Milli Kitabxanada “Rəfiq Zəka Xəndan” adlı kitab sərgisi açılıb
Tanınmış şair, yazıçı Azərbaycan poeziyasında və elmində öz dəst-xətti ilə seçilən Əməkdar incəsənət xadimi Rəfiq Zəka Xəndan 1939-cu il iyunun 16-da Bakıda görkəmli ədəbiyyatşünas Cəfər Xəndanın ailəsində dünyaya göz açıb.
1962-ci ildə şairin M.Müşfiqə həsr olunan “Çağlayan” adlı ilk şeirlər kitabı işıq üzü görür.  Yaradıcılıq diapazonu geniş olan şair “Axırı yaxşı olar”, “Mənim əziz vəhşiciyim” musiqili komediyalarının, eyni zamanda “Füzuli” və “Söyüdlər ağlamaz” operalarının mətnlərinin müəllifidir.
Şair heca və əruz vəznlərində bir-birindən maraqlı əsərlər qələmə alıb. Əsərlərinin mövzu və qayəsini türkçülük, vətən sevgisi, məhəbbət və qəhrəmanlıq təşkil edib. “Səadət”, “Vətən kimlərindir?”, “Meşədə”, “Altı gül”, “Baharın heykəli”, “Könlümün yadigarı”, ümumilikdə 30-dək kitabı işıq üzü görən müəllifin əsərləri müxtəlif dillərə tərcümə edilib.
Bədii yaradıcılıqla yanaşı, pedaqoji sahədə də fəaliyyət göstərən Rəfiq Zəka Xəndan “Məhəmməd Hadi”, “Cavid sənəti” və “Müşfiq incəlikləri” monoqrafiyalarını yazıb.
Rəfiq Zəka Xəndan həm də nəğməkar-şair idi. Tanınmış bəstəkarların, demək olar ki, əksəriyyəti onun şeirlərinə mahnılar bəstələyib. Bu mahnılardan “Ana Kür”, “Səadət”, “Qarabağım” bu gün də müğənnilərin repertuarında geniş yer alır.
Zəngin yaradıcılıq yolu keçən şair respublikanın Əməkdar incəsənət xadimi, Dövlət mükafatı laureatı adlarına layiq görülüb.
Rəfiq Zəka Xəndanın anadan olmasının 85-ci il dönümü ilə əlaqədar Milli Kitabxanada yazıçının həyat yolu, fəaliyyəti və yaradıcılığını əks etdirən “Rəfiq Zəka Xəndan” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə şairin əsərləri, tərtibçisi və redaktoru olduğu, ön söz yazdığı kitablar,  yaradıcılığı haqqında ədəbiyyatlar Azərbaycan və xarici dillərdə, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Рефик Зека Хандан»
Известный поэт, писатель, заслуженный деятель искусств – Рефик Зека ​​Хандан, отличающийся своим творческим почерком в азербайджанской поэзии, родился 16 июня 1939 года в Баку в семье видного литературного критика Джафара Хандана.
В 1962 году вышла первая книга стихов поэта под названием «Çağlayan», посвященная М.Мушфигу. Рефик Зека Хандан, обладающий широким диапазоном творчества, является автором музыкальных комедий “Axırı yaxşı olar”, “Mənim əziz vəhşiciyim”, а также либретто “Füzuli” və “Söyüdlər ağlamaz”.
Поэт создал множество произведений в ритме хадж и аруз. Основные темы его произведений – тюркизм, любовь к Родине, а также любовь и героизм. Поэт издал в общей сложности около 30 книг. Его произведения “Səadət”, “Vətən kimlərindir?”, “Meşədə”, “Altı gül”, “Baharın heykəli”, “Könlümün yadigarı” переведены на многие языки.
Рефик Зека ​​Хандан, помимо художественного творчества, занимающийся также и педагогической деятельностью, написал монографии «Мухаммед Хади», «Искусство Джавида» и «Особенности творчества Мушфига».
Рефик Зека ​​Хандан также был и поэтом-песенником. Практически большинство известных композиторов сочинили песни на его стихи. Среди этих песен в репертуаре певцов широко используются “Ana Kür”, “Səadət”, “Qarabağım”.
Богатое творчество поэта было высоко оценено государством. Он был удостоен звания «Заслуженный деятель искусств Азербайджана» и «Лауреат Государственной премии».
В связи с 85-летием со дня рождения видного поэта в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Рефик Зека ​​Хандан», отражающая жизненный путь, деятельность и творчество писателя.
На выставке представлены произведения поэта, ноты, составленные на его слова, книги, составителем, редактором и автором предисловия которых он является, а также книги о его творчестве на азербайджанском и других языках.