Milli Kitabxanada Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana Sisteminin tətbiqi ilə bağlı treninqlər başladılıb
26-04-2023
Aprelin 26-da Milli Kitabxanada Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Nazirliyin tabeliyində olan kitabxanalarda Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana Sisteminin tətbiqi ilə bağlı treninqin açılışı olub.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin əmri ilə Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemləri yeni Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sisteminə keçir. Bu prosesin həyata keçirilməsi 3 mərhələdə nəzərdə tutulur. 1 – elektron kataloqun yaradılması; 2 – elektron kitabxananın yaradılması: 3 – audiokitab bazasının yaradılması.
Bununla əlaqədar olaraq, 26-29 aprel tarixlərində M.F.Axundov adına Milli Kitabxanada Türkiyədən gələn mütəxəssislərin iştirakı ilə treninqlər kiçiriləcəkdir. Treninqlərdə Bakı, Gəncə, Qax, Ağdaş, Quba Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin əməkdaşları iştirak edir.
Açılış zamanı Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İdarəetmə Sistemi haqqında müzakirələr olub, sistemin üstünlükləri haqqında fikirlər söylənilib. Qeyd edək ki, 4 gün boyunca davam edəcək treninqdə kitabxana əməkdaşlarına təcrübi məşğələlər və təlimlər keçirilməsi nəzərdə tutulur.

В Национальной библиотеке начались тренинги по внедрению Автоматизированной библиотечной системы Koha
26-04-2023
26 апреля в Национальной библиотеке состоялось открытие тренинга по внедрению Автоматизированной библиотечной системы Коhа в библиотеках, подведомственных Министерству, при совместной организации Министерства культуры и Национальной библиотеки.
Было отмечено, что приказом Министерства культуры Азербайджанской Республики Централизованные библиотечные системы переходят на новую Автоматизированную систему управления. Реализация этого процесса предусматривается в 3 этапа. 1 – создание электронного каталога; 2 – создание электронной библиотеки; 3 – создание базы аудиокниг.
В связи с этим 26-29 апреля в Национальной библиотеке имени М.Ф.Ахундова пройдут тренинги с участием специалистов из Турции. В тренингах принимают участие сотрудники Централизованных библиотечных систем Баку, Гянджа, Гаха, Агдама и Кубы.
Во время открытия были обсуждены вопросы автоматизированной системы управления библиотеками Koha, высказаны мнения о преимуществах системы. Отметим, что тренинг, который продлится 4 дня, предусматривает проведение практических занятий и тренингов для сотрудников библиотеки.