Yazıçı, tənqidçi, pedaqoq, filologiya elmləri doktoru, mətbuat tariximizin tədqiqatçısı, professor Nazim Fərrux oğlu Axundov 20 iyun 1924-cü ildə Şuşa şəhərində dünyaya göz açıb. Alimin bu il anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Ömrünü elmi axtarışlarda, arxivlərdə keçirən Nazim Axundovun ilk monoqrafiyası və mətbuat tariximizin öyrənilməsində ilk sanballı tədqiqat sayılan “Molla Nəsrəddin” jurnalının nəşri tarixi” 1959-cu ildə işıq üzü görüb.
Sonrakı illərdə də alimin “Azərbaycanda dövri mətbuat”, “Azərbaycan satira jurnalları”, “Azərbaycan mətbuatının ilki (“Əkinçi” – 100)”, “Azərbaycan dövri mətbuatı (biblioqrafiya)”, “Hümmət” qəzetinin izahlı biblioqrafiyası”, “Sənədlərin dili ilə” və s. kitabları mətbuat tariximizin öyrənilməsində və ətraflı tədqiqində böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Alimin elmi-ədəbi fəaliyyətinin nəticəsi olan “Nizaminin epoxası”, “Mirzə Fətəli Axundov”, “Mirzə Ələkbər Sabir”, “Məmməd Səid Ordubadi”, “Cəfər Cabbarlı” kimi sanballı əsərləri, bir çox biblioqrafik kitabları Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığını zənginləşdirən dəyərli nümunələrdir.
Nazim Axundov həm mətbuat tariximizin, həm də ədəbiyyatımızın ən yaxşı və cəfakeş tədqiqatçılarındandır. Onun tədqiqatında Xalq şairi Səməd Vurğunun həyat və yaradıcılığı mühüm yer tutur. O, unudulmaz şair haqqında silsilə məqalələrin və elmi biblioqrafiyanın müəllifidir. Səməd Vurğunun altı cildlik akademik nəşrinə izah və biblioqrafiyanı da Nazim Axundov yazıb. Bu təkcə şairin yaradıcılığını yox, həm də ümumiyyətlə, o dövrki Azərbaycan ədəbiyyatını öyrənmək baxımından ən yaxşı və etibarlı mənbələrdən biridir.
Milli Kitabxanada Azərbaycan mətbuatının görkəmli tədqiqatçılarından sayılan professor Nazim Axundovun 100 illiyi münasibətilə “Professor Nazim Axundоv -100” başlıqlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə alimin ədəbi-mədəni yaddaşımızın öyrənilməsinə həsr edilən ədəbiyyatşünaslıqla bağlı tədqiqat əsərləri, biblioqrafiyaları, tərtibçi, elmi redaktor, tərcümə və ön sözün müəllifi olduğu, həyat yolu və yaradıcılığı haqqında ədəbiyyatlar Azərbaycan və rus dillərində nümayiş olunur.

A book exhibition titled "Professor Nazim Akhundov -100" has opened at the National Library
Writer, critic, teacher, doctor of philology, researcher of our press history, professor Nazim Farrukh oglu Akhundov was born on June 20, 1924 in Shusha. This year marks the 100th anniversary of the scientist's birth.
Nazim Akhundov, who spent his life in scientific research and archives, published his first monograph, "The History of the Publication of the Molla Nasreddin Magazine", which is considered the first significant study in the study of our press history.
In subsequent years, the scientist's books "Periodic Press in Azerbaijan", "Azerbaijani Satire Magazines", "The First of the Azerbaijani Press ("Ekinchi" - 100)", "Azerbaijani Periodic Press (Bibliography)", "Annotated Bibliography of the "Hummet" Newspaper", "In the Language of Documents", etc. are of great importance in the study and detailed study of our press history.
The results of the scholar's scientific and literary activities include such important works as "The Era of Nizami", "Mirza Fatali Akhundov", "Mirza Alakbar Sabir", "Mammad Said Ordubadi", "Jafar Jabbarli", and many bibliographical books, which are valuable examples that enrich Azerbaijani literary studies.
Nazim Akhundov is one of the best and most persistent researchers of both our press history and literature. The life and work of the People's Poet Samad Vurgun occupies an important place in his research. He is the author of a series of articles and a scientific bibliography about the unforgettable poet. Nazim Akhundov also wrote the commentary and bibliography to Samad Vurgun's six-volume academic publication. This is one of the best and most reliable sources for studying not only the poet's work, but also Azerbaijani literature of that period in general.
An extensive book exhibition entitled “Professor Nazim Akhundov -100” has been opened at the National Library on the occasion of the 100th anniversary of Professor Nazim Akhundov, one of the prominent researchers of the Azerbaijani press.
The exhibition features research works on literary studies dedicated to the study of our literary and cultural memory, bibliographies, compilers, scientific editors, translations and forewords of the scientist, as well as literature about his life and work in Azerbaijani and Russian.