Milli Kitabxanada “5 May - Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
04-05-2024
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının qərarı ilə 1992-ci ildən etibarən hər il 5 may bütün dünyada “Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü" kimi qeyd olunur. Bu günün qeyd olunma­sında məqsəd əlillərin və sağlamlıq im­kanları məhdud şəxslərin hüquqlarının qorunmasını beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq, bu kateqoriyadan olan insanların cəmiyyətə inteqrasiya­sını gücləndirməkdir.
Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının qorunması ölkəmizdə aparılan sosial siyasətin əsas istiqamətlərindən biridir.
1998-ci il iyunun 18-də “İnsan Hüquqlarının Müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi ölkəmizdə insan hüquqlarının qorun­masına göstərilən yüksək diqqətin ifadəsi olmaqla yanaşı, əlillərin hü­quqlarının müdafiəsində də mühüm əhəmiyyətə malikdir.
2006-cı il de­kabrın 28-də “Azərbaycan Respubli­kasında İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı”, 2011-ci il dekabrın 27-də “Azərbaycan Res­publikasında insan hüquq və azadlıq­larının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı” təsdiq olunub, əlilliyi olan şəxslər üçün sosial, iqtisadi və hüquqi təminatlar müəyyən edən yeni norma­tiv aktlar qəbul edilib.
31 may 2018-ci ildə qəbul olunan “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu əlilliyi olan şəxslər barəsində dövlət siyasətinin əsaslarını və onların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində dövlətin vəzifələrini müəyyən edir, əlilliyi olan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının tam və bərabər səviyyədə həyata keçirilməsini, onların şərəf və ləyaqətinin müdafiəsi sahəsində yaranan münasibətləri tənzimləyir.
Milli Kitabxanada bu günlə əlaqədar  “5 May - Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.

A virtual and traditional book exhibition of the same name "May 5 - International Protection of persons with disabilities" was presented to users in the National Library
04-05-2024
By the decision of the General Assembly of the United Nations, since 1992, every year May 5 has been celebrated all over the world as the "International Day for the Protection of the Rights of Persons with Disabilities" in order to to strengthen the integration of people into society.
Protection of the rights of persons with disabilities is one of the main directions of social policy in our country.
The approval of the "State Program for the Protection of Human Rights" on June 18, 1998 is an expression of the high attention paid to the protection of human rights in our country, and is also of great importance in the protection of the rights of the disabled.
On December 28, 2006, the "National Action Plan for the Protection of Human Rights in the Republic of Azerbaijan" was approved, on December 27, 2011, the "National Action Program in the field of increasing the efficiency of the protection of human rights and freedoms in the Republic of Azerbaijan" was approved, for persons with disabilities new normative acts defining social, economic and legal guarantees were adopted.
The Law of the Republic of Azerbaijan "On the Rights of Persons with Disabilities" adopted on May 31, 2018 defines the foundations of state policy regarding persons with disabilities and the duties of the state in the field of protection of their rights, the full and equal implementation of the rights and freedoms of persons with disabilities, their dignity and regulates relations arising in the field of protection of dignity.
In connection with this day, a virtual and traditional book exhibition called "May 5 - International Protection of the Rights of the Disabled International Protection of persons with disabilities" was presented to the users in the National Library.
In the virtual exhibition, photos, books related to the topic and materials published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Elillerin_Huquqlarinin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.html.
In the traditional book exhibition, books related to the topic are displayed in Azerbaijani and other languages.