Milli Kitabxanada “Şirməmməd Hüseynov. Biblioqrafiya” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
Milli Kitabxanada görkəmli alim və pedaqoq, cümhuriyyət və mətbuat tariximizin böyük tədqiqatçısı, professor Şirməmməd Hüseynovun 100 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından nəşr etdiyi “Şirməmməd Hüseynov. Biblioqrafiya” kitabının və eyniadlı elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Təqdimat mərasimində Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli, elm və mədəniyyət xadimləri, jurnalistlər və başqaları iştirak ediblər.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb.  Qeyd edib ki, Şirməmməd Hüseynov cümhuriyyət dövrünün, Azərbaycan müstəqillik tarixinin,  eləcə də mətbuat tarixinin  öyrənilməsində böyük rol oynayan görkəmli şəxsiyyətlərdən biridir. O, milli məfkurəmizin böyük simaları Ü.Hacıbəyli, M.Ə.Rəsulzadə, Ə.Ağayev, Ə.Topçubaşıv, Ə.Hüseynzadə, Ö.F.Nemanzadə və başqa mütəfəkkirlərin zəngin irsini, milli tərəqqi, istiqlal düşüncəsi ilə bağlı ölməz fikirlərini böyük fədakarlıqla toplayaraq abidə nəşrlər ortaya qoymuşdur. Professor Milli Kitabxananın  “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından 150-dən artıq biblioqrafiya nəşr etdiyini və məqsədimizin görkəmli şəxlərin xatirəsini yaşatmaq olduğunu bildirib.
Milli Məclisin sədr müavini, akademik Rəfael Hüseynov Şirməmməd Hüseynovun Azərbaycan müstəqillik mübarizələri və istiqlal düşüncəsinin salna­məçilərindən biri olduğunu söyləyib. Unudulmaz alimın həyat yolundan və yaradıcılığından ətraflı bəhs edən akademik Şirməmməd Hüseynov kimi insanların millətin sərvəti olduğunu vurğulayıb. Bu biblioqrafiya kitabının “Şirməmməd Hüseynov kimdir” sualına cavabın ən mükəmməl nümunələrdən biri olduğunu və böyükcəfakeş alimin xatirəsini əsrlərlə yaşadacaq bir abidə olacağını deyib.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli  Şirməmməd Hüseynovu bənzərsiz  şəxsiyyət, fədakar mətbuat fəadisi və tədqiqatçısı, ustad müəllim kimi xarakterizə edib. Qeyd edib ki, Şirməmməd müəllim müstəqillik dövrü elmi və siyasi publisistikanın yaradıcılarından,  mətbuat tarixinin ən görkəmli tədqiqatçılarından biridir.  O, 20 cildlik mətbuat tarixi salnaməsinin yaradıcısı, 800-dən artıq elmi və elmi-publisistik məqalənin müəllifidir. Təqdim olunan biblioqrafiya kitabını isə Şirməmməd müəllimin yaradıcılığını gələcək nəsillər, tədqiqatçılar üçün bir mayaq olacağını bildirib.
Tədbirdə çıxış edən  Bakı Dövlət Universitetinin professoru Cahangir Məmmədli, Milli Məclisin Elm və təhsil Komitəsinin sədri, professor Anar İsgəndərov, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, Yazıçılar Birliyinin sədr müavini Rəşad Məcid, Medianın İnkişafı Agentliyinin direktor müavini Natiq Məmmədli, BDU-nun Multimedia və elektron kommunikasiya kafedrasının müdiri, professor Qulu Məhərrəmli, Milli Məclisin deputatı, əməkdar jurnalist Vüqar Rəhimzadə, “Ədəbiyyat qəzeti”-nin baş redaktoru, fil.ü.fəl.doktoru Azər Turan Şirməmməd Hüseynov haqqında xatirələrindən bəhs ediblər. Çıxışçılar Şirməmməd Hüseynovu Azərbaycan mətbuat tarixinin yaradıcısı, ictimai fikir tarixinin eləcə də  cümhuriyyət dövrünün araşdırmaçısı,  tədqiqatçısı kimi xarakterizə ediblər. Şirməmməd Hüseynovun həm alim həm də pedaqoq kimi Azərbaycan klassik jurnalistikasının görkəmli simalarının irsini hərtərəfli araşdıraraq yetişməkdə olan nəslə çatdırılmasında mühüm xidmətlər göstərdiyini söyləyiblər.
Tədbirin davamında Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Professor Şirməmməd Hüseynov-100” adlı elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.
Sonda ailəsi adından çıxış edən Şirməmməd Hüseynovun qızı  Azərbaycan Milli Konservatoriyasının prorektoru, professor Lalə Hüseynova tədbirin təşkilinə görə Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirova eləcə də biblioqrafiyanın hazırlanmasında əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.  Atasının həyat pirinsiplərinə sadiq qalaraq ənənələrini davam edirdiklərini hər zaman qəlblərində yaşadığını söyləyib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından nəşr etdiyi “Şirməmməd Hüseynov. Biblioqrafiya”nın tərtibçisi Lalə Şirinova, elmi redaktoru prof. Kərim Tahirov, ön sözün müəllifi akademik Rafael Hüseynov, məsləhətçi və redaktor isə Ülkər Hüseynovadır. Biblioqrafiyada Şirməmməd Hüseynovun həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri, görkəmli şəxsiyyətlərin onun haqqında fikirləri, alimin kitabları, dövri mətbuat, dərslik və məcmuələrdə çap olunmuş əsərləri, tərcümələri, həyat və yaradıcılığı haqqında zəngin materiallar toplanmışdır. Biblioqrafiyada həmçinin görkəmli alimin dünyanın ən zəngin milli, dövlət və universitet kitabxanalarında mühafizə olunan əsərləri də öz əksini tapmışdır. Biblioqrafiya alimlər, tədqiqatçılar, mətbuat işçiləri, kitabxanaçı-biblioqraflar və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulmuşdur.

