Milli Kitabxanada Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana Sisteminin tətbiqi ilə bağlı treninqlər başa çatıb
28-04-2023
Aprelin 28-də Milli Kitabxanada Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İdarəetmə Sisteminin Mədəniyyət Nazirliyi şəbəkəsinə daxil olan kitabxanalara tətbiqi ilə əlaqədar təşkil olunan treninqlər başa çatıb.
Texniki dəstək ilə əlaqədar Türkiyədən gələn iki nəfər mütəxəssisin iştirakı ilə keçirilən treninqlərdə avtomatlaşdırma proqramının tətbiqi təcrübəsi ilə bağlı təlimlər keçirilib, Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İdarəetmə Sistemi haqqında müzakirələr oub, sistemin üstünlükləri haqqında fikirlər söylənilib və təkliflər nəzərə alınıb. Treninqlər zamanı əsas kitabxana modulları mütəxəssislərin istifadəsi üçün uyğunlaşdırılıb.
Treninqlərdə Bakı, Gəncə, Qax, Ağdaş, Quba Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin əməkdaşları iştirak edib.

В Национальной библиотеке завершились тренинги по внедрению Автоматизированной библиотечной системы Коhа
28-04-2023
28 апреля в Национальной библиотеке завершились тренинги, организованные в связи с применением Автоматизированной системы управления библиотеками Koha для библиотек, входящих в сеть Министерства культуры.
Были проведены тренинги с участием двух специалистов из Турции, связанных с технической поддержкой, по опыту применения программного обеспечения автоматизации, обсуждена Автоматизированная система управления библиотеками Koha, высказаны мнения о преимуществах системы и учтены предложения. Во время обучения основные библиотечные модули адаптированы для использования специалистами.
В тренингах принимали участие сотрудники Централизованных библиотечных систем Баку, Гянджа, Гаха, Агдама и Кубы.
В заключение были даны ответы на вопросы  специалистов и им были выражены пожелания успехов в их работе.