18 dekabr tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Özbəkistan Respublikasının Prezidenti cənab Şavkat Mirziyoyevə həsr edilən “Şavkat Mirziyoyev fenomeni” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları, Özbəkistanlı qonaqlar, elm və mədəniyyət xadimləri, həmçinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin rəhbərliyi, yazıçı və şairlər iştirak ediblər.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin yaxın dostu və qardaşı Özbəkistan Respublikasının Prezidenti cənab Şavkat Mirziyoyev haqqında yazılan gözəl bir kitabın təqdimatının keçirildiyini qeyd edib. Tədbiri aparmaq üçün sözü tədbirin moderatoru Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədr müavini, Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcidə verib.
Tədbirin moderatoru Rəşad Məcid çıxışında Yeni Özbəkistanın qurucusu, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin fəaliyyətinin təkcə ölkəmizdə deyil, beynəlxalq ictimaiyyət arasında da böyük maraq doğurduğunu qeyd edib. Əlavə edib ki, tarixən qısa müddət ərzində Özbəkistanın dünya birliyindəki layiqli mövqeyini bərpa etmək, millətin kimliyini formalaşdırmaq, mədəniyyət və digər sahələrdə ardıcıl islahatlar aparmaq, tarixin hələ də tam araşdırılmamış məqamlarına obyektiv qiymət vermək, xalqın uzun illərdən bəri arzu və istəklərini gerçəkləşdirmək, yoxsulluğun aradan qaldırılması istiqamətində görülən tədbirlər təkcə özbək xalqının deyil, eyni zamanda beynəlxalq ictimaiyyətin, xarici tədqiqatçıların və analitiklərin diqqətini cəlb etmişdir. O, bu yaxınlarda Azərbaycanın “Təhsil” nəşriyyat evi tərəfindən çap olunan “Şavkat Mirziyoyev fenomeni” adlı kitabın Azərbaycan ziyalılarının böyük marağına səbəb olduğunu bildirib.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadə giriş sözündə Azərbaycan Prezidenti möhtərəm İlham Əliyev və Özbəkistan Prezidenti möhtərəm Şavkat Mirziyoyev cənəblarının xeyirxah səyləri və şərəfli zəhmətləri sayəsində çoxəsirlik Azərbaycan-Özbəkistan dostluq və qardaşlıq əlaqələri özünün ən yüksək mərtəbəsinə daxil olduğunu bildirib. İki qardaş ölkə arasındakı elmi-mədəni əlaqələrdən ətraflı bəhs edərək Özbəkistanın prezidenti Şavkat Mirziyoyevin uğurlu siyasətindən, Prezident İlham Əliyevlə dostluğu və bu dostluğun ölkələrarası əlaqələrə müsbət təsirindən, Özbəkistanın zəngin tarixi və mədəniyyəti, İslam dünyasına bəxş etdiyi din alimlərindən danışıb. İki qardaş ölkə arasındakı dostluq əlaqələrinin gələcəkdə də davam etməsini arzulayıb.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar özbək yazıçı və şairlərin bədii nümunələrinin ümumtürk ədəbiyyatında xüsusi yeri olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, iki xalqın ədəbi əlaqələrinin belə sıx olması hər iki ölkənin ədəbiyyatının inkişafına müsbət təsiri var. 85 illiyində Şavkat Mirziyoyevin onu “Dostluq” ordeni ilə təltif etməsini xüsusi minnətdarlıqla qeyd edən yazıçı bunu Özbəkistan Prezidentinin Azərbaycan ədəbiyyatına diqqətinin nümunəsi kimi qiymətləndirib.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirinin müavini, Xalq artisti Murad Hüseynov qonaqları Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və cənab nazir Adil Kərimlinin adından salamlayıb. Özbəkistan və Azərbaycan xalqlarının dərin köklərə malik qardaşlıq əlaqələri birləşdirdiyini, bu gün həmin əlaqələrin iki qardaş xalqın Prezidentləri tərəfindən uğurla inkişaf etdirildiyini söyləyib. Nazir müavini iki qardaş xalq arasındakı qardaşlıq əlaqələri və ortaq mənəvi dəyərlərimizin tədqiqi və təbliği istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin bizi bir-birmizə daha da yaxınlaşdıracağını gələcəkdə də sözügedən əlaqələrinin davam etdiriləcəyini deyib.