В Национальной библиотеке состоялась презентация книги «Ширмамед Гусейнов. Библиография», изданной Министерством культуры Азербайджанской Республики совместно с Национальной библиотекой в серии «Выдающиеся личности Азербайджана» в честь 100-летнего юбилея великого учёного и педагога, выдающегося исследователя истории Азербайджанской Демократической Республики и прессы, профессора Ширмамеда Гусейнова. В то же время состоялась презентация одноимённой электронной базы данных.
На презентации приняли участие министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли, деятели науки и культуры, журналисты и другие.
Мероприятие открыл директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров, приветствовав гостей. Он отметил, что Ширмамед Гусейнов является одной из выдающихся личностей, сыгравших важную роль в изучении истории Азербайджанской Демократической Республики, истории независимости Азербайджана, а также в исследовании истории прессы. Он посвятил свою жизнь сбору и сохранению наследия таких великих мыслителей, как У. Гаджибейли, М. А. Расулзаде, А. Агаев, А. Топчубашев, А. Гусейнзаде, О. Ф. Неманзаде и других, и в своих трудах великой самоотверженностью отражал идеи прогресса и независимости. Профессор сообщил, что в серии «Выдающиеся личности Азербайджана» было издано более 150 библиографий, подчеркнув, что основная цель этой серии — увековечение памяти выдающихся личностей.
Заместитель председателя Милли Меджлиса, академик Рафаэль Гусейнов подчеркнул, что Ширмамед Гусейнов был одним из лидеров, сыгравших важную роль в борьбе за независимость Азербайджана и развитии идеи независимости. Академик подробно рассказал о жизни и деятельности выдающегося учёного, отметив, что такие личности, как Ширмамед Гусейнов, являются настоящим достоянием нации. Он также добавил, что эта библиография является одним из лучших ответов на вопрос «Кто такой Ширмамед Гусейнов?» и станет вечным памятником, который будет сохранять память о великом учёном на протяжении веков.
Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли охарактеризовал Ширмамеда Гусейнова как уникальную личность, преданного деятеля прессы, исследователя и наставника. Он отметил, что Ширмамед Гусейнов был одним из создателей научной и политической публицистики в период независимости, а также одним из выдающихся исследователей истории прессы. Он является автором двадцатитомной хроники истории прессы и более 800 научных и научно-публицистических статей. Академик также добавил, что представленный библиографический труд будет маяком для будущих поколений и исследователей творчества Ширмамеда Гусейнова.
В ходе мероприятия выступили профессор Бакинского государственного университета Джахангир Мамедли, председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию, профессор Анар Искендеров, ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев, председатель Совета прессы Азербайджана, заместитель председателя Союза писателей Рашад Меджид, заместитель директора Агентства развития медиа Натиг Мамедли, заведующий кафедрой мультимедиа и электронной коммуникации БГУ, профессор Гулу Магеррамли, депутат Милли Меджлиса, Заслуженный журналист Вугар Рагимзаде, главный редактор «Литературной газеты», доктор философии по филологии Азер Туран. Все они поделились воспоминаниями о Ширмамеде Гусейнове.
Выступающие охарактеризовали Ширмамеда Гусейнова как создателя истории азербайджанской прессы, исследователя общественной мысли и периода АДР. Также было отмечено, что Ширмамед Гусейнов, как ученый и педагог, сыграл важную роль в изучении наследия выдающихся деятелей азербайджанской классической журналистики и в передаче его будущим поколениям.
В продолжение мероприятия состоялась презентация электронной базы данных под названием «Профессор Ширмамед Гусейнов – 100», подготовленной сотрудниками Национальной библиотеки.
В заключение мероприятия от имени семьи выступила дочь Ширмамеда Гусейнова, проректор Азербайджанской национальной консерватории, профессор Лала Гусейнова. Она поблагодарила директора Национальной библиотеки профессора Керима Тахирова за организацию мероприятия, а также всех, кто участвовал в подготовке библиографии. Она отметила, что, оставаясь верными жизненным принципам своего отца, она и её семья продолжают его традиции, и что он всегда живёт в их сердцах.
Следует отметить, что составителем библиографии «Ширмаммед Гусейнов. Библиография», изданной в серии «Выдающиеся личности Азербайджана» Министерством культуры Азербайджанской Республики совместно с Национальной библиотекой, является Лала Ширинова, научным редактором – профессор Керим Тахиров, автором предисловия – академик Рафаэль Гусейнов, а консультантом и редактором – Улькер Гусейнова. В библиографии собраны основные даты жизни и деятельности Ширмаммеда Гусейнова, мнения выдающихся личностей о нём, книги учёного, произведения, опубликованные в периодической печати, учебниках и сборниках, его переводы, а также богатый материал о его жизни и творчестве. В ней также представлены произведения выдающегося учёного, хранящиеся в самых богатых национальных, государственных и университетских библиотеках мира. Библиография предназначена для учёных, исследователей, работников прессы, библиотекарей-библиографов и широкой читательской аудитории.