Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il 22 may tarixli Fərmanına əsasən, Əlahiddə Azərbaycan Korpusunun yarandığı gün - 26 İyun Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü elan olundu və hər il bu tarix rəsmi dövlət bayramı kimi qeyd edilir. Bu mühüm addım Ümummilli Liderin ordu quruculuğuna diqqətinin bariz nümunəsidir.
Ulu öndər Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri sayəsində formalaşan Azərbaycan Silahlı Qüvvələri hazırda möhtərəm Prezidentimiz, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında öz şərəfli missiyasını uğurla davam etdirir. Ordu quruculuğunu davam etdirən, eyni zamanda güclü hərbi sənayenin yaradılmasını qarşıya məqsəd qoyan Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin bu sahədə ardıcıl siyasəti Azərbaycanda yeni dövrün, XXI əsrin Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasını təmin etdi. Ordunun maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi ilə yanaşı, şəxsi heyətin döyüş qabiliyyətinin, vətənpərvərliyinin yüksədilməsi istiqamətində də mütəşəkkil iş aparıldı. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri öz imkanlarına görə dünyanın 50 ən güclü ordusu sırasına daxil oldu. Bu təkcə statistika olaraq qalmadı.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin "Azərbaycan güclü dövlətdir və onun güclü ordusu vardır" fikri ordu quruculuğunun bütün parametrlərinin dolğun ifadəsidir. Prezident İlham Əliyevin ordu quruculuğu istiqamətində səmərəli fəaliyyəti, aparılan ardıcıl və paralel işlərin nəticəsi Vətən müharibəsində əldə edilən şanlı Qələbədir.
Hazırda Azərbaycan daha güclü hərbi potensiala malik olmaq üçün hərbi infrastrukturun beynəlxalq standartlara uyğun inkişaf etdirilməsini mühüm vəzifə kimi ortaya qoyur, dünyanın aparıcı dövlətləri və beynəlxalq hərbi təşkilatları ilə ikitərəfli, üçtərəfli və çoxtərəfli hərbi əməkdaşlığı diqqətdə saxlayır.
Milli Kitabxanada “26 iyun - Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələr Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar nümayiş olunur.
Ənənəvi sərgidə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin və Müstəqil Azərbaycan Respublikasının ordu quruculuğu, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin mükəmməl ordu quruculuğu strategiyası, hərb tarixi, 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı qazanılan möhtəşəm Qələbə haqqında, tarixə adı qızıl hərflərlə yazılmış generallar, hərbi xadimlər, veteranlar, qazilər və vətən uğrunda şəhid olumuş hərbiçılər haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная и традиционная книжная выставка «26 Июня – День Вооруженных сил Азербайджанской Республики»
25-06-2024
В соответствии с указом основателя независимого Азербайджанского государства, Общенационального лидера Гейдара Алиева от 22 мая 1998 года, 26 июня - день образования Отдельного Азербайджанского корпуса - был объявлен Днем Вооруженных сил Азербайджанской Республики. Эта дата ежегодно отмечается в нашей стране как официальный государственный праздник. Этот важный шаг является наглядным примером большого внимания Общенационального лидера к строительству армии.
Вооруженные силы Азербайджана, сформированные благодаря исключительным заслугам Общенационального лидера Гейдара Алиева, стали победоносной армией под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и успешно выполняют свою почетную миссию. Последовательная политика Президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, успешно продолжающего строительство армии и в то же время стремящегося создать мощную военную промышленность, обеспечила создание в Азербайджане Вооруженных Сил новой эпохи, XXI века. Помимо укрепления материально-технической базы армии, велась работа также и в направлении повышения боеспособности и патриотизма личного состава. Вооруженные силы Азербайджана благодаря своим возможностям вошли в список 50 самых мощных армий мира.
Результатом эффективной последовательной политики Президента Ильхама Алиева в направлении армейского строительства является наша славная Победа в Отечественной войне.
В настоящее время Азербайджанская Республика рассматривает развитие военной инфраструктуры в соответствии с международными стандартами как необходимое условие укрепления военного потенциала и уделяет внимание двустороннему, трехстороннему и многостороннему военному сотрудничеству с ведущими странами и международными военными организациями.
В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная и традиционная книжная выставка «26 Июня – День Вооруженных сил Азербайджанской Республики».
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги, а также материалы, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/26_Iyun_Azerbaycan_Silahli_Quvveler_Gunu/index.htm.
На традиционной выставке демонстрируются книги на азербайджанском и других языках о военном строительстве в Азербайджанской Демократической Республике и независимой Азербайджанской Республике, совершенной стратегии строительства армии Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева, военной истории, великой Победе, одержанной в 44-дневной Отечественной войне, о генералах, военнослужащих, ветераны, гази, погибших за Родину шехидах, имена которых золотыми буквами вписаны в историю.