Milli Kitabxanada “Əməkdar incəsənət xadimi İsmayıl Hacıbəyov” adlı kitab sərgisi açılıb
Bu gün görkəmli bəstəkar, professor, Əməkdar incəsənət xadimi İsmayıl Hacıbəyovun anadan olmasının 75-ci ildönümü tamam olur
İsmayıl Soltan oğlu Hacıbəyov 2 sentyabr 1949-cu ildə Bakıda anadan olub.
1972-ci ildə Ü.Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının bəstəkarlıq fakultəsini professor Qara Qarayevin sinfi üzrə bitirmişdir.
İsmayıl Hacıbəyov Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixinə özünəməxsus istedada malik bəstəkar, pedaqoq kimi daxil olmuşdur.
Əsərləri arasında simfonik orkestr üçün uvertüra, simli kvartet, kamera orkestri üçün konsertino, skripka violonçel və orkestr üçün ikili konsert, fortepiano və orkestr üçün “Cəngi” rapsodiyası, fortepiano üçün “Vatto üslubunda eskizlər”, qarışıq xor və orkestr üçün “Memorial” kantatası, Andersenin nağılları əsasında süita, “Naxışlar” feeriyası, fleyta və simli orkestr üçün Konsertştük, Dante, Fridrix fon Xauzen, Puşkin, Yesenin, Səməd Vurğunun sözlərinə yazılmış vokal əsərləri var. Üç pərdəli “Firuzə” operasının müəllifidir.
Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının professoru İsmayıl Hacıbəyov  ömrünün sonuna kimi bəstəkarlıq və polifoniya üzrə dərs deyib.
Görkəmli bəstəkar, professor İsmayıl Hacıbəyov Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında xidmətlərinə görə 28 oktyabr 2000-ci ildə "Əməkdar incəsənət xadimi" adına layıq görülüb.
Professor İsmayıl Hacıbəyovun anadan olmasının 75-ci ildönümü ilə əlaqədar Milli Kitabxanada “Əməkdar incəsənət xadimi İsmayıl Hacıbəyov” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan bəstəkarın əsərlərinin not yazıları, həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş Azərbaycan və rus dilində ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

Сегодня исполняется 75 лет со дня рождения выдающегося композитора, профессора, заслуженного деятеля искусств – Исмаила Гаджибекова.
Исмаил Солтан оглы Гаджибеков родился 2 сентября 1949 года в Баку.
В 1972 году окончил Азербайджанскую государственную консерваторию имени У.Гаджибекова по классу композиции профессора Кара Караева.
Исмаил Гаджибеков вошел в историю музыкальной культуры Азербайджана как композитор и педагог, обладающий уникальным талантом.
Среди его произведений — увертюра для симфонического оркестра и струнного квартета, концертино для камерного оркестра, двойной концерт для скрипки, виолончели и симфонического оркестра, рапсодия «Джанги» для фортепиано и оркестра, «Эскизы в стиле Ватто» для фортепиано, кантата «Мемориал» для смешанного хора и оркестра, сюита по мотивам сказок Андерсена, феерия «Узоры», Концертштюк для флейты и струнного оркестра, вокальные произведения, написанные на слова Данте, Фридриха фон Хаузена, Пушкина, Есенина и Самеда Вургуна. Он является также автором трехактной оперы «Фируза».
Профессор Азербайджанской государственной консерватории Исмаил Гаджибеков до конца жизни преподавал композицию и полифонию.
28 октября 2000 года за заслуги в развитии азербайджанской культуры видному композитору, профессору Исмаилу Гаджибекову было присвоено звание «Заслуженный деятель искусств».
В связи с 75-летием со дня рождения профессора Исмаила Гаджибекова в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Заслуженный деятель искусств Исмаил Гаджибеков».
На выставке представлены ноты произведений композитора, хранящиеся в фонде Национальной библиотеки, а также книги, посвященные его жизни и творчеству (на азербайджанском и русском языках).