Milli Kitabxanada “Qədim diyarın bir əsrlik yolu” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
24-04-2024
Naxçıvan diyarı əzəli və əbədi Azərbaycan torpağı, qədim tarixə, zəngin mədəniyyətə və çoxəsrlik milli dövlətçilik ənənələrinə malik olan bəşər sivilizasiyasının beşiklərindən biri, Şərqin məşhur ticarət, sənətkarlıq, elm və mədəniyyət mərkəzlərindəndir. Naxçıvan Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin keçmişində layiqli yer tutmuş, ictimai-siyasi və elmi-mədəni həyatında özünəməxsus rol oynamışdır.
Naxçıvan böyük şəxsiyyətlərin, Azərbaycan ədəbi-fəlsəfi fikrində və elmində öz xüsusi yeri olan mütəfəkkirlərin, filosofların, ustad qələm sahiblərinin vətənidir. Naxçıvan xalqımıza müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ümummilli Lideri Heydər Əliyev, Hüseyn Cavid, Məmməd Səid Ordubadi, Cəlil Məmmədquluzadə, Məmməd Araz, Yusif Məmmədəliyev kimi şəxsiyyətləri bəxş edib.
Beşminillik tarixin ərmağanı olan qədim Naxçıvan 100 il öncə muxtariyyət statusu alıb. Artıq bir əsrdir ki, Naxçıvan muxtar respublika kimi yaşayır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü il dekabrın 30-da “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Yubileylə əlaqədar olaraq Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Qədim diyarın bir əsrlik yolu” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə qədim diyarın tarixini, mədəniyyətini, arxeoloogiyasını, abidələrini tədqiq edən ədəbiyyatlar, Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının yubileyləri ilə bağlı rəsmi sənədlər, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunmuş məqalələr və fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Naxchivan-100/index.htm   linkindən istifadə edə bilərlər.

In the National Library, a virtual exhibition called "A century-old path of the ancient land" was presented to users online
24-04-2024
The land of Nakhchivan is the ancient and eternal land of Azerbaijan, one of the cradles of human civilization with ancient history, rich culture and centuries-old traditions of national statehood, and one of the famous trade, craft, science and culture centers of the East. Nakhchivan has occupied a worthy place in the centuries-old rich past of Azerbaijan and played a unique role in the social-political and scientific-cultural life.
Nakhchivan is the homeland of great personalities, thinkers, philosophers, master writers who have a special place in Azerbaijan's literary and philosophical thought and science. National Leader Heydar Aliyev, Huseyn Javid, Mammad Said Ordubadi, Jalil Mammadguluzade, Mammad Araz, Yusif Mammadaliyev, the architect and founder of the independent state of Azerbaijan, gave our people such personalities.
Ancient Nakhchivan, a gift of five thousand years of history, received the status of autonomy 100 years ago. Nakhchivan has been living as an autonomous republic for a century. On December 30, 2023, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed the Decree "On holding the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic".
In connection with the anniversary, the staff of the National Library of Azerbaijan presented a virtual exhibition called "A century-old path of the ancient land" to users online.
In the virtual exhibition, literatures exploring the history, culture, archeology, and monuments of the ancient land, official documents related to the anniversaries of the establishment of the Nakhchivan Autonomous Republic, articles and photos published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/Naxchivan-100/index.htm.