Narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin qanunsuz dövriyyəsi və narkomaniya bu gün dünyanı narahat edən əsas problemlərdən və ən ciddi sosial bəlalardan biridir.
BMT-nin 1987-ci il Konvensiyasına daxil olan ölkələrin “Narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə haqqında” Bəyannaməsinə əsasən, 26 iyun “Narkomaniya və narkotiklərin qeyri-qanuni dövriyyəsinə qarşı Ümumdünya mübarizə Günü” kimi qeyd olunduğu üçün hər il həmin gün ayrı-ayrı dövlətlərin bu sahədə müsbət nəticələrə nail olması, ümumbəşəri problemlə mübarizə üsulları və narkomanlığın müalicə metodlarının təkmilləşdirilməsi barədə beynəlxalq fikir mübadiləsi aparılır və müxtəlif tədbirlər təşkil edilir.
Narkomanlığa qarşı qətiyyətlə mübarizə aparan ölkələrdən biri də Azərbaycandır. Ölkəmiz 1998-ci ildə BMT-nin “Narkotik vasitələr haqqında” 1961-ci il və “Psixotrop maddələr haqqında” 1971-ci il Konvensiyalarına qoşulub. Ölkəmizdə beynəlxalq standartlara uyğun milli normativ hüquqi baza yaradılıb və qanunvericilik sistemi təkmilləşdirilib və bu istiqamətdə xeyli işlər görülüb. 2005-ci ildə qəbul olunmuş “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının dövriyyəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu, həmçinin “Şəxsin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi üçün kifayət edən narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin miqdarına, habelə onların külli miqdarına görə”, eləcə də “Azərbaycan Respublikasının ərazisində dövriyyəsi qadağan edilmiş, məhdudlaşdırılmış və nəzarət edilən narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin, habelə Azərbaycan Respublikasının ərazisində idxalına, ixracına, tranzit nəql edilməsinə və istehsalına lisenziya (xüsusi razılıq) tələb olunan prekursorların” siyahılarının təsdiq edilməsi haqqında qanunlar sözügedən məsələlərlə əlaqədar dövlət orqanlarının, fiziki və hüquqi şəxslərin hüquq və vəzifələrini daha dəqiq müəyyənləşdirməklə, bununla əlaqədar mövcud ictimai münasibətlərin hüquqi tənzimlənmə mexanizminin səmərəliliyini artırıb və beləliklə əvvəlki dövrlərdə təcrübədə yaranmış problemlər birdəfəlik həllini tapıb.
Milli Kitabxanada “Ağ ölüm”ə qarşı mübarizənin təbliği məqsədilə “26 iyun - Narkоmaniyaya və Narkоbiznеsə Qarşı Bеynəlxalq Mübarizə Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Narkomaniyaya_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə insanların sağlamlığını və həyatını ciddi təhlükə altına alan, əxlaqi və mənəvi dəyərləri sarsıdan, insanlığa xələl gətirən, cəmiyyətin harmoniyasını pozan, sosial-iqtisadi tərəqqini ləngidən, bir sözlə həyatı iflic edən sosial bəla haqqında nəşr ediliş ədəbiyyatlar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

Незаконный оборот наркотиков и наркомания являются сегодня одной из основных проблем, беспокоящих весь мир.
На основании Декларации «О борьбе с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ» государств, присоединившихся к Конвенции Организации Объединенных Наций от 1987 года, население мира отмечает 26 июня как Международный день борьбы с наркоманией и наркобизнесом. Ежегодно в этот день проводится международный обмен идеями и организуются различные мероприятия, посвященные достижению отдельными государствами положительных результатов в этой области, методам борьбы с глобальной проблемы наших дней — наркоманией и совершенствованию методов лечения наркозависимости.
Азербайджан является сегодня одной из стран, решительно борющихся с наркоманией. В 1998 году наша страна присоединилась к Конвенциям ООН «О наркотических средствах» 1961 года и «О психотропных веществах» 1971 года. В нашей стране создана национальная нормативно-правовая база в соответствии с международными стандартами, усовершенствована законодательная система, проведена колоссальная работа в этом направлении. Были приняты Закон Азербайджанской Республики от 2005 года «Об обороте наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров», законы об утверждении «Списков наркотических средств и психотропных веществ по размеру, достаточному для привлечения лица к уголовной ответственности, а также по их крупному размеру» и «Списков наркотических средств, психотропных веществ, оборот которых запрещен, ограничен и контролируется на территории Азербайджанской Республики, а также прекурсоров, на импорт, экспорт, транзитную транспортировку и производство которых на территории Азербайджанской Республики требуется лицензия». Эти законы повысили эффективность механизма правового регулирования существующих общественных отношений за счет уточнения прав и обязанностей государственных органов, физических и юридических лиц по указанным вопросам.
В целях усиления борьбы с «белой смертью» в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная книжная выставка под названием «26 июня – Международный день борьбы с наркоманией и наркобизнесом» и традиционная одноименная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и материалы, опубликованные в периодической печати по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Narkomaniyaya_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm.
На традиционной выставке представлены книги о мировой социальной проблеме – наркомании, которая представляет собой серьезную угрозу здоровью и жизни людей, подрывает духовно-нравственные ценности, вредит человечеству, нарушает гармонию общества, замедляет социально-экономический прогресс, одним словом, разрушает жизнь. Отметим, что книги на выставке представлены на азербайджанском и других языках.