Milli Kitabxanada “30 oktyabr - Ümumdünya siyasi repressiya qurbanlarının xatirə günü” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
30-10-2024
Bu günün tarixi 1974-cü il 30 oktyabr tarixində keçmiş SSRİ-də məhkum olunmuş siyasi məhbus Kronid Lyubarski tərəfindən Mordovia və Perm düşərgələrinin digər məhbusları Beynəlxalq Siyasi Məhbuslar Gününü həbsxanada aclıq edərək, siyasi repressiya qurbanlarının xatirəsinə şam yandırmaqla qeyd etməyə başlayıblar. Bu hadisədən sonra oktyabrın 30-u Beynəlxalq Siyasi Məhbuslar Günü və Ümumdünya Siyasi Repressiya Qurbanlarının Xatirə Günü kimi qeyd olunur.
Azərbaycan da keçmiş SSRİ dönəmində siyasi repressiyalardan öz nəsibini almış ölkələrdəndir. 1920-ci illərdən başlayıb 30 ildən artıq davam edən repressiya nəticəsində Azərbaycanda öldürülənlərin sayının təxmini olaraq 70-120 min nəfər arasında dəyişdiyi ehtimal olunur ki, bunların da 29 min nəfəri ziyalılar idi. İntellektual təbəqənin 100 mindən artıq nümayəndəsi - yazıçı və şairlər, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, alimlər, pedaqoqlar, hərbçilər, din xadimləri, eləcə də repressiya nəticəsində öldürülmüş ziyalıların ailə üzvləri, qohumları Qazaxıstanın çöllərinə, soyuq Sibirə sürgün ediliblər.
Repressiyaların ilk qurbanları içərisində H.Cavid, M.Müşfiq, T.Şahbazi, Ə.Razi, S.Mumtaz, Y.V.Çəmənzəminli, Ə.Cavad kimi istedadlı, savadlı ziyalılar, həmçinin, Azərbaycan elminə öz böyük töhfələrini vermiş görkəmli alimlər – B.Çobanzadə, Ə.Qubaydulin, Azərbaycan səhnəsinin aparıcı aktyorları – Ülvi Rəcəb və Abbas Mirzə Şərifzadə də var idi.
Azərbaycanda repressiya qurbanlarının xatirəsi həmişə uca tutulub. 1982-ci ildə məhz ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə repressiya qurbanı dahi şair Hüseyn Cavidin nəşinin Sibirin əlçatmaz yerindən tapılıb gətirilməsi bütövlükdə Azərbaycan xalqının öz ziyalısına verdiyi  ali dəyərin təzahürü kimi yaddaşlarda yaşayır.
Azərbaycan öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra da repressiya qurbanlarının xatirəsi həmişə dövlət səviyyəsində diqqətdə saxlanılır, Stalin repressiyasının qurbanı olmuş tanınmış incəsənət, ədəbiyyat və elm xadimlərinin yubileyləri yüksək səviyyədə qeyd edilir.
Milli Kitabxanada repressiya qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş “30 oktyabr - Ümumdünya siyasi repressiya qurbanlarının xatirə günü” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Stalin repressiyası, Sovet imperiyasının azərbaycanlılara qarşı repressiya və soyqırım siyasəti, repressiyaya məruz qalmış Azərbaycan xalqının tanınmış yazıçı və şairlərinin, teatr xadimlərinin və digər mütəfəkkir şəxsiyyətlərinin elmi - bədii yaradıcılığı, zindan həyatı və faciəli taleyindan bəhs edən Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayış olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена книжная выставка под названием «30 октября – День памяти жертв политических репрессий»
30-10-2024
30 октября 1974 года политический заключенный Кронид Любарский, осуждённый в прошлом СССР, вместе с другими политзаключёнными лагерей Мордовии и Перми объявили голодовку как акт протеста против политических репрессий в СССР. С тех пор 30 октября отмечается как Международный день политических заключённых и День памяти жертв политических репрессий.
Азербайджан также является одной из стран, пострадавших от политических репрессий в годы СССР. Предполагается, что в результате репрессий, начавшихся в 1920-х годах и продолжавшихся более 30 лет, в Азербайджане погибло от 70 до 120 тысяч человек, из которых 29 тысяч составляли представители интеллигенции. Более 100 тысяч представителей интеллектуального слоя — писатели, поэты, деятели культуры и искусства, учёные, педагоги, военные, религиозные деятели, а также члены семей и родственники репрессированных были сосланы в казахские степи и холодную Сибирь.
Среди первых жертв репрессий были талантливые и образованные представители интеллигенции, такие как Г. Джавид, М. Мушфиг, Т. Шахбази, А. Рази, С. Мумтаз, Ю. В. Чеменземинли, Э. Джавид, а также выдающиеся учёные, внесшие значительный вклад в азербайджанскую науку — Б. Чобанзаде, А. Губайдулин и ведущие актёры азербайджанской сцены — Ульви Раджаб и Аббас Мирза Шарифзаде.
Азербайджанский народ всегда чтит память жертв репрессий. В 1982 году по инициативе Великого лидера Гейдара Алиева из далекой Сибири были возвращены останки великого поэта Гусейна Джавида, ставшего жертвой политических репрессий 1930-х годов.
Даже после обретения Азербайджаном независимости, память о жертвах репрессий всегда чтится на государственном уровне, а юбилеи известных деятелей искусства, литературы и науки, ставших жертвами сталинских репрессий, отмечаются на высоком уровне.
В Национальной библиотеке пользователям представлена книжная выставка под названием «30 октября – День памяти жертв политических репрессий».
На выставке демонстрируются книги на азербайджанском и других языках о сталинских репрессиях, политике репрессий и геноцида советской империи против азербайджанцев, научно-художественном творчестве и трагических судьбах известных писателей и поэтов, театральных деятелей и других просветителей Азербайджана, подвергшихся репрессиям.