Milli Kitabxanada “Azərbaycan Milli Kitabxanası-100” adlı virtual sərgi və “100 il Xalqın Xidmətində” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
23-05-2023
Bu gün Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyi tamam olur.
Kitabxana 1922-ci ildə yaradılıb, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olmuşdur. 1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundovun adı verilib. İllər keçdikcə kitabxananın fəaliyyət dairəsi genişlənərək, onlarca yeni şöbə yaranmış, fondunda olan ədəbiyyat sayı artmışdır.
Milli Kitabxana kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiyaşünaslıq və kitabşünaslıq sahəsində aparıcı müəssisə, ölkənin bütün kitabxanaları üçün elmi-metodiki mərkəz, oxuculara kompleks kitabxana-biblioqrafiya, informasiya xidməti göstərərək, kitabxanalararası abonement, milli və tövsiyə biblioqrafiyası, beynəlxalq və ölkədaxili depozitar mərkəz  funksiyalarını yerinə yetirir. 5 milyondan artıq fondu olan kitabxana 80-ə yaxın ölkə ilə kitab mübadiləsi edir, 48 ölkə ilə memorandum imzalayıb.
Heç təsadüfi deyildir ki, Ulu Öndərimiz, elm və mədəniyyətə yüksək qiymət verən Heydər Əliyev cənabları 1995-1997-ciillərdə 4 dəfə Milli Kitabxanaya səfər etmiş və öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitabı kitabxanaya hədiyyə etmişdir.
2004-ci ildə Kitabxanaya Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilib ki, bu da kitabxanamızın fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymətdir.
Yubiley münasibətilə, kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası-100” adlı virtual sərgi  həmçinin “100 il Xalqın Xidmətində” adlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb. Virtual sərgidə Milli Kitabxana haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarı, görkəmli şəxslərin fikirləri,  fotolar, kitabxananın nəşrləri, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr, ənənəvi sərgidə isə  kitabxananın nəşrləri və tarixi haqqında kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка «Национальная библиотека Азербайджана-100» и традиционная книжная выставка «100 лет на службе народа»
23-05-2023
Сегодня исполняется 100 лет Национальной библиотеке Азербайджана.
Библиотека была основана в 1922 году, а ее официальное открытие состоялось 23 мая 1923 года. В 1939 году библиотеке было присвоено имя мыслителя, драматурга и просветителя Мирзы Фатали Ахундзаде. С годами сфера деятельности библиотеки расширилась, были созданы десятки новых отделов, увеличилось количество литературы в ее фонде.
Национальная библиотека является ведущим учреждением в области библиотековедения, библиографии и книговедения, научно-методическим центром для всех библиотек страны, предоставляет комплексное библиотечно-библиографическое и информационное обслуживание читателей, выполняет функции межбиблиотечного абонемента, национальной и рекомендуемой библиографии, международного и отечественного депозитарного центра. Библиотека, имеющая более 5 миллионов фондов, обменивается книгами примерно с 80 странами, и подписала меморандумы с 48 странами.
Неслучайно, что наш Великий лидер, высоко ценивший науку и культуру, Гейдар Алиев в 1995-1997 годах 4 раза посещал Национальную библиотеку и подарил библиотеке около 300 экземпляров книг из своей личной библиотеки.
В 2004 году по решению Кабинета Министров библиотеке был присвоен статус «Национальная библиотека», что стало самой высокой оценкой её деятельности.
По случаю юбилея сотрудники библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Национальная библиотека Азербайджана-100», а также традиционную книжную выставку под названием «100 лет на службе народа». На виртуальной выставке представлено решение Кабинета Министров Азербайджанской Республики о Национальной библиотеке, мнения выдающихся личностей, фотографии, публикации библиотеки, книги и статьи, по тематике выставки, а на традиционной выставке представлены книги о публикациях и истории библиотеки.