Milli Kitabxanada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin - Şərqin ilk demokratik, hüquqi, dünyəvi və parlamentli respublikasının yaranmasının 106-cı ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq iştirakçıları salamlayıb və qeyd edib ki, 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Milli Şurası İstiqlal Bəyannaməsini imzalamaqla Azərbaycanın müstəqilliyini dünyaya bəyan etmiş, xalqımızın çoxəsrlik dövlətçilik ənənələrini davam etdirmişdir. Məhəmməd Əmin Rəsulzadə tərəfindən əsası qoyulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Türk və İslam dünyasında ilk parlamentli respublika və ilk demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət nümunəsi idi. Cəmi 23 ay mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müsəlman Şərqində demokratiya ənənələrinin formalaşmasına əhəmiyyətli təsir göstərmiş və sübut etmişdir ki, Azərbaycan xalqı müstəqil yaşamağa, öz dövlətçilik ənənələrini bərpa etməyə qadirdir.
Azərbaycan xalqı 1991-ci ildə öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ideallarını davam etdirərək bu tarixi varislik üzərində yeni müstəqil Azərbaycan dövlətini yaratmışdır.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanın müstəqilliyi daimidir, əbədidir, dönməzdir” sözlərini xatırladan professor Kərim Tahirov onu da əlavə edib ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Ulu Öndər Heydər Əliyev XX əsrin əvvəllərində 23 ay ərzində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ilə 1991-ci ildə müstəqillik qazanmış Azərbaycan Respublikası arasında əlaqəni yüksək qiymətləndirərərək demişdir: “Bu gün Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya aktından danışarkən mütləq qeyd etmək lazımdır ki, həmin müstəqillik aktı Azərbaycanın 1918-ci ildə mövcud olmuş Xalq Cümhuriyyətinin bərpasıdır. Biz onların varisiyik, onların işinin davamçılarıyıq – ancaq yeni şəraitdə, yeni bir tarixi zamanda”.
Müstəqillik Günü 1991-ci ildən 2021-ci ilədək Respublika Günü adlandırılıb. Azərbaycan parlamentinin 15 oktyabr 2021-ci il tarixli plenar iclasında isə “Müstəqillik Günü haqqında” yeni qanun qəbul edilib. Elə həmin gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən "Müstəqillik Günü haqqında" qanun təsdiqlənib. Qanunun təsdiqlənməsi ilə 28 May - Respublika Gününün adı dəyişdirilərək Müstəqillik Günü elan edilib. Beləliklə, həmin qanun təsdiq ediləndən sonra biz 28 may gününü “Müstəqillik Günü” kimi qeyd edirik.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi irsinin davamçısı, Ali Baş Komandan Prezident İlham Əliyev öz fəaliyyəti ilə Azərbaycanın müstəqillik dayaqlarını daha da möhkəmlənib. Bu gün artıq ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz bərpa olunub. Üçrəngli bayrağımız dövlətimizin gücünün və xalqımızın milli birliyinin nişanəsi kimi Bütov Azərbaycanda, dünyanın ən nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarında, mötəbər mərasimlərdə, ən yüksək zirvələrdə dalğalanır.
Sonda Professor Kərim Tahirov “28 May – Müstəqillik Günü” münasibətilə Azərbaycan xalqını, Azərbaycan dövlətini, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevi təbrik edib uğurlar arzulayıb. Qeyd edib ki, bu gün biz də üzərimizə düşən məsələləri yerinə yetirməklə Azərbaycan dövləti və müstəqilliyi, dövlətin siyasəti haqqında kitabları, Azərbaycanın reallıqları haqqında ədəbiyyatı dünyaya yaymaqla müstəqil Azərbaycanın dünyaya tanıdılmasına, daha sivil, tam müstəqil və bütün torpaqlarının tam sahibi kimi qəbul olunmasına öz dəstəyimizi göstərməliyik.
M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “28 May – Müstəqillik Günü” ilə əlaqədar eyniadlı virtual və ənənəvi kitab sərgisi də istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr tam mətnləri ilə nümayiş olunur. Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi və fəaliyyəti, qurucuları, dövlət rəmzləri, müstəqilliyimizin bərpası, müstəqil, azad və bütov Azərbaycan dövlətinin tarixi haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayış edilir.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие в связи со 106-летием со дня образования первой демократической, правовой, светской и парламентской республики Востока – Азербайджанской Народной Республики.
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей. Он отметил, что Национальный совет Азербайджанской Демократической Республики, подписав 28 мая 1918 года Декларацию независимости, провозгласил на весь мир независимость Азербайджана, продолжил многовековые традиции государственности нашего народа. Азербайджанская Демократическая Республика, основу которой заложил Мамед Эмин Расулзаде, была примером первой в тюркском и в исламском мире парламентской республики и первого демократического, правового и светского государства. Просуществовавшая всего 23 месяца Азербайджанская Демократическая Республика оказала существенное влияние на формирование демократических традиций на мусульманском Востоке.
После восстановления своей государственной независимости в 1991 году, азербайджанский народ продолжил идеологию Азербайджанской Демократической Республики и на этом историческом наследии создал независимое Азербайджанское государство.
Напомнив слова Общенационального лидера Гейдара Алиева о том, что «Независимость Азербайджана вечна, постоянна и необратима», профессор Керим Тахиров добавил, что основатель независимого Азербайджанского государства, Великий лидер Гейдар Алиев, высоко оценивая отношения между Азербайджанской Народной Республикой, просуществовавшей 23 месяца в начале ХХ века, и Азербайджанской Республикой, получившей независимость в 1991 году, сказал: «Сегодня говоря о Конституционном Акте о восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики, следует отметить, что этот акт независимости является восстановлением Азербайджанской Народной Республики, существовавшей в 1918 году. Мы их преемники, продолжатели их дела – но в новых обстоятельствах, в новый исторический период».
День независимости с 1991 по 2021 год назывался Днем республики. А на пленарном заседании парламента Азербайджана 15 октября 2021 года был принят новый закон «О Дне независимости». В этот же день Президент Ильхам Алиев утвердил закон «О Дне независимости». С утверждением закона, название 28 мая - День Республики было изменено на День Независимости. Таким образом, после утверждения этого закона Азербайджан отмечает 28 мая как «День Независимости».
Своей деятельностью, достойный продолжатель политического курса Общенационального лидера Гейдара Алиева, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами, Президент Ильхам Алиев еще больше укрепил основы независимости Азербайджана. Сегодня наша территориальная целостность и суверенитет восстановлены. В знак силы нашего государства и национального единства народа, наш трехцветный флаг развевается по всему Азербайджану, в самых влиятельных международных организациях, на престижных церемониях, на самых высоких вершинах.
В завершение профессор Керим Тахиров поздравил весь азербайджанский народ, Азербайджанское государство, Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева по случаю «28 мая – Дня независимости» и пожелал успехов в дальнейшем. Он отметил, что сегодня, выполняя поставленные перед нами задачи, пропагандируя книги о государстве и независимости Азербайджана, политике государства, литературу о реалиях Азербайджана, мы должны продемонстрировать миру, что Азербайджан является независимым государством, полноправным владельцем своих земель.
Сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундзаде представили пользователям виртуальную и традиционную одноименную книжную выставку, посвященную «28 мая – Дню независимости».
На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме. Отметим, что материалы представлены в полнотекстовой форме. Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html.
На традиционной же выставке представлена литература на азербайджанском и других языках об истории и деятельности Азербайджанской Демократической Республики, ее основателях, государственных символах, восстановлении государственной независимости, истории независимого и целостного Азербайджанского государства.