Tədbirdə Özbəkistan Respublikasının Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Baxrom Aşrafxanov, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu, Özbəkistanın əməkdar jurnalisti, yazıçı Xurşid Dostmuhammad, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Özbəkistan xalq şairi, Senat üzvü Mahmud Toir, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan-Özbəkistan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Eldar İbrahimov, Özbəkistan Yazıçılar Birliyi sədrinin müavini Qayrat Məcid, Azərbaycan Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsinin sədri Anar İsgəndərov, “Şavkat Mirziyoyev Fenomeni” kitabının tərcüməçiləri şair Akif Azalp və ədəbiyyatşünas Yaşar Qasımbəyli, Özbəkistan Respublikası Senatının üzvü, "Vətən" jurnalının baş redaktoru, kitabın özbək dilindəki bədii redaktoru Husan Ermatov çıxış edərək son illərdə Özbəkistan və Azərbaycan arasındakı münasibətlərin hər iki ölkə liderləri Prezident İlham Əliyevin və Prezident Şavkat Mirziyoyev siyasi iradəsi və yaxın dostluq əlaqələri sayəsində tamamilə yeni mərhələyə yüksəldiyini, bu əməkdaşlığın iki qardaş xalqın siyasi, iqtisadi və mədəni inkişafına xidmət etdiyi vurğulayıblar. Bu kitabın siyasi publisistikada özünəməxsus yenilik olduğunu, eləcə də Azərbaycan oxucuları və siyasətçiləri üçün vacib bir vəsait rolunu oynayacağını söyləyiblər.
Sonda “Şavkat Mirziyoyev Fenomeni” kitabının tərcüməçiləri şair Akif Azalp və ədəbiyyatşünas Yaşar Qasımbəyliyə Özbəkistanın milli geyimləri, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirova isə Özbəkistan mədəniyyətinə aid xatirə əşyası hədiyə edilib.
Qeyd edək ki, Qüdrətülla Rəfiqovun müəllifi olduğu bu kitab Azərbaycanın "Təhsil" nəşriyyat evində çap olunub. Kitabın ön söz müəllifi Şeyxülislam Allahşükür Paşazadədir. Ana dilimizdə işıq üzü görən nəşrin redaktoru Mustafa Çəmənli və Qulu Kəngərlidir.
Kitab geniş ictimaiyyət nümayəndələri, siyasi elmlər istiqamətindəki ali təhsil müəssisələrinin müəllim-professor heyəti və tədqiqatçılar üçün nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, bu kitab Özbəkistan Prezidentinə COP29 Beynəlxalq Konfransı çərçivəsindəki Azərbaycana səfəri zamanı təqdim edilib.

В Национальной библиотеке состоялась презентация книги «Феномен Шавката Мирзиёева»
18 декабря в Национальной библиотеке Азербайджана состоялась презентация книги «Феномен Шавката Мирзиёева», посвящённой Президенту Республики Узбекистан, господину Шавкату Мирзиёеву.
В мероприятии приняли участие депутаты Милли Меджлиса, гости из Узбекистана, деятели науки и культуры обеих стран, руководство Союза писателей Азербайджана, а также писатели и поэты.
Мероприятие открыл директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров, приветствовав гостей. Он отметил, что сегодня проходит презентация замечательной книги, посвящённой близкому другу и брату Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева – Президенту Республики Узбекистан господину Шавкату Мирзиёеву. Для проведения мероприятия слово было предоставлено модератору, заместителю председателя Союза писателей Азербайджана, председателю Совета печати Рашаду Меджиду.
Модератор мероприятия Рашад Меджид в своём выступлении отметил, что деятельность Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева как основателя Нового Узбекистана вызывает большой интерес не только в нашей стране, но и в мировом сообществе. Он добавил, что за исторически короткий срок Узбекистану удалось восстановить достойное место в мировом сообществе, сформировать национальную идентичность, провести последовательные реформы в культуре и других сферах, объективно оценить ещё не до конца исследованные моменты в истории, реализовать мечты и чаяния народа, а также предпринять меры по ликвидации нищеты, что привлекло внимание как узбекского народа, так и международного сообщества, зарубежных исследователей и аналитиков. Он также отметил, что недавно изданная в Азербайджане книга «Феномен Шавката Мирзиёева», выпущенная издательством «Тэхсиль», вызвала большой интерес среди представителей азербайджанской интеллигенции.
