Milli Kitabxanada “Prоfеssоr Vəli Xuluflu – 130” adlı kitab sərgisi açılıb
Azərbaycanın ən tanınmış alimlərindən, folklorşünaslarından sayılan professor Vəli Məmmədhüseyn oğlu Xuluflu 26 may 1894-cü ildə Şəmkir rayonunun Xuluflu qəsəbəsində doğulub.
İbtidai təhsilini mollaxanada alaraq 1912-ci ildə “Mədrəseyi-Ruhaniyyə”ni bitirib. Sonralar Bakıda ADU-nun (indiki BDU) Şərqşünaslıq fakültəsində təhsilini davam etdirib. 1924-cü ildən Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin işlərində fəal çalışıb.  1925-ci ildə Vəli Xuluflu latın qrafikalı yeni türk əlifbasına keçidin fəal tərəfdarlarından biri kimi "Yeni türk əlifbası ilə yazı qaydaları" adlı kitab nəşr etdirib. “Koroğlu” (1927), “İmla lüğəti” (1929), “Din və qadın” (1930), “Din və mədəni inqilab” (1930), “El aşıqları” (1927) kimi kitabların müəllifidir. Türk dünyasına möhkəm tellərlə bağlı olan bu insan ensiklopedik biliyə malik olub - ərəb, fars, rus, türk dilləri ilə yanaşı, alman, türkmən, tacik dillərini də bilirdi.
Vəli Xuluflu Azərbaycanın XX əsrdə yetirdiyi böyük ziyalılardan biri, xüsusilə, folklorşünaslığın təməl daşlarını qoyan, bu təməl daşları üzərində yeni bir elm məbədinin ucaldılmasında əsl memar əməyi sərf edən bir fədaidir.
Adlı-sanlı tədqiqatçılar alimi “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında xüsusi azman imza”, “folklorumuzun toplanması, nəşri və tədqiqində ən ardıcıl və ən fədakarlardan biri”, “elmi və xəlqi ziyalı”, “səbrü-qərar kanı” kimi frazalarla təqdim və yad edirlər.
Milli Kitabxanada prоfеssоr Vəli Xuluflunun anadan olmasının ildönümü münasibətilə yazıçının həyat yolu, fəaliyyəti və yaradıcılığını əks etdirən “Prоfеssоr Vəli Xuluflu - 130” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə alimin müəllifi olduğu kitablar, redaktə etdiyi, həyatı və yaradıcılığı haqqında yazılmış Azərbaycan və rus dillərində kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Профессор Вели Хулуфлу – 130»
Профессор Вели Мамедгусейн оглы Хулуфлу, являющийся одним из самых известных ученых и фольклористов Азербайджана, родился 26 мая 1894 года в селе Хулуфлу Шамкирского района.
Получив начальное образование в моллахане (школа при мечети), в 1912 году окончил медресе Рухания. Позже он продолжил обучение на факультете востоковедения АГУ (ныне БГУ) в Баку. С 1924 года принимал активное участие в делах Общества обследования и изучения Азербайджана. Вели Хулуфлу, являясь одним из активных сторонников перехода на новый тюркский алфавит с латинской графикой, в 1925 году опубликовал книгу под названием «Правила письма новым тюркским алфавитом». Он является автором следующих книг: «Кёроглу» (1927), «Народные ашуги» (1927), «Орфографический словарь» (1929), «Религия и женщина» (1930), «Религия и культурная революция» (1930). Выдающийся ученый, тесно связанный с тюркским миром, обладал поистине энциклопедическими знаниями – помимо арабского, персидского, русского и турецкого языков он знал также немецкий, туркменский и таджикский языки.
Вели Хулуфлу был одним из выдающихся представителей азербайджанской интеллигенции XX века, непосредственно участвовавшим в создании современной азербайджанской фольклористики.
Выдающиеся исследователи вспоминают ученого такими словами, как «Уникальный стиль в азербайджанском литературоведении», «Один из самых последовательных и самоотверженных в сборе, издании и исследовании нашего фольклора», «Научный и народный интеллигент» и т.д.
По случаю юбилея со дня рождения профессора Вели Хулуфлу в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Профессор Вели Хулуфлу – 130», отражающая жизнь, деятельность и творчество писателя.
На выставке представлены книги, автором и редактором которых является великий ученый, а также книги, написанные о его жизни и деятельности на азербайджанском и русском языках.