Milli Kitabxanada Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycançılıq məfkurəsi” mövzusunda Elmi konfrans keçirilib
30-03-2023
Martın 30-da Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Səbail Rayon İcra Hakimiyyəti və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının böyük oğlu, Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycançılıq məfkurəsi” mövzusunda Elmi konfrans keçirilib. İlk öncə qonaqlar Milli Kitabxanada Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş guşədə ümummilli liderin xatirəsi anıldı.
Tədbir zamanı qeyd edildi ki, 2023-cü il mayın 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Prezident İlham Əliyevin 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Sərəncamına əsasən ölkədə çoxsaylı tədbirlər təşkil olunur.
Tədbir iştirakçıları öz çıxışlarında Heydər Əliyevin Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına və mədəni sərvətlərimizin mühafizə olunaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasına böyük diqqət və qayğısından bəhs edərək bildirdilər ki, Ulu öndər daima bizim yaddaşlarımızda yaşayacaq.
Heydər Əliyev Azərbaycançılıq məfkurəsinə daima xüsusi diqqət yetirib.  Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasi xəttin layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi, müzəffər Azərbaycan ordusunun iştirakı ilə 30 ilə yaxın işğal altında olan torpaqlarımız düşməndən geri alındı və uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində Azərbaycan bu gün regionda lider ölkəyə çevrilib.
Tədbirin sonunda qonaqlar Heydər Əliyev haqqında video-çarx və “2023 – Heydər Əliyev ili” adlı geniş kitab sərgisi ilə tanış olub.

On March 30, a scientific conference dedicated to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev, the eldest son of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev and the ideology of Azerbaijanism, was held under the joint organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Sabail District Executive Power and the National Library. First of all, the guests commemorated the national leader in the corner dedicated to National Leader Heydar Aliyev in the National Library.
During the event, it was noted that May 10, 2023 marks the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people, the founder of the independent state of Azerbaijan, an outstanding politician and statesman.
According to President Ilham Aliyev's Decree on declaring 2023 "Year of Heydar Aliyev", numerous events are organized in the country.
In their speeches, the participants of the event talked about Heydar Aliyev's great attention and concern for the development of Azerbaijani culture and the preservation of our cultural resources and passing them on to future generations, and said that the great leader will always live in our memories.
Heydar Aliyev has always paid special attention to the ideology of Azerbaijanism. Under the leadership of President Ilham Aliyev, who is a worthy follower of the political line defined by the national leader Heydar Aliyev, and with the participation of the victorious Azerbaijani army, our lands that were occupied for nearly 30 years were reclaimed from the enemy, and as a result of successful domestic and foreign policies, Azerbaijan has become a leading country in the region today.
At the end of the event, the guests got acquainted with a video about Heydar Aliyev and a large book exhibition called "2023 - Year of Heydar Aliyev".