Milli Kitabxanada “Əmir Pəhləvan - 65” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
Müasir Azərbaycan ədəbiyyatının  və kino sənətinin görkəmli nümayəndələrindən olan Əmir Pəhləvan (Hacılı Əmir Pəhlivan oğlu) 1959-cu ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz rayonunun Mahmudoba kəndində anadan olub.
Əmir Pəhləvan jurnalist kimi fəaliyyətə başlayıb və bir neçə mətbu orqanlarında işləyib.
İxtisas etibarilə jurnalist olan Əmir Pəhləvan özünü həm kinossenarist və kinorejissor kimi təsdiq edib. "Step LTD" kinoşirkəti tərəfindən onun müəllifliyi və rejissorluğu ilə çəkilmiş "Fransız", "Qarabağ şikəstəsi", "Spasibo", "Qız qalası" bədii filmləri xatırlamaq kifayətdir. Sənədli filmlər silsiləsindən "Bakı nefti və Nobellər", "Avtoritet", "Göyçay yəhudiləri", "Doqquzuncu oğuz - uyğurlar", "Kurqanlar", "Hunqariya" sənədli filmləri adlarından da göründüyü kimi, tariximizin maraqlı səhifələrini canlandırır.
Geniş oxucu arenasında yayılan - "O Ay bir də doğmayacaq", "Qalxın, Cavid gəlir!", "Əkilən başlardı, torpaq əkilmir", "Turan türküləri", "Səfir", "Təbrizim, türk izim!", "Kəngərlər", "Türklüyün yol xəritəsi", "Yaşamağı bacarmaq lazımdır", "Azərbaycan şərqiləri", "Vətən dahiləri" ( l - ll hissə ) kitablarının müəllifidir. "İnsan və İblis" pyesi isə Bakı Bələdiyyə Teatrında (1999), "İstədiyim yar idi..." librettosu da Musiqili Komediya Teatrında (2009) səhnələşdirilib və maraqla qarşılanıb. Yazıçının kitabları tək ölkəmizdə deyil, Türkiyə, Avropa və Amerikada da çap olunub.
Əmir Pəhləvan Qırğızıstan, Qazaxıstan və Quzey Kıbrız Türk Cümhuriyyətlərinin Dövlət mükafatları laureatıdır. Qırğızıstan Respublikasının "Manas" mükafatçısıdır. Həmçinin o, "Humanatarian aword" - Amerika, "Qran Pri" - Almaniya, "Nant" medalı - Fransa, "Üç qitə" medalı - Fransa, "Qızıl lent" - Azərbaycan, "Dünya səfiri" - Amerika-Yaponiya, "World Literature Today" jurnalının mükafatı - Amerika və başqa mükafatların sahibidir.
Milli Kitabxanada yazıçı-dramaturq, kinorejissor Əmir Pəhləvanın yubileyi ilə əlaqədar “Əmir Pəhləvan - 65” adlı kitab sərgisi  istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə müəllifi olduğu əsərlər, ön söz yazdığı və yaradıcılığı haqqında yazılmış Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена книжная выставка под названием «Амир Пехлеван – 65»
17-09-2024
Амир Пехлеван (Амир Пехлеван Гаджилы оглу), один из видных представителей современной азербайджанской литературы и кинематографии, родился в 1959 году в селе Махмудоба Шахбузского района Нахчыванской Автономной Республики.
Он начал свою деятельность как журналист и проработал в нескольких информационных агентствах.
Амир Пехлеван, по профессии являющийся журналистом, давно зарекомендовал себя как сценарист и режиссер. Достаточно упомянуть художественные фильмы «Француз», «Карабах Шикестаси», «Спасибо», «Девичья башня», снятые кинокомпанией «Степ ЛТД». В его документальных фильмах «Бакинская нефть и братья Нобели», «Власть», «Гейчайские евреи», «Девять огузских уйгуров», «Курганы» и «Венгрия», как и следует из их названий, показываются интересные факты из нашей истории.
Перу писателя принадлежат следующие книги: «Эта Луна больше не взойдет», «Встань, Джавид идет!», «Начинай, земля не засеяна», «Народные песни Турана», «Посол», «Тебризим, тюрк изим!», «Кенгерли», «Надо уметь жить», «Гении Родины» (часть I). В 1999 году ​​в Бакинском муниципальном театре была поставлена пьеса «Человек и дьявол», а в 2009 году в Театре музыкальной комедии – либретто «Я всего лишь хотел любви…», которые были встречены с большим интересом зрителей. Отметим, что книги Амира Пехлевана опубликованы не только в нашей стране, но и в Турции, Европе и Америке.
Амир Пехлеван – лауреат Государственных премий Кыргызстана, Казахстана и Турецкой Республики Северного Кипра. Он является лауреатом премии «Манас» Кыргызской Республики. Амир Пехлеван удостоен многих почетных наград: «Humanatarian aword» - Америка, «Qran Pri» - Германия, «Nant» и «Три континента» - Франция,  «Золотая лента» - Азербайджан, «Посол мира» - Америка-Япония и др.
В связи с юбилеем видного писателя-драматурга, кинорежиссера Амира Пехлевана, в Национальной библиотеке пользователям представлена ​​книжная выставка под названием «Амир Пехлеван – 65».
На выставке представлены произведения писателя, книги – автором предисловия которых он является, а также опубликованные на страницах периодической печати материалы, посвященные его творчеству (на азербайджанском и иностранных языках).