Martın 31-də Milli Kitabxanada “31 mart Soyqırımını unutmadıq” adlı tədbir, ənənəvi kitab sərgisinin və Elektron məlumat bazasının təqdimatı keçirilib.
Tədbir soyqırım qurbanlarının ruhunun bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsilə ilə açılıb.
Qeyd edilib ki, son iki yüz ildə Azərbaycan tarixinə bir çox şanlı səhifələrlə yanaşı, faciələr və soyqırımları, müsibətlərlə dolu səhifələr də yazılıb. Bu dəhşətli hadisələrdən biri 1918-ci ilin mart-aprel aylarında yaşanıb. 1918-ci ilin mart soyqırımları öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, bəşər tarixində də ən qanlı faciələrdən biridir.
Soyqırım nəticəsində on minlərlə azərbaycanlı erməni silahlı dəstələri tərəfindən amansızcasına öldürülüb.
Ulu öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə Mart soyqırımına hüquqi-siyasi qiymət verildi. 31 mart tarixi Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunur.
Tədbir zamanı Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan ”31 Mart Azərbaycanlıların soyqırımı günü” adlı elektron məlumat bazası http://anl.az/soyqirim/ nümayiş olundu. Elektron məlumat bazası “Unudulmaz faciə”, “Rəsmi sənədlər”, “Görkəmli şəxslər Mart soyqırımı haqqında”, “Hadisələrin gedişi”, “Siyasi-hüquqi qiymətləndirmə”, “Kütləvi repressiyaların qanlı tarixi”, “Kitablar”, “Məqalələr”, “Filmoqrafiya”, “Soyqırım yaddaşlarda” adlı bölmələrdən ibarətdir.
Sonda tədbir iştirakçıları və qonaqlar “31 Mart – Azərbaycanlıların soyqırımı günüdür” adlı sərgi ilə tanış oldular.

The event "We have not forgotten the March 31 genocide", the presentation of the traditional book exhibition and the Electronic database was held in the National Library
31-03-2023
On March 31, the National Library hosted the event "We have not forgotten the March 31 Genocide", the traditional book exhibition and the presentation of the Electronic database.
The event opened with a minute of silence for the souls of the victims of the genocide.
It was noted that in the last two hundred years, along with many glorious pages, pages full of tragedies and genocides and calamities were written in the history of Azerbaijan. One of these terrible events took place in March-April 1918. The March genocides of 1918 are one of the bloodiest tragedies not only in the history of Azerbaijan, but also in human history due to their cruelty and scale.
Tens of thousands of Azerbaijanis were mercilessly killed by Armenian armed groups as a result of the genocide.
With the Decree of the great leader Heydar Aliyev "On the Genocide of Azerbaijanis" dated March 26, 1998, a legal and political assessment was given to the March genocide. March 31 is celebrated as Genocide Day of Azerbaijanis.
During the event, the electronic database http://anl.az/soyqirim/, prepared by the staff of the National Library, titled "March 31 Genocide Day of Azerbaijanis" was presented. Electronic database "Unforgettable tragedy", "Official documents", "Prominent persons about the March genocide", "Progress of events", "Political-legal evaluation", "Bloody history of mass repressions", "Books", "Articles", "Filmography" It consists of sections called "Genocide in memory".