Milli Kitabxanada Qanlı Yanvar hadisələrinə həsr olunmuş tədbir
Yanvar ayının 14-də  Milli Kitabxanada Qanlı Yanvar hadisələrinə  həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq şəhidlərin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdi. K.Tahirov çıxışında tarixə qısa nəzər salaraq soyuq qış gecəsində sovet ordusunun silahlı birləşmələrinin dinc əhaliyə tutduğu divandan, televiziyanın enerji blokunun partladılmasından, informasiya qıtlığından, Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyev cənablarının belə çətin gündə sayıqlığından, onun Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək bəyanat verməsindən söhbət açdı. Sonra söz Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin işçisi Aslan Cəfərova verildi.  O, bu cinayətin bəşər tarixində daima qara səhifə olaraq qalacağından, həmin hadisələrin canlı şahidi olmasından bəhs etdi.
Nizami rayonunun Uşaq və gənclər yaradıcılıq mərkəzinin dram dərnəyinin üzvləri 20 yanvara və şəhidlərə həsr olunmuş şeirlər, Milli Kitabxananın şöbə müdiri Səyyarə Məmmədli və bölmə müdiri Fəridə Hacıyeva öz şeirlərini söylədilər.
Tədbir iştirakçıları qanlı hadisələri özündə geniş əks etdirən “20 yanvar-hüzn və milli qürur günüdür” adlı geniş kitab sərgisi və  Uşaq və gənclər yaradıcılıq mərkəzinin “20 yanvar uşaqların gözü ilə” rəsm sərgisi ilə tanış oldular.

В Национальной Библиотеке состоялось мероприятие, посвященное кровавым январским событиям 1990-го года
14-01-2016
14 января в Национальной Библиотеке состоялось мероприятие, посвященное кровавым январским событиям 1990-го года. Мероприятие открыл директор библиотеки проф. Керим Тахиров. Собравшиеся почтили память погибших минутой молчания, после чего Тахиров вкратце напомнил собравшимся о событиях той страшной январской ночи, когда вооруженные силы Советской Армии предприняли атаку на мирное население. Был взорван энергоблок телевидения, население республике оказалось фактически в информационной блокаде. Директор библиотеки упомянул также о гениальной прозорливости Общенационального лидера Азербайджанского народа Гейдара Алиева, одним из первых явившимся в те дни в здание посольства Азербайджана в Москве и выразившим свое резкое негативное мнение по поводу происходящих событий в Баку. Затем слово было предоставлено работнику Культуры и Туризма Аслану Джафарову. С горечью в сердце он рассказал о том, что является свидетелем тех страшных событий, которые навсегда останутся черной страницей в истории человечества.
Затем слово было предоставлено учащимся драмкружка Дома Творчества для детей и юношества Низаминского района. В их исполнении прозвучали стихи о 20-м января. После их выступления, заведующие отделом и сектором  Национальной Библиотеки Сеяра Мамедли и Фарида Гаджиева прочитали свои стихи.
Участники мероприятия ознакомились с книжной выставкой «20 января – день траура и национального достоинства», на которой были представлены книги о тех событиях, а также с художественной выставкой Дома Творчества для детей и юношества «20 января – глазами детей».