Milli Kitabxanada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin - Şərqin ilk demokratik, hüquqi, dünyəvi və parlamentli respublikasının yaranmasının 106-cı ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq iştirakçıları salamlayıb və qeyd edib ki, 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Milli Şurası İstiqlal Bəyannaməsini imzalamaqla Azərbaycanın müstəqilliyini dünyaya bəyan etmiş, xalqımızın çoxəsrlik dövlətçilik ənənələrini davam etdirmişdir. Məhəmməd Əmin Rəsulzadə tərəfindən əsası qoyulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Türk və İslam dünyasında ilk parlamentli respublika və ilk demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət nümunəsi idi. Cəmi 23 ay mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman Şərqində demokratiya ənənələrinin formalaşmasına əhəmiyyətli təsir göstərmiş və sübut etmişdir ki, Azərbaycan xalqı müstəqil yaşamağa, öz dövlətçilik ənənələrini bərpa etməyə qadirdir.
Azərbaycan xalqı 1991-ci ildə öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ideallarını davam etdirərək bu tarixi varislik üzərində yeni müstəqil Azərbaycan dövlətini yaratmışdır.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanın müstəqilliyi daimidir, əbədidir, dönməzdir” sözlərini xatırladan professor Kərim Tahirov onu da əlavə edib ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Ulu Öndər Heydər Əliyev XX əsrin əvvəllərində 23 ay ərzində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ilə 1991-ci ildə müstəqillik qazanmış Azərbaycan Respublikası arasında əlaqəni yüksək qiymətləndirərərək demişdir: “Bu gün Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya aktından danışarkən mütləq qeyd etmək lazımdır ki, həmin müstəqillik aktı Azərbaycanın 1918-ci ildə mövcud olmuş Xalq Cümhuriyyətinin bərpasıdır. Biz onların varisiyik, onların işinin davamçılarıyıq – ancaq yeni şəraitdə, yeni bir tarixi zamanda”.
Müstəqillik Günü 1991-ci ildən 2021-ci ilədək Respublika Günü adlandırılıb. Azərbaycan parlamentinin 15 oktyabr 2021-ci il tarixli plenar iclasında isə “Müstəqillik Günü haqqında” yeni qanun qəbul edilib. Elə həmin gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən "Müstəqillik Günü haqqında" qanun təsdiqlənib. Qanunun təsdiqlənməsi ilə 28 May - Respublika Gününün adı dəyişdirilərək Müstəqillik Günü elan edilib. Beləliklə, həmin qanun təsdiq ediləndən sonra biz 28 may gününü “Müstəqillik Günü” kimi qeyd edirik.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi irsinin davamçısı, Ali Baş Komandan Prezident İlham Əliyev öz fəaliyyəti ilə Azərbaycanın müstəqillik dayaqlarını daha da möhkəmlənib. Bu gün artıq ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz bərpa olunub. Üçrəngli bayrağımız dövlətimizin gücünün və xalqımızın milli birliyinin nişanəsi kimi Bütov Azərbaycanda, dünyanın ən nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarında, mötəbər mərasimlərdə, ən yüksək zirvələrdə dalğalanır.
Sonda Professor Kərim Tahirov “28 May – Müstəqillik Günü” münasibətilə Azərbaycan xalqını, Azərbaycan dövlətini, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevi təbrik edib uğurlar arzulayıb. Qeyd edib ki, bu gün biz də üzərimizə düşən məsələləri yerinə yetirməklə Azərbaycan dövləti və müstəqilliyi, dövlətin siyasəti haqqında kitabları, Azərbaycanın reallıqları haqqında ədəbiyyatı dünyaya yaymaqla müstəqil Azərbaycanın dünyaya tanıdılmasına, daha sivil, tam müstəqil və bütün torpaqlarının tam sahibi kimi qəbul olunmasına öz dəstəyimizi göstərməliyik.
M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “28 May – Müstəqillik Günü” ilə əlaqədar eyniadlı virtual və ənənəvi kitab sərgisi də istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr tam mətnləri ilə nümayiş olunur. Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi və fəaliyyəti, qurucuları, dövlət rəmzləri, müstəqilliyimizin bərpası, müstəqil, azad və bütov Azərbaycan dövlətinin tarixi haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayış edilir.

An event was held at the National Library commemorating the 106th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic - the first democratic, legal, secular, and parliamentary republic in the East.
The event was opened by the director of the National Library, Professor Karim Tahirov, who welcomed the participants and noted that on May 28, 1918, the National Council of Azerbaijan People's Republic declared Azerbaijan's independence to the world by signing the Declaration of Independence, continuing the centuries statehood traditions of our people. Established by Mahammad Amin Rasulzade, the Azerbaijan Democratic Republic laid the foundation for the first parliamentary republic and the first democratic, legal, and secular state in the Turkic and Islamic world. Lasting only 23 months, the Azerbaijan Democratic Republic had a significant influence on the formation of democratic traditions in the Muslim East and proved that the Azerbaijani people are capable of living independently and restoring their statehood traditions.
After Azerbaijan restored its state independence in 1991, it continued the ideals of the Azerbaijan Democratic Republic, thus creating a new independent state of Azerbaijan on the basis of this historical legacy.
Recalling the words of the National Leader Heydar Aliyev, "The independence of Azerbaijan is eternal, immutable, and unshakeable", Professor Karim Tahirov added that the founder of the independent Azerbaijan state, the Great Leader Heydar Aliyev, highly valued the connection between the Azerbaijan Democratic Republic, which operated for 23 months in the early 20th century, and the Republic of Azerbaijan, which gained independence in 1991. He stated, "When speaking of Azerbaijan's state independence in the Constitution document today, it must be emphasized that this act of independence is the restoration of the Azerbaijan Democratic Republic of 1918. We are their successors, we are the continuers of their work - but in new conditions, in a new historical era."
Independence Day was referred to as Republic Day from 1991 to 2021. However, on October 15, 2021, during a plenary session of the Azerbaijani parliament, a new law regarding Independence Day was adopted. On the same day, President Ilham Aliyev approved the law concerning Independence Day. With the enactment of the law, the name of May 28 - Republic Day was changed to Independence Day. Therefore, since the approval of this law, we celebrate May 28 as "Independence Day."
As the political heir to the national leader Heydar Aliyev and the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev has further strengthened the foundations of Azerbaijan's independence through his activities. Today, our territorial integrity and sovereignty have been restored. Our tricolor flag flies as a symbol of the strength of our state and the national unity of our people throughout Azerbaijan and at the most influential international organizations, prestigious ceremonies, and highest summits around the world.
At the end, Professor Karim Tahirov extended his congratulations and best wishes to the Azerbaijani people, the state of Azerbaijan, and the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev, on the occasion of "Independence Day" on May 28. He noted that on this day, we must also demonstrate our support for the independent Azerbaijan by fulfilling our responsibilities, promoting literature about the state and independence of Azerbaijan, disseminating literature about the realities of Azerbaijan worldwide, and ensuring that Azerbaijan is recognized globally as a more civil, fully independent, and rightful owner of all its territories.
In addition, a virtual and traditional book exhibition titled "Independence Day" was presented to users by the staff of Mirza Fatali Akhundov National Library of Azerbaijan in connection with May 28 - Independence Day.
In the virtual exhibition, photos, relevant books on the subject, and articles published in periodicals are displayed with their full texts. Those interested in exploring the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html.
The traditional exhibition showcases literature in Azerbaijani and various languages about the history and activities of the Azerbaijan Democratic Republic, its founders, state symbols, the restoration of our independence, and the historical background of the independent, free, and sovereign Azerbaijan state.