Milli Kitabxanada Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycançılıq məfkurəsi” mövzusunda Elmi konfrans keçirilib
30-03-2023
Martın 30-da Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Səbail Rayon İcra Hakimiyyəti və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının böyük oğlu, Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycançılıq məfkurəsi” mövzusunda Elmi konfrans keçirilib. İlk öncə qonaqlar Milli Kitabxanada Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş guşədə ümummilli liderin xatirəsi anıldı.
Tədbir zamanı qeyd edildi ki, 2023-cü il mayın 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Prezident İlham Əliyevin 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Sərəncamına əsasən ölkədə çoxsaylı tədbirlər təşkil olunur.
Tədbir iştirakçıları öz çıxışlarında Heydər Əliyevin Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına və mədəni sərvətlərimizin mühafizə olunaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasına böyük diqqət və qayğısından bəhs edərək bildirdilər ki, Ulu öndər daima bizim yaddaşlarımızda yaşayacaq.
Heydər Əliyev Azərbaycançılıq məfkurəsinə daima xüsusi diqqət yetirib.  Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasi xəttin layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi, müzəffər Azərbaycan ordusunun iştirakı ilə 30 ilə yaxın işğal altında olan torpaqlarımız düşməndən geri alındı və uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində Azərbaycan bu gün regionda lider ölkəyə çevrilib.
Tədbirin sonunda qonaqlar Heydər Əliyev haqqında video-çarx və “2023 – Heydər Əliyev ili” adlı geniş kitab sərgisi ilə tanış olub.

30 марта состоялась научная конференция на тему «Гейдар Алиев и идеология азербайджанства», посвященная 100-летнему юбилею выдающегося сына азербайджанского народа, Великого лидера Гейдара Алиева, проводимая при совместной организации Министерства культуры Азербайджанской Республики, Исполнительной Власти Сабаильского района и Национальной библиотеки. В первую очередь в уголке, посвященном Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, была почтена светлая память Великого лидера.
В ходе мероприятия было отмечено, что 10 мая 2023 года исполняется 100 лет со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа, основателя независимого Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева.
В соответствии с распоряжением Президента Ильхама Алиева об объявлении 2023 года в стране “Годом Гейдара Алиева” организуются многочисленные мероприятия.
В своих выступлениях участники мероприятия, говоря о большом внимании и заботе Гейдара Алиева к развитию азербайджанской культуры и сохранению и передаче наших культурных ценностей будущим поколениям, отметили, что Великий лидер всегда будет жить в нашей памяти.
Гейдар Алиев всегда уделял особое внимание идеологии азербайджанства. Под руководством Президента Ильхама Алиева, достойного продолжателя политической линии, установленной Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, при участии победоносной Азербайджанской Армии наши земли, находившиеся под оккупацией почти 30 лет, были отвоеваны у врага и в результате успешной внутренней и внешней политики Азербайджан сегодня стал страной-лидером в регионе.
В завершении мероприятия гости ознакомились с видеороликом о Гейдаре Алиеве и обширной книжной выставкой под названием «2023 – год Гейдара Алиева».