», «Экологический календарь», «Защита экосистемы», «Издания» и др.
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/emb/Yasil_Dunya/index.html.