Председатель Управления мусульман Кавказа, шейх-уль-ислам Гаджи Аллахшукюр Пашазаде, в своём выступлении подчеркнул, что благодаря совместным усилиям Президента Азербайджана господина Ильхама Алиева и Президента Узбекистана господина Шавката Мирзиёева многовековые дружественные и братские связи между Азербайджаном и Узбекистаном достигли своего наивысшего уровня. Он подробно рассказал о научно-культурных связях между двумя странами, успешной политике Президента Шавката Мирзиёева, его дружбе с Президентом Ильхамом Алиевым и положительном влиянии этой дружбы на межгосударственные отношения, о богатой истории и культуре Узбекистана, а также о выдающихся учёных Исламского мира из Узбекистана. Он выразил надежду на продолжение дружественных отношений между двумя странами в будущем.
Председатель Союза писателей Азербайджана, Народный писатель Анар отметил, что художественные произведения узбекских писателей и поэтов занимают особое место в общетюркской литературе. Он добавил, что тесные литературные связи между двумя народами оказывают положительное влияние на развитие литературы обеих стран. Писатель выразил особую благодарность за награждение его орденом «Дружбы» в свое 85-летие Шавкатом Мирзиёевым, оценив это как пример внимания Президента Узбекистана к азербайджанской литературе.
Заместитель Министра культуры Азербайджанской Республики, Народный артист Мурад Гусейнов приветствовал гостей от имени Министерства культуры Азербайджанской Республики и министра Адиля Керимли. Он отметил, что народы Узбекистана и Азербайджана объединяют братские связи, опирающиеся на глубокие исторические корни, и что сегодня эти связи успешно развиваются благодаря Президентам обеих стран. Заместитель министра подчеркнул, что мероприятия, направленные на изучение и популяризацию общих духовных ценностей двух братских народов, еще больше сблизят нас, и что эти связи будут продолжать развиваться в будущем.
На мероприятии также выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике Бахром Ашрафханов, председатель Комитета по культуре Милли Меджлиса, Народный артист Полад Бюльбюльоглу, Заслуженный журналист Узбекистана, писатель Хуршид Достмухаммед, президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли, Народный поэт Узбекистана, член Сената Махмуд Тоир, депутат Милли Меджлиса Азербайджана, руководитель рабочей группы по азербайджано-узбекским межпарламентским связям Эльдар Ибрагимов, заместитель председателя Союза писателей Узбекистана Гайрат Меджид, председатель Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса Азербайджана Анар Искендеров, переводчики книги «Феномен Шавката Мирзиёева» поэт Акиф Азалп и литературовед Яшар Гасымбейли, член Сената Республики Узбекистан, главный редактор журнала «Ватан», художественный редактор книги на узбекском языке Хусан Эрматов. Они подчеркнули, что благодаря политической воле и крепким дружеским отношениям Президентов Ильхама Алиева и Шавката Мирзиёева, отношения между Узбекистаном и Азербайджаном в последние годы достигли нового уровня развития, и это сотрудничество служит политическому, экономическому и культурному развитию двух братских народов. Они также отметили, что эта книга является значимым вкладом в политическую публицистику и будет ценным ресурсом для азербайджанских читателей и политиков.
В завершение мероприятия переводчикам книги – поэту Акифу Азалпу и литературоведу Яшару Гасымбейли были подарены национальные узбекские костюмы, а директору Национальной библиотеки Азербайджана, профессору Кериму Тахирову — памятный подарок, связанный с культурой Узбекистана.
Отметим, что книга, автором которой является Кудратулла Рафиков, была издана азербайджанским издательством «Тэхсиль». Автор предисловия книги — шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде. Редакторами книги на азербайджанском языке являются Мустафа Чаманлы и Гулу Кенгерли.
Книга предназначена для широкой общественности, преподавательского состава и исследователей высших учебных заведений в области политических наук.
Напомним, что эта книга была представлена Президенту Узбекистана во время его визита в Азербайджан в рамках Международной конференции COP29.