2023-cü il noyabrın 21-də Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin verdiyi sərəncama əsasən Şuşa şəhəri 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilib. Sərəncamda qeyd olunur: “Bu qərar Azərbaycanın tarixi-mədəni, ictimai-siyasi həyatının mühüm mərkəzlərindən biri olub İslam mədəniyyətinin zənginliklərini dolğun təzahür etdirən Şuşaya xüsusi ehtiramın ifadəsidir və İslam dünyasının həmrəyliyinin yeni rəmzinə çevrilməklə qarşılıqlı əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da genişləndirilməsində özünəməxsus rol oynayacaqdır”.
Şuşa Azərbaycanın qədim tarixə malik olan şəhər mədəniyyətinin nadir və təkrarsız incilərindən biridir. XVIII əsrin ikinci yarısında Azərbaycanın tarixi, mədəni və strateji əhəmiyyətə malik şəhəri sayılan Şuşa xalqımızın varlığını özündə yaşadan mədəniyyət abidələri, sənətkarlıq nümunələri, incəsənəti, o cümlədən xalçası, ipəyi, parçası və çini qabları ilə zəngindir.
Xalq sənətinin ən çox yayılmış növü sayılan tikmə sənətinin Azərbaycanda təsvir vasitəsi olduqca zəngin və rəngarəngdir. Tikmə sənətində ən çox rəngli ipək saplardan istifadə olunmaqla yanaşı, qızıl və gümüş tellərdən, ağac qabığı və fil sümüyündən hazırlanmış lövhəciklərdən, metal piləklərdən, hətta qiymətli daş-qaşlardan geniş istifadə edilirdi. Tikmə sənəti eyni zamanda zəngin naxış və koloriti ilə dekorativ - tətbiqi sənətimizin digər sahələri (xalça, metal, keramik və s.) ilə çox oxşarlıq yaradıb və milli sənət tariximizdə özünəməxsus yer tutur.
Azərbaycan tikmələri icra üsuluna görə təkəlduz, güləbətin, saya, piləkli, cülmə, muncuqlu, qurama, oturtma növlərinə bölünür.
2023-cü il 21 noyabr tarixli Sərəncamın icrası ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Şuşa əl işləri” adlı virtual sərgi hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Şuşa şəhərində XIX əsr tikmə nümunələri, onların təsnifatı, əyani-vizual görüntüləri və qısa tarixi öz əksini tapıb.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Шушинские изделия ручной работы» в режиме онлайн
16-07-2024
Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 21 ноября 2023 года, город Шуша объявлен «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год. В Распоряжении говорится: «Данное решение является выражением особого почтения к Шуше, которая, являясь одним из важных центров историко-культурной, общественно-политической жизни Азербайджана, в полной мере олицетворяет богатство исламской культуры и сыграет особую роль в дальнейшем расширении взаимных отношений сотрудничества, став новым символом солидарности исламского мира».
Шуша − одна из редких и неповторимых жемчужин городской культуры Азербайджана, имеющей древнюю историю. Город Шуша, во второй половине XVIII века имеющий историческое, культурное и стратегическое значение для Азербайджана, богат памятниками культуры, ремеслом, искусством, в том числе коврами, шелками, тканями и фарфором.
Вышивка, считающаяся самым распространенным видом народного искусства, в Азербайджане очень богата и красочна. Помимо использования разноцветных шелковых нитей, в вышивке широко применялись золотая и серебряная проволока, пластины из коры деревьев и слоновой кости, металлические пластины и даже драгоценные камни. В то же время искусство вышивки своим богатством узоров и красок создало немало сходства с другими областями нашего декоративно-прикладного искусства (ковром, металлом, керамикой и т. д.) и занимает особое место в истории национального искусства.
Существуют следующие вариации азербайджанских вышивок: текулдуз, гулябатин, сая, пилекли, джулма, мунджуглу, гурама и отуртма.
В связи с исполнением Распоряжения от 21 ноября 2023 года, сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Шушинские изделия ручной работы» в режиме онлайн.
В виртуальной выставке представлены образцы вышивки XIX века, их классификация, визуальные образы и краткая история города Шуши.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Susa_el_isleri/index.htm.