Milli Kitabxanada “Prоfеssоr Vəli Xuluflu – 130” adlı kitab sərgisi açılıb
Azərbaycanın ən tanınmış alimlərindən, folklorşünaslarından sayılan professor Vəli Məmmədhüseyn oğlu Xuluflu 26 may 1894-cü ildə Şəmkir rayonunun Xuluflu qəsəbəsində doğulub.
İbtidai təhsilini mollaxanada alaraq 1912-ci ildə “Mədrəseyi-Ruhaniyyə”ni bitirib. Sonralar Bakıda ADU-nun (indiki BDU) Şərqşünaslıq fakültəsində təhsilini davam etdirib. 1924-cü ildən Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin işlərində fəal çalışıb.  1925-ci ildə Vəli Xuluflu latın qrafikalı yeni türk əlifbasına keçidin fəal tərəfdarlarından biri kimi "Yeni türk əlifbası ilə yazı qaydaları" adlı kitab nəşr etdirib. “Koroğlu” (1927), “İmla lüğəti” (1929), “Din və qadın” (1930), “Din və mədəni inqilab” (1930), “El aşıqları” (1927) kimi kitabların müəllifidir. Türk dünyasına möhkəm tellərlə bağlı olan bu insan ensiklopedik biliyə malik olub - ərəb, fars, rus, türk dilləri ilə yanaşı, alman, türkmən, tacik dillərini də bilirdi.
Vəli Xuluflu Azərbaycanın XX əsrdə yetirdiyi böyük ziyalılardan biri, xüsusilə, folklorşünaslığın təməl daşlarını qoyan, bu təməl daşları üzərində yeni bir elm məbədinin ucaldılmasında əsl memar əməyi sərf edən bir fədaidir.
Adlı-sanlı tədqiqatçılar alimi “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında xüsusi azman imza”, “folklorumuzun toplanması, nəşri və tədqiqində ən ardıcıl və ən fədakarlardan biri”, “elmi və xəlqi ziyalı”, “səbrü-qərar kanı” kimi frazalarla təqdim və yad edirlər.
Milli Kitabxanada prоfеssоr Vəli Xuluflunun anadan olmasının ildönümü münasibətilə yazıçının həyat yolu, fəaliyyəti və yaradıcılığını əks etdirən “Prоfеssоr Vəli Xuluflu - 130” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə alimin müəllifi olduğu kitablar, redaktə etdiyi, həyatı və yaradıcılığı haqqında yazılmış Azərbaycan və rus dillərində kitablar nümayiş olunur.

Professor Veli Mammadhusayn oglu Khuluflu, who is considered one of the most renowned scholars and folklorists of Azerbaijan, was born on May 26, 1894, in the town of Khuluflu in Shamkir district.
Having received his primary education at a religious school, he graduated from the "Madrasa-Ruhaniyya" in 1912. Later, he continued his education at the Oriental Studies Faculty of ASU (present-day BSU) in Baku. From 1924, he actively participated in the affairs of the Society for the Study and Exploration of Azerbaijan. Veli Khuluflu, being one of the active proponents of transitioning to the new Turkish alphabet with Latin script, published a book in 1925 titled "Rules of Writing with the New Turkish Alphabet." He authored the following books: "Koroğlu" (1927), "Folk Ashugs" (1927), "Orthographic Dictionary" (1929), "Religion and Woman" (1930), "Religion and Cultural Revolution" (1930). Closely connected to the Turkic world, he possessed truly encyclopedic knowledge - in addition to Arabic, Persian, Russian, and Turkish languages, he also knew German, Turkmen, and Tajik languages.
Veli Khuluflu was one of the outstanding representatives of Azerbaijani intelligentsia in the 20th century, particularly noted for laying the foundations of folkloristics and contributing significantly to the elevation of a new temple of science on these foundations.
Renowned researchers remember and honor the scholar with phrases like "particularly genius style in Azerbaijani literary studies," "one of the most persistent and selfless figures in the collection, publication, and research of our folklore," "a scientific and national intellectual" and "the blood of patience and determination".
On the occasion of the anniversary of the birth of Professor Veli Khuluflu, a comprehensive book exhibition "Professor Veli Khuluflu - 130" has been opened at the National Library.
The exhibition showcases books authored by the scholar, as well as those he edited, along with writings about his life and creativity in Azerbaijani and Russian languages.