Milli Kitabxanada “Azərbaycan Milli Kitabxanası-100” adlı virtual sərgi və “100 il Xalqın Xidmətində” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
23-05-2023
Bu gün Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyi tamam olur.
Kitabxana 1922-ci ildə yaradılıb, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olmuşdur. 1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundovun adı verilib. İllər keçdikcə kitabxananın fəaliyyət dairəsi genişlənərək, onlarca yeni şöbə yaranmış, fondunda olan ədəbiyyat sayı artmışdır.
Milli Kitabxana kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiyaşünaslıq və kitabşünaslıq sahəsində aparıcı müəssisə, ölkənin bütün kitabxanaları üçün elmi-metodiki mərkəz, oxuculara kompleks kitabxana-biblioqrafiya, informasiya xidməti göstərərək, kitabxanalararası abonement, milli və tövsiyə biblioqrafiyası, beynəlxalq və ölkədaxili depozitar mərkəz  funksiyalarını yerinə yetirir. 5 milyondan artıq fondu olan kitabxana 80-ə yaxın ölkə ilə kitab mübadiləsi edir, 48 ölkə ilə memorandum imzalayıb.
Heç təsadüfi deyildir ki, Ulu Öndərimiz, elm və mədəniyyətə yüksək qiymət verən Heydər Əliyev cənabları 1995-1997-ciillərdə 4 dəfə Milli Kitabxanaya səfər etmiş və öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitabı kitabxanaya hədiyyə etmişdir.
2004-ci ildə Kitabxanaya Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilib ki, bu da kitabxanamızın fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymətdir.
Yubiley münasibətilə, kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası-100” adlı virtual sərgi  həmçinin “100 il Xalqın Xidmətində” adlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb. Virtual sərgidə Milli Kitabxana haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarı, görkəmli şəxslərin fikirləri,  fotolar, kitabxananın nəşrləri, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr, ənənəvi sərgidə isə  kitabxananın nəşrləri və tarixi haqqında kitablar nümayiş olunur.

In the National Library, a virtual exhibition called "Azerbaijan National Library" and a traditional book exhibition called "100 Years at the Service of the People" were presented to users
23-05-2023
Today is the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan.
The library was founded in 1922, and its official opening was on May 23, 1923. In 1939, the library was named after the thinker, playwright and educator Mirza Fatali Akhundov. Over the years, the scope of the library's activities has expanded, dozens of new departments have been created, and the number of literature in its fund has increased.
The National Library is a leading institution in the field of librarianship, bibliography and bibliography, a scientific-methodological center for all the country's libraries, providing a comprehensive library-bibliography and information service to readers, performing the functions of interlibrary subscription, national and recommended bibliography, international and domestic depository center. The library, which has a collection of about 5 million, has signed a Memorandum on bilateral mutual cooperation with about 80 libraries of the world.
It is no coincidence that our Great Leader, Mr. Heydar Aliyev, who highly appreciates science and culture, visited the National Library 4 times in 1995-1997 and donated about 300 books from his personal library to the library.
In 2004, the Library was awarded the status of "National Library" by the decision of the Cabinet of Ministers, which is the highest award given to the activity of our library.
On the occasion of the anniversary, the library staff prepared a virtual exhibition called "Azerbaijan National Library-100" as well as a traditional book exhibition called "100 years at the Service of the People". The decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan about the National Library, opinions of eminent persons, photos, library publications, books and articles related to the topic are displayed in the virtual exhibition, and books about the library's publications and history are displayed in the traditional exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_Milli_Kitabxanasi_/index.htm.