Milli Kitabxanada “Asəf Zeynallı – 115” adlı kitab sərgisi açılıb
Musiqi tariximizdə özünəməxsus xüsusi yer tutan  görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Asəf Zeynallı 1909-cu il 5 apreldə Dərbənddə doğulub.
Azərbaycan musiqisində bir çox janrın banisi, böyük əsərlərin yaradıcısı sayılan Asəf Zeynallı cəmi 23 il yaşasa da, mədəniyyətimizin korifeyləri sırasında əbədi yer qazanıb.
"Ölkəm", "Seyran", "Sual", "Sərhədçi", "Çadra" adlı romansları, fortepiano üçün "Çahargah", "Durna" pyesləri, skripka və fortepiano üçün "Muğamsayağı" pyesi unudulmaz bəstəkardan yadigar qalan sənət nişanəsidir.
Bəstəkar öz əsərləri ilə milli pianoçuluq məktəbinin inkişafına da böyük təsir göstərib, tədris repertuarını zənginləşdirib. Onun fortepiano yaradıcılığında ən maraqlı əsərlərdən biri 6 pyesdən - "Kuklaların marşı", "Uşaq və buz", "Oyun", "Rəqs", "Qoyunlar", "Mübahisə"dən ibarət "Uşaq süitası"dır. O, bu pyesləri ilə Azərbaycanda uşaq fortepiano miniatürünün əsasını qoyub.
Milli Kitabxanada görkəmli bəstəkarın doğum günü ilə əlaqədar “Asəf Zeynallı - 115” adlı geniş kitab sərgisi hazırlanıb.
Sərgidə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan bəstəkarın əsərlərinin not yazıları, həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş kitablar Azərbaycan və rus dillərində nümayiş olunur.

A book exhibition named "Asaf Zeynallı - 115" was opened in the National Library
The outstanding Azerbaijani composer Asaf Zeynalli, who occupies a special place in our musical history, was born on April 5, 1909 in Derbent.
Asaf Zeynalli, who is considered the founder of many genres and the creator of great works in Azerbaijani music, lived for only 23 years, but he won an eternal place among the luminaries of our culture.
The romances "Olkem", "Seyran", "Sual", "Sarhadchi", "Chadra", the piano plays "Chahargah", "Durna", the play "Mugamsayagi" for violin and piano are the artistic marks of the unforgettable composer.
With his works, the composer had a great impact on the development of the national piano school and enriched the teaching repertoire. One of the most interesting pieces in his piano creation is the "Children's Suite" consisting of 6 pieces - " Kuklaların marşı  - March of the Dolls", " Uşaq və buz  - Child and Ice", " Oyun  - Game", " Rəqs  - Dance", " Qoyunlar  - Sheep", " Mübahisə  - Dispute". With these plays, he laid the foundation of children's piano miniatures in Azerbaijan.
A large book exhibition called "Asaf Zeynalli - 115" was prepared in connection with the birthday of the famous composer in the National Library.
Sheet music of the composer's works preserved in the National Library's collection, books dedicated to his life and work in Azerbaijani and Russian languages ​​are displayed at the exhibition.