Teatrşünas, ədəbiyyatşünas alim Cəfər Cəfərov 1914-cü il sentyabrın 7-də Bakıda kiçik bir tacir ailəsində anadan olub. O, ilk təhsilini Bakıda alıb. 1930-cu ildə Bakı Pedaqoji Texnikumunu bitirib. 2 il müəllim işlədikdən sonra 1932-ci ildə Moskvadakı A.Bubnov adına Pedaqoji İnstitutun Ədəbiyyat fakültəsinə daxil olub. 1937-ci ildə ali təhsilini başa vuraraq Bakıya qayıdıb.
Teatrşünas, ədəbiyyatşünas alim elmi-tənqidi fəaliyyətə 1930-cu ildən başlayıb, teatrın, dramaturgiyanın həm tarixi, həm də nəzəri problemlərinə dair sanballı əsərləri ilə milli teatrşünaslığımızın elmi-nəzəri əsaslarını yaradıb.
Cəfər Cəfərov ömrünün 40 ilə qədər böyük bir hissəsini milli ədəbiyyata və incəsənətə həsr edib.
Alim "Rejissor sənəti", iki cilddə Azərbaycan və iki cilddə rus dillərində "Seçilmiş əsərləri", "Azərbaycan Dram Teatrı" kitablarını, "Cavid və teatr", "Mirzə Fətəli Axundazdənin dramaturgiyası", "Mirzə Fətəli Axundzadə və teatr", "Vilyam Şekspirin dramaturgiyası" elmi əsərlərini yazıb. "Azərbaycan teatrı (1873-1973)" adlı monoqrafiyasında tarixi və elmi faktları sistemləşdirib.
Cəfər Cəfərov 1972-ci ildə "Azərbaycan Respublikasının Əməkdar incəsənət xadimi" fəxri adı ilə təltif olunub.
O, Azərbaycan teatrşünaslıq elminin formalaşmasında müstəsna rol oynayan, bu elmin fundamental inkişaf proqramını müəyyənləşdirən alim-nəzəriyyəçi olmaqla yanaşı, görkəmli ictimai və dövlət xadimi kimi də böyük xidmətlər göstərib.
Teatrşünas, ədəbiyyatşünas alim Cəfər Cəfərovun yubileyi münasibətilə Milli Kitabxanada “Cəfər Cəfərov - 110” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə müəllifi olduğu əsərlər, tərcümələri, tərtibçi, və redaktə etdiyi kitablar, həyat və yaradıcılığı haqqında yazılmış Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена традиционная книжная выставка под названием «Джафар Джафаров – 110»
06-09-2024
Видный театровед, литературовед и учёный Джафар Джафаров родился 7 сентября 1914 года в Баку в семье мелкого купца. Первое образование получил в Баку. В 1930 году окончил Бакинский педагогический техникум. Проработав 2 года преподавателем, в 1932 году он поступил на литературный факультет Педагогического института имени А.Бубнова в Москве. После получения высшего образования в 1937 году вернулся в Баку.
Театральный писатель, литературовед начал научно-критическую деятельность в 1930 году, создав научные и теоретические основы отечественных театральных исследований.
Джафар Джафаров большую часть своей жизни (около 40 лет) посвятил национальной литературе и искусству.
Профессор издал книги «Режиссёрское искусство», «Избранные произведения» в двух томах на азербайджанском и русском языках, «Азербайджанский драматический театр», научные труды «Джавид и театр», «Драматургия Мирзы Фатали Ахундзаде», «Мирза Фатали Ахундзаде и театр», «Драматургия Уильяма Шекспира». В своей монографии «Театр Азербайджана (1873-1973)» он систематизировал исторические и научные факты.
В 1972 году Джафару Джафарову было присвоено почетное звание «Заслуженный деятель искусств Азербайджанской Республики».
Помимо того, что Джафар Джафаров был учёным-теоретиком, сыгравшим исключительную роль в становлении азербайджанского театроведения и определившим фундаментальную программу развития этой науки, он также оказал большие заслуги как выдающийся общественный и государственный деятель.
По случаю юбилея со дня рождения видного театроведа и литературоведа Джафара Джафарова в Национальной библиотеке пользователям представлена традиционная книжная выставка под названием «Джафар Джафаров – 110».
На выставке представлены произведения Джафара Джафарова, его переводы, книги, составителем и редактором которых он является, а также литература, написанная о его жизни и творчестве на азербайджанском и других языках.