Milli Kitabxanada “Tovuz döyüşləri –Zəfərə gedən yol” adlı kitab sərgisi açılıb
Tovuz döyüşləri dördgünlük Aprel müharibəsindən sonra Azərbaycanın müasir hərb tarixində növbəti səhifə yaradaraq Zəfərə gedən yolun əsas mərhələlərindən biri,  Zəfər döyüşü kimi daxil olub. Çünki məhz həmin döyüşlərdəki qələbələrimiz xalqımızı torpaqlarımızın düşmən tapdağından azad edilməsinə ruhlandırıb. Xalq Ali Baş Komandan İlham Əliyev ərtafında birləşib haqq savaşına qalxıb.
2020-ci il iyulun 12-də Ermənistan silahlı qüvvələri dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində iriçaplı silahlardan və ağır artilleriyadan istifadə etməklə atəşkəsi pozub, daha sonra mövqelərimizi ələ keçirməyə cəhd göstərib. Döyüşlər zamanı müdafiənin ön xəttində olan general-mayor Polad Həşimov, polkovnik İlqar Mirzəyev – ümumilikdə 12 hərbi qulluqçumuz və bir mülki şəxs şəhid olub.
Bir neçə gün davam edən döyüşlər Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə başa çatıb.
Tovuz döyüşlərindən qısa müddət sonra 27 sentyabr tarixində düşmən hücumunu uğurlu əks-hücuma çevirən Azərbaycan Ordusu cəmi 44 gün ərzində düşməni məğlub etməklə ərazi bütövlüyümüzü təmin etdi. Qırx dörd günlük Vətən müharibəsində bütün şəhidlərimizin qisası alındı, işğalçı Ermənistan biabırçı şəkildə məğlubiyyətə uğradıldı və kapitulyasiya aktına imza atdı. Qüdrətli  sərkərdənin "dəmir yumruq" əməliyyatı ilə Azərbaycan Ordusu 30 illik Qarabağ həsrətinə son qoydu.
Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlıq salnaməsinə qızıl hərflərlə yazılan Tovuz döyüşləri haqqında Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Tovuz döyüşləri – Zəfərə gedən yol” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə Böyük Zəfərin başlanğıcı - Aprel döyüşlərindən, Tovuz döyüşlərindən,  44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız şanlı qələbədən, tarixi zəfərimizin əldə olunmasında Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin uzaqgörən  hərbi və siyasi strategiyasından, Azərbaycan əsgərinin rəşadətindən, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən şəhidlərimizin döyüş yolundan bəhs edən Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

Товузские бои, вписав новую страницу в современную военную историю Азербайджана после четырехдневной Апрельской войны, стали одним из основных этапов на пути к Отечественной войне. Успех, одержанный в Товузских боях, вдохновил наш народ на блестящую победу. Весь азербайджанский народ объединился вокруг Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в единый «железный кулак» и поднялся на борьбу за справедливость.
12 июля 2020 года вооруженные силы Армении в целях захвата позиций на армяно-азербайджанской государственной границе в Товузском направлении, грубо нарушив режим прекращения огня, предприняли попытку атаки c использованием артиллерийского огня. В ходе боев погибли находившиеся на передовой линии обороны генерал-майор Полад Гашимов, полковник Ильгар Мирзоев – в целом 12 военнослужащих и одно гражданское лицо.
Бои, продолжавшиеся несколько дней, завершились победой азербайджанской армии.
Вскоре после Товузской битвы, 27 сентября 2020 года азербайджанская армия начала контрнаступательную операцию в ответ на широкомасштабные провокации, совершенные армянскими вооруженными силами вдоль линии фронта и всего за 44 дня восстановила территориальную целостность. В результате 44-дневной Отечественной войны кровь шехидов, героически погибших за Родину, не осталась неотомщенной. Армения, которая не устояла и потерпела поражение от победоносной азербайджанской армии, подписала акт о капитуляции. Успешной контрнаступательной операцией «Железный кулак», осуществляемой под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, могучая азербайджанская армия положила конец 30-летней тоске по родной земле.
В Национальной библиотеке Азербайджана открылась масштабная книжная выставка под названием «Товузские бои – путь к Победе», посвященная Товузским сражениям, вписанным золотыми буквами в героическую летопись азербайджанской армии.
На выставке представлены книги, повествующие о положивших начало победе в Отечественной войне – Апрельских боях, Товузских боях, о славной победе, одержанной нами в 44-дневной Отечественной войне, о мудрой и дальновидной политике Президента, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, о героизме и отваге азербайджанского солдата, боевом пути шехидов, отдавших свои жизни за освобождение наших земель.