Milli Kitabxanada “18 sentyabr - Milli Musiqi Günü” adlı virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
18-09-2024
18 sentyabr - Azərbaycanın dahi bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin dünyaya göz açdığı gün ölkəmizdə Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur.  1995-ci ildə Heydər Əliyevin fərmanı ilə dahi bəstəkarın anadan olmasının 110 illik yubileyi ərəfəsində 18 sentyabrın Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunması qərara alınıb və bu gün münasibətilə hər il Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində silsilə tədbirlər keçirilir.
Üzeyir Hacıbəylinin ədəbi irsi də çox zəngin və qiymətlidir. Bütün ömrü boyu Azərbaycan mədəniyyətinə, musiqisinə xidmət edən bu unudulmaz şəxsiyyət 300-dən çox xalq mahnısını nota salıb, marş, kantata, fantaziya, mahnı və romanslar, kamera və xor əsərləri yazıb.
Üzeyir Hacıbəyli təkcə musiqi bəstələməyib, həm də xalq musiqisinin nəzəri əsaslarını gələcək nəslə çatdırmaq üçün müxtəlif vəsaitlər hazırlayıb. 1945-ci ildə nəşr edilmiş “Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları” adlı elmi əsəri Üzeyir Hacıbəylinin musiqişünas-alim olaraq mükəmməl fəaliyyətinin yadigarı kimi bu gün də musiqi dərsliyi kimi istifadə edilir.
Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində yeni gəlişmə yollarının və milli bəstəkarlıq məktəbinin özülünü qoymaqla yanaşı, Azərbaycan musiqisi tarixində ilk opera, ilk musiqili komediya və bir sıra digər janrlarda ilk nümunələrin yaradıcısı kimi xatırlanır.
Milli Kitabxanada “18 sentyabr - Milli Musiqi Günü” adlı virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm   linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə Azərbaycanın dahi bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin zəngin irsi, görkəmli bəstəkarlar haqqında, Azərbaycan musiqisinin tarixi,  musiqişünaslıq, milli musiqi mövzusunda  Azərbaycan və xarici dillərdə müxtəlif ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «18 сентября – День национальной музыки» и одноименная традиционная книжная выставка
18-09-2024
18 сентября – день рождения гениального композитора Азербайджана Узеира Гаджибейли отмечается в стране как День национальной музыки. В 1995 году Указом Общенационального лидера Гейдара Алиева накануне 110-летнего юбилея великого композитора было решено отмечать 18 сентября как День национальной музыки, и ежегодно в этот день в разных регионах Азербайджана проводится ряд мероприятий.
Творческое наследие Узеира Гаджибейли очень богатое и разнообразное. Незабвенная личность, всю свою жизнь он служил азербайджанской культуре, музыке, перенес на ноты более 300 популярных песен, создал кантаты, фантазии, песни и романсы, камерные и хоровые произведения.
Узеир Гаджибейли не только сочинял музыку, но и был автором различных учебных пособий. Научная работа «Основы азербайджанской народной музыки», опубликованная в 1945 году, как память о его совершенной деятельности в качестве ученого-музыковеда, и сегодня широко используется в качестве учебника.
Узеир Гаджибейли, имя которого сегодня мы вспоминаем с безграничной гордостью, наряду с тем, что заложил основу новых путей развития в истории азербайджанской музыкальной культуры, а также национальной композиторской школы, также является создателем первой оперы, первой музыкальной комедии и первых образцов в ряде других жанров в истории азербайджанской музыки.
По этому случаю в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «18 сентября – День национальной музыки» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи, опубликованные в периодических изданиях.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm.
На традиционной выставке демонстрируется богатое наследие гениального азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли, а также различная литература на азербайджанском и иностранных языках о выдающихся композиторах, истории азербайджанской музыки, музыковедении, национальной музыки.