Böyük mütəfəkkir, maarifpərvər alim, tarixşünas, ədəbiyyatçı, şair, filosof, astronom, dilçi və siyasi xadim kimi hərtərəfli biliyə malik olan Abbasqulu ağa Bakıxanov 1794-cü il iyun ayının 21-də Bakı şəhəri yaxınlığında Əmircan (köhnə adı Xilə) kəndində varlı bir ailədə dünyaya göz açıb. A.Bakıxanov "Qüdsi" təxəllüsü ilə Azərbaycan, ərəb, fars dillərində müxtəlif bədii əsərlər yaradıb, ədəbiyyatımızda maarifçilik ideyalarının ilk carçılarından biri olub.
Onun bədii yaradıcılıq irsi şeirlər külliyyatı, poemalar, avtobioqrafik şeirlər, mənzum hekayələr, qəsidə, qitə, qəzəl, rübai, məsnəvi kimi əsərləri əhatə edir. "Riyazül-qüds", "Kitabi-əsgəriyyə" əsərləri ilə bədii nəsrin hekayə janrının ilk nümunələrini yaradıb. Həcmcə ən böyük əsərləri "Mişkatül-ənvar" və "Miratül-cəmal" məsnəviləridir.
A.Bakıxanov Azərbaycan elmi tarixində mühüm rolu olan böyük alimdir. Bakıxanova qədər Azərbaycan tarixinə aid zəngin və qiymətli materiallara ancaq pərakəndə halda tarixi və coğrafi əsərlərdə, səyahətnamələrdə, salnamələrdə, fərman və sair yazılı sənədlərdə təsadüf olunurdu. O, ilk dəfə bu pərakəndə materialları toplayıb və onlara əsasən "Gülüstani-İrəm" adlı əsərini yazıb. Bu əsərlə Azərbaycan tarixşünaslıq elminin əsasını qoyduğu üçün Azərbaycanın ilk peşəkar tarixçi alimi hesab edilir.
A.Bakıxanovun "Qanuni-Qüdsi", "Əsrarül-mələküt", "Təhzibül-əxlaq", "Eynül-mizan", "Gülüstani-İrəm", "Kəşfül-qəraib", "Ümumi coğrafiya" kimi əsərləri ilə böyük ehtiram qazanıb.
Abbasqulu ağa Bakıxanov "Tülkü və qoyun", "Qurd və ilbiz", "Yersiz iftixar" kimi təmsillərin müəllifidir. A. Krılovun "Eşşək və bülbül" təmsilini tərcümə etmişdir.
Onun dil, coğrafiya, tarix, arxeologiya, astronomiya, məntiq, psixologiya və sair elmlərə aid əsərləri ensiklopedik biliyə malik bir alim olduğunu göstərməkdədir.
Milli Kitabxanada XIX yüzilliyin birinci yarısında Azərbaycanda elmin, maarifin və mədəniyyətin inkişafında özünəməxsus şərəfli yer tutan Abbasqulu Ağa Bakıxanovun irsinin təbliği məqsədilə “Abbasqulu ağa Bakıxanov – 230” başlıqlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə Abbasqulu ağa Bakıxanovun əsərləri, həyatı, çoxcəhətli bədii və elmi yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları nümayiş olunur.

Великий мыслитель, ученый, историк, литературовед, поэт, философ, астроном, лингвист и политический деятель Аббасгулу Ага Бакиханов родился 21 июня 1794 года в богатой семье в селе Амирджан (старое название Хила) недалеко от города Баку. Аббасгулу Ага Бакиханов, известный также под литературным псевдонимом Кудси, писал свои произведения на азербайджанском, персидском и арабском языках, был одним из первых азербайджанских просветителей.
Его творческое наследие включает антологии стихов, поэмы, автобиографические стихи, стихотворные рассказы, касыды, газели, рубаи и маснави. Своими произведениями «Рийаз ал-Кудс» и «Китаби. Аскария» поэт создал первые образцы повествовательного жанра в художественной прозе. Его самыми крупными по объему произведениями являются маснави «Мишкат аль-Анвар» и «Миратуль-Джамал».
Аббасгулу Ага Бакиханов – видный учёный, сыгравший важную роль в научной историографии Азербайджана. До Бакиханова, ценные материалы, связанные с историей Азербайджана, встречались лишь в историко-географических трудах, путевых записках, хрониках, указах и других письменных документах. Собрав эти материалы, ученый написал произведение под названием «Гюлюстани-Ирам». Именно этим произведением Бакиханов заложил основы азербайджанской научной историографии.
Перу Бакиханова принадлежат следующие произведения: «Кануни Кудси», «Асрар уль-мелекут», «Тахзиб-ал-Ахлак», «Айн ал-Мизан», «Гюлюстани-Ирам», «Кашф аль-Караиб», «Общая география».
Бакиханов является автором рассказов «Лиса и овца», «Волк и улитка», «Неуместная гордость». Он перевел на азербайджанский язык рассказ А.Крылова «Осел и соловей».
Труды Бакиханова по географии, истории, археологии, астрономии, логике, психологии и другим наукам являются наглядным показателем того, что он – ученый, обладающий энциклопедическими знаниями.
В целях популяризации наследия Аббасгулу Аги Бакиханова, занимающего почетное место в деле развития науки, образования и культуры в Азербайджане в первой половине 19 века, в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Аббасгулу Ага Бакиханов – 230».
На выставке представлены произведения Аббасгулу Ага Бакиханова, ноты, написанные на его слова, а также книги о его жизни, многогранном художественном и научном творчестве (на азербайджанском и других языках).