Ötən əsrin 50-ci illərində ədəbiyyata gəlmiş istedadlı şair Hüseyn Kürdoğlu 1934-cü il iyunun 15-də Laçın rayonunun Əhmədli (Mollaməhmədi) kəndində kolxozçu ailəsində doğulub.
Hüseyn Kürdoğlu ədəbi yaradıcılığa erkən başlayıb, ilk şeirləri hələ orta məktəbin beşinci sinfində ikən Laçın rayonunda çıxan "Sovet Kürdüstanı" qəzetində çap edilib. Onun "Gözəldir" rədifli ilk qoşması 1950-ci ildə "Azərbaycan gəncləri" qəzetində dərc olunandan sonra dövri mətbuatda müntəzəm çıxış etməyə başlayıb. Hüseyn Kürdoğlu eyni zamanda tərcüməçi kimi də özünü sınayıb.
Azərbaycan ədəbiyyatında özünəməxsus şair kimi qəbul olunan, gözəl təbiət şeirlərinin müəllifi Hüseyn Kürdoğlunun ilham mənbəyi təbiətdir. Şair təbiətin gözəlliyini tərənnüm edən çox sayda şeirlər yazıb.
"Səhər nəğmələri", "Yurdumu gəzə-gəzə",  "Qaya çiçəkləri", "Durna səsi", "Çiçək təbəssümü", "Quzular dağa çıxdı", "Yaralı torpağım, yaralı sevgim" və s. kitabları çap olunub. Hüseyn Kürdoğlunun 1992-ci ildə “Gənclik” nəşriyyatında çap etdirdiyi “Min bir bayatı” kitabı Azərbaycan yazılı şeirində bayatılardan ibarət ilk müəllif kitabı kimi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Hüseyn Kürdoğlu Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində öz dəsti-xətti ilə seçilən şəxsiyyətlərdən biri olub. Uzun müddət, ömrünün sonunadək Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda çalışıb.
Milli Kitabxanada şairin 90 illik yubileyi münasibətilə “Hüseyn Kürdoğlu – 90” adlı kitab sərgisi açılıb. Sərgidə şairin əsərləri, tərcümə etdiyi, redaktor və ön sözün müəllifi olduğu, həyatı və yaradıcılığı haqqında kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Гусейн Курдоглу – 90»
Гусейн Курдоглу – талантливый поэт, пришедший в литературу в 50-х годах прошлого века, родился 15 июня 1934 года в селе Ахмедли (Молламахмеди) Лачинского района в семье колхозников.
Гусейн Курдоглу начал свою литературную карьеру с ранних лет. Его первые стихи были   опубликованы в газете «Советский Курдистан» в Лачинском районе, когда он еще учился в пятом классе средней школы. После опубликования его стихотворения «Гозелдир» («Красиво») в газете «Азербайджанская молодежь» в 1950 году, он стал регулярно печататься в периодических изданиях. Гусейн Курдоглу также занимался литературным переводом.
Природа была источником вдохновения Гусейна Курдоглу. Он автор прекрасных стихов о природе, чье творчество отличается своей уникальностью. Поэт написал множество стихотворений, в которых воспевал красоту природы.
Гусейн Курдоглу автор следующих книг: «Городские мелодии», «Прогуливаясь по моей стране», «Цветы на скалах», «Крик журавля», «Улыбка цветов», «Ягнята пошли в гору» и т.д. Книга поэта «Тысяча и одна баяты», опубликованная издательством «Гянджлик» в 1992 году, имеет важное значение как первая авторская книга, содержащая баяты в азербайджанской письменной поэзии.
Гусейн Курдоглу – один из выдающихся представителей азербайджанской литературы, отличающийся своим неповторимым творческим почерком. Поэт, долгое время, до конца своей жизни работал в Институте литературы имени Низами при Академии наук Азербайджана.
По случаю 90-летия со дня рождения выдающегося поэта в Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Гусейн Курдоглу – 90». На выставке представлены произведения Гусейна Курдоглу, книги, переводчиком, редактором и автором предисловия которых является поэт, а также книги, написанные о его жизни и творчестве.