Milli Kitabxanada “5 May - Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
04-05-2024
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının qərarı ilə 1992-ci ildən etibarən hər il 5 may bütün dünyada “Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü" kimi qeyd olunur. Bu günün qeyd olunma­sında məqsəd əlillərin və sağlamlıq im­kanları məhdud şəxslərin hüquqlarının qorunmasını beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq, bu kateqoriyadan olan insanların cəmiyyətə inteqrasiya­sını gücləndirməkdir.
Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının qorunması ölkəmizdə aparılan sosial siyasətin əsas istiqamətlərindən biridir.
1998-ci il iyunun 18-də “İnsan Hüquqlarının Müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi ölkəmizdə insan hüquqlarının qorun­masına göstərilən yüksək diqqətin ifadəsi olmaqla yanaşı, əlillərin hü­quqlarının müdafiəsində də mühüm əhəmiyyətə malikdir.
2006-cı il de­kabrın 28-də “Azərbaycan Respubli­kasında İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı”, 2011-ci il dekabrın 27-də “Azərbaycan Res­publikasında insan hüquq və azadlıq­larının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı” təsdiq olunub, əlilliyi olan şəxslər üçün sosial, iqtisadi və hüquqi təminatlar müəyyən edən yeni norma­tiv aktlar qəbul edilib.
31 may 2018-ci ildə qəbul olunan “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu əlilliyi olan şəxslər barəsində dövlət siyasətinin əsaslarını və onların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində dövlətin vəzifələrini müəyyən edir, əlilliyi olan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının tam və bərabər səviyyədə həyata keçirilməsini, onların şərəf və ləyaqətinin müdafiəsi sahəsində yaranan münasibətləri tənzimləyir.
Milli Kitabxanada bu günlə əlaqədar  “5 May - Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «5 мая – Международный день борьбы за права инвалидов» и одноименная традиционная выставка
04-05-2024
По решению Генеральной Ассамблеи ООН, начиная с 1992 года, 5 мая во всем мире отмечается как Международный день борьбы за права инвалидов. Цель празднования этого дня – довести вопросы защиты прав инвалидов и людей с ограниченными возможностями здоровья до внимания международной общественности, усилить интеграцию людей этой категории в общество.
Защита прав людей с ограниченными возможностями здоровья является одним из основных направлений социальной политики в нашей стране.
Утверждение «Государственной программы в области защиты прав человека» 18 июня 1998 года, является показателем высокого внимания, уделяемого защите прав человека в нашей стране, а также имеет важное значение в деле защиты прав инвалидов.
28 декабря 2006 года был утвержден «Национальный план действий по защите прав человека в Азербайджанской Республике, 27 декабря 2011 года была утверждена «Национальная программа действий (НПД) по повышению эффективности защиты прав и свобод человека в Азербайджанской Республике», а также приняты новые нормативные акты, определяющие социальные, экономические и правовые гарантии для лиц с ограниченными возможностями.
Закон Азербайджанской Республики от 31 мая 2018 года «О правах лиц с инвалидностью» определяет основы государственной политики в отношении лиц с инвалидностью и определяет задачи государства в области защиты их прав, регулирует полное и равное осуществление прав и свобод лиц с инвалидностью, а также отношения, возникающие в сфере защиты их чести и достоинства.
В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «5 мая – Международный день борьбы за права инвалидов» и одноименная традиционная выставка.