Milli Kitabxanada “Şuşa zərgərlik məmulatları” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
17-07-2024
Şuşa Azərbaycanın tarix və memarlıq abidəsidir. Milli memarlıq üslubu ilə seçilən, orta əsrlər şəhərsalma sənətinin qiymətli abidəsi adlandırılan Şuşa  şərqlilərə məxsus arxitekturası ilə fərqlənib. Azərbaycanın alınmaz qalası, mədəniyyət məbədi olan bu qədim şəhər özü boyda tarixi abidədir.
Ulu Öndər Heydər Əliyev Şuşanın Azərbaycan üçün nə dərəcədə əhəmiyyətli olduğunu bildirərək deyib: “...Şuşa Azərbaycanın ən əziz və böyük tarixi olan bir guşəsidir. Şuşanı yaradanlar, Şuşa şəhərini quranlar, Şuşa qalasını tikənlər Azərbaycan torpağının sahibləri olublar və Qarabağda Azərbaycan torpağının daim qorunması, saxlanması üçün Şuşa şəhərini, qalasını yaradıblar. Bu, Azərbaycan xalqının, əcdadlarımızın yaratdığı böyük abidədir, təkcə şəhər deyil, böyük bir tarixi abidədir”.
Şuşa bir çox görkəmli sənətkarların, musiqiçi, memar, rəssam və ədiblərin, dünya mədəniyyət xəzinəsinə böyük töhfələr vermiş şəxsiyyətlərin yetişdiyi bir yerdir. Şuşa həm də xalqımızın varlığını özündə yaşadan tarixi, mədəniyyət abidələri, o cümlədən sənətkarlıq nümunələri – onun tərkib hissəsi olan zərgərlik məmulatları ilə də zəngindir.
XVIII əsrdən başlayaraq Şuşada daha rəvan inkişaf etmiş sənət sahələrindən biri də zərgərlik olub. XX əsrin əvvəllərində isə bu sənət öz inkişafında ən yüksək zirvəyə çatıb. Həmin dövrdə, Şuşada zərgərliyin qəlibkarlıq üsulu daha geniş yayılmışdı. Şuşa zərgərləri yüksək əyarlı qızıl və gümüşdən müxtəlif məmulatlar hazırlanmasına daha çox üstünlük verirdilər. Şuşa zərgərləri özlərinin gözəl əl işləri ilə Azərbaycanı xarici dövlətlərdə tanıtmışlar.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Şuşa zərgərlik məmulatları” adlı virtual sərgi hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Şuşa şəhərinin sənətkarlarının hazırladığı zərgərlik nümunələri, onların təsnifatı, haqqında məlumatlar, əyani-vizual görüntüləri və qısa tarixi öz əksini tapıb.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa_zergerlik_memulatlari/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Шушинские ювелирные изделия» в режиме онлайн
17-07-2024
Шуша – исторический и архитектурный памятник Азербайджана. Являющийся ценным памятником средневекового градостроительного искусства, Шуша, отличается восточной архитектурой, национальным архитектурным стилем. Будучи неприступной крепостью и храмом культуры Азербайджана, этот древний город сам по себе является историческим памятником.
«Шуша - уголок Азербайджана с великой историей. Те, кто построили город, соорудили Шушинскую крепость, были владельцами азербайджанской земли, они возвели крепость в Карабахе для постоянной защиты и сохранения Азербайджана. Это не только город, а большой памятник, созданный азербайджанским народом, нашими предками» – сказал Великий лидер Гейдар Алиев.
Город Шуша считается родиной известных поэтов, писателей, музыкантов, архитекторов и художников, внесших неоценимый вклад в мировую культурную сокровищницу. Шуша богата историческими, культурными памятниками, в том числе образцами декоративно-прикладного искусства - ювелирными изделиями.
Начиная с XVIII века, ювелирное дело стало одним из широко распространенных видов искусства в Шуше. А в начале XX века этот вид декоративно-прикладного искусства достиг пика своего развития. В то время в Шуше самым распространенным методом в ювелирном деле было литье. Шушинские ювелиры отдавали предпочтение изготовлению различных изделий из золота и серебра высокой пробы, представляли Азербайджан в зарубежных странах.
Сотрудники Национальной библиотеки подготовили и представили пользователям виртуальную выставку под названием «Шушинские ювелирные изделия» в режиме онлайн.
На виртуальной выставке представлены образцы ювелирных изделий, изготовленных мастерами города Шуша, являющегося культурным центром Азербайджана, их классификация, информация о них, изображения и краткая история.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Susa_zergerlik_memulatlari/index.htm.