Milli Kitabxanada “Qədim diyarın bir əsrlik yolu” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
24-04-2024
Naxçıvan diyarı əzəli və əbədi Azərbaycan torpağı, qədim tarixə, zəngin mədəniyyətə və çoxəsrlik milli dövlətçilik ənənələrinə malik olan bəşər sivilizasiyasının beşiklərindən biri, Şərqin məşhur ticarət, sənətkarlıq, elm və mədəniyyət mərkəzlərindəndir. Naxçıvan Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin keçmişində layiqli yer tutmuş, ictimai-siyasi və elmi-mədəni həyatında özünəməxsus rol oynamışdır.
Naxçıvan böyük şəxsiyyətlərin, Azərbaycan ədəbi-fəlsəfi fikrində və elmində öz xüsusi yeri olan mütəfəkkirlərin, filosofların, ustad qələm sahiblərinin vətənidir. Naxçıvan xalqımıza müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ümummilli Lideri Heydər Əliyev, Hüseyn Cavid, Məmməd Səid Ordubadi, Cəlil Məmmədquluzadə, Məmməd Araz, Yusif Məmmədəliyev kimi şəxsiyyətləri bəxş edib.
Beşminillik tarixin ərmağanı olan qədim Naxçıvan 100 il öncə muxtariyyət statusu alıb. Artıq bir əsrdir ki, Naxçıvan muxtar respublika kimi yaşayır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü il dekabrın 30-da “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Yubileylə əlaqədar olaraq Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Qədim diyarın bir əsrlik yolu” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə qədim diyarın tarixini, mədəniyyətini, arxeoloogiyasını, abidələrini tədqiq edən ədəbiyyatlar, Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının yubileyləri ilə bağlı rəsmi sənədlər, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunmuş məqalələr və fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Naxchivan-100/index.htm   linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Вековой путь древнего края» в режиме онлайн
24-04-2024
Нахчыванский край – древнейшая земля Азербайджана, одна из колыбелей человеческой цивилизации с богатой историей, культурой и многовековыми традициями государственности, один из известных центров торговли, ремесла, науки и культуры Востока. Нахчыван занимал достойное место в многовековом богатом прошлом Азербайджана, сыграл особую роль в его общественно-политической и научно-культурной жизни.
Нахчыван является родиной великих личностей, мыслителей, философов, мастеров слова, занимающих особое место в литературно-философской мысли и науке Азербайджана. Нахчыван подарил нашему народу созидателя и архитектора независимого Азербайджана Общенационального лидера Гейдара Алиева, Гусейна Джавида, Мамеда Саида Ордубади, Джалила Мамедкулизаде, Мамеда Араза, Юсифа Мамедалиева.
Нахчыван, имеющий очень древнюю и богатую историю, 100 лет назад получил статус автономии. 30 декабря 2023 года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики».
По случаю юбилея сотрудники Национальной библиотеки представили пользователям виртуальную выставку под названием «Вековой путь древнего края» в режиме онлайн.
На виртуальной выставке демонстрируются книги об истории, культуре, археологии и памятниках древнего края – Нахчывана. Представлены также официальные документы, связанные с годовщинами образования Нахчыванской Автономной Республики, статьи, опубликованные в периодических изданиях и фотографии.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Naxchivan-100/index.htm.