Milli Kitabxanada Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycanda kitabxana quruculuğu” adlı respublika elmi konfransı
12-05-2023
Mayın 12-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycanda kitabxana quruculuğu” adlı respublika elmi konfransı keçirilib.
İlk öncə Ulu öndər, ümummilli lider Heydər Əliyevin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha donra Ulu öndər Heydər Əliyevin 1995-ci il, iyunun 3-də ilk dəfə Azərbaycan Milli Kitabxanasına gələrkən minatür kitab sərgisinin açılışında və “Vətənə, dövlətə, xalqa sədaqət andı” kitabının təqdimat mərasimində çıxışı tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb.
Tədbir zamanı çıxışçılar Ulu öndərin Azərbaycan ədəbiyyatına, mədəniyyətinə, kitabxana işinə diqqət və qayğısından, Heydər Əliyevin mənalı ömür yolundan, zəngin və çoxşaxəli irsindən, onun Azərbaycan mədəniyyətinin, ədəbiyyatının, kitab və kitabxanalarının inkişafındakı xidmətlərindən bəhs edilib.
Çıxışçılar həmçinin  “Heydər Əliyev ili” dövründə Azərbaycan Milli Kitabxanasının tədqirəlayiq fəaliyyətindən və kitabxanaşünaslığın elm sahəsi kimi inkişafında Ulu öndərin xidmətlərindən bəhs edib.
Sonda tədbir iştirakçıları və qonaqlar  “2023 – Heydər Əliyev ili” adlı geniş kitab sərgisi ilə tanış oldular.

Республиканская научная конференция на тему «Гейдар Алиев и библиотечное дело в Азербайджане», посвященная 100-летию со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева
12-05-2023
12 мая состоялась республиканская научная конференция на тему «Гейдар Алиев и библиотечное дело в Азербайджане», посвященная 100-летию со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева, проводимая при совместной организации Министерства культуры Азербайджанской Республики и Национальной библиотеки Азербайджана.
Сначала минутой молчания была почтена память Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
В ходе мероприятия выступающие рассказали о внимании и заботе Великого лидера к азербайджанской литературе, культуре, библиотечному делу, значимом жизненном пути, его заслугах в развитии азербайджанской культуры, литературы, книг и библиотек.
Выступающие также рассказали о заслугах Национальной библиотеки Азербайджана в период «Года Гейдара Алиева» и о вкладе великого лидера в развитие библиотековедения как науки.
В завершение участники и гости мероприятия ознакомились с обширной книжной выставкой «2023 – Год Гейдара Алиева»