Milli Kitabxanada “Xalq şairi Vaqif Səmədoğlu” adlı kitab sərgisi açılıb
XX əsr Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndəsi, "60-cılar ədəbi nəsli"nin önücüllərindən biri və Azərbaycan sərbəst şeirinin reformatorlarından olan Xalq şairi Vaqif Səmədoğlu (Vaqif Səməd oğlu Vəkilov) 1939-cu il iyunun 5-də Bakı şəhərində, Azərbaycanın ilk Xalq şairi Səməd Vurğunun ailəsində anadan olub.
Vaqif Səmədoğlu poeziya, teatr və dramaturgiya sahəsində ciddi fəaliyyət göstərib. "Yeddi şeir" adlı ilk mətbu əsəri 1963-cü ildə "Azərbaycan" jurnalında dərc olunub. Bundan sonra dövri mətbuatda vaxtaşırı çıxış edib.
Vaqif Səmədoğlu teatr və kino üçün yüksək sənətkarlıq keyfiyyətlərinə malik silsilə əsərlərin müəllifidir. Bədii vasitələrin əlvanlığına və təsir gücünə görə seçilən, diqqəti taleyüklü mənəviyyat problemlərinə yönəldən bu əsərləri ona dramaturq şöhrəti gətirib.
“Yoldan teleqramlar”,  “Günü baxtı”, “Mən burdayam, ilahi”, “Uzaq, yaşıl ada”, “Gürzəçöl yazıları” və s. əsərlərin müəllifidir.
Azərbaycan teatrlarında səhnə təcəssümü tapmış “Bəxt üzüyü”, “Yayda qartopu oyunu”, “İntihar”, “Generalın son əmri”, “Mamoy kişinin yuxuları”  tragikomediyaları və “Yaşıl eynəkli adam” trilogiyası, “Yumurta” kimi televiziya tamaşaları geniş izləyici rəğbəti  qazanıb.
Ölkənin və cəmiyyətin həyatında baş verən proseslərə dərin vətəndaşlıq duyğusu ilə yanaşan Vaqif Səmədoğlu, eyni zamanda, ictimai xadim kimi də tanınıb. Onun ədəbi və ictimai-siyasi fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. “Əməkdar incəsənət xadimi”, “Xalq şairi”, "Nəsimi" mükafatı laureatı Vaqif Səmədoğlu Azərbaycan Respublikasının ali təltifləri olan “Şöhrət”, “Şərəf” və “İstiqlal” ordenlərinə layiq görülüb.
Müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Vaqif Səmədoğlunun 85 illik yubileyi ilə əlaqədar Milli Kitabxanada “Xalq şairi Vaqif Səmədoğlu” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə şairin əsərləri, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları, həyatı və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar,  dövri mətbuat nümunələri nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Народный поэт Вагиф Самедоглу»
Один из родоначальников «литературного поколения 60-х годов» и один из реформаторов азербайджанского свободного стиха, видный представитель азербайджанской поэзии ХХ века – Народный поэт Вагиф Самедоглу (Вагиф Самед оглу Векилов), родился 5 июня 1939 года в Баку в семье выдающегося Народного поэта Азербайджана – Самеда Вургуна.
Вагиф Самедоглу активно работал в области поэзии, театра и драматургии. Его первое печатное произведение «Семь стихотворений» было опубликовано в журнале «Азербайджан» в 1963 году. После этого он время от времени появлялся на страницах периодической печати.
Вагиф Самедоглу – автор ряда произведений высокого художественного качества для театра и кино. Благодаря этим произведениям, отличающимся богатством и выразительностью художественных средств, направляющих внимание на судьбоносные нравственные проблемы, Самедоглу прославился как драматург.
Он является автором произведений «Телеграмма в пути», «Боже, я здесь…», «Далекий зеленый остров» и др.
Его успешно поставленные на сценах различных театров страны трагикомедии «Обручальное кольцо», «Игра в снежки летом», «Суицид», «Последний приказ генерала», «Сны Мамой-киши», трилогия «Человек в зеленых очках», телепередача «Яйцо» получили большую зрительскую поддержку.
Вагиф Самедоглу, который с глубоким чувством патриотизма подходил к процессам, происходящим в жизни страны и общества, также был известен как общественный деятель. Его литературная и общественно-политическая деятельность была высоко оценена государством. Заслуженный деятель искусств, Народный поэт, лауреат премии «Насими» – Вагиф Самедоглу, был удостоен высших наград Азербайджанской Республики: «Шараф (Честь)», «Шохрат (Слава)», «Истиглал (Независимость)».
В связи с 85-летием со дня рождения видного представителя современной азербайджанской литературы Вагифа Самедоглу в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Народный поэт Вагиф Самедоглу».
На выставке представлены произведения поэта, ноты, составленные на его слова, а также книги и образцы периодической печати о его жизни и творчестве на азербайджанском и других языках.