Milli Kitabxanada “18 iyun - Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
18-06-2024
İnsan hüquqlarına hörmət cəmiyyətin demokratikliyini sübut edən əsas atributlardan biridir.
Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il iyunun 18-də Azərbaycan Respublikasında ilk "İnsan hüquqları müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı"nın təsdiq edildiyi və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edildiyi nəzərə alınaraq ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli sərəncamı ilə hər il iyunun 18-i ölkəmizdə İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur.
Bu gün Azərbaycanda insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində beynəlxalq hüquq normalarına cavab verən geniş hüquqi baza mövcuddur.
İnsan hüquqlarının təmin olunmasını ümumdövlət vəzifəsi hesab edən Ulu Öndər Heydər Əliyevin ilk dəfə insan hüquqları üzrə müvəkkil institutunun təsis edilməsi üçün 1998-ci il 22 fevral tarixli “İnsan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Fərmanı, habelə 1998-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən Dövlət Proqramında insan hüquqları üzrə müvəkkil təsisatının yaradılması nəzərdə tutulub.
2001-ci il dekabrın 28-də isə Milli Məclis “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili haqqında” Konstitusiya Qanununu qəbul edib. 2002-ci il martın 5-də Ulu Öndər Heydər Əliyev “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Qanununun tətbiq edilməsi barədə Fərman imzalayıb.
Bu islahatlar dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir. Prezident İlham Əliyevin 2006-cı il dekabrın 28-də imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planının təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
2011-ci il dekabrın 27-də “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı" qəbul olunub.
Son illər ölkəmizdə bütün sahələrdə həyata keçirilən əsaslı islahatlar insan hüquq və azadlıqlarının etibarlı şəkildə təmin olunması mexanizmlərinin daha da təkmilləşdirilməsini təmin edib. İnsan hüquqları sahəsində ardıcıl və dinamik fəaliyyətə xüsusi diqqət yetirən respublikamız bu sahədə 300-dən çox beynəlxalq müqavilənin iştirakçısı və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların üzvüdür.
Milli Kitabxanada “18 iyun - Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «18 июня – Национальный день прав человека» в режиме онлайн
18-06-2024
Уважение прав человека является одним из главных критериев, подтверждающих демократичность общества.
Принимая во внимание, что 18 июня 1998 года Общенациональный лидер Гейдар Алиев утвердил «Государственную программу по защите прав человека» и обеспечение прав человека было определено как одно из основных направлений государственной политики, соответствующим Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 18 июня 2007 года, 18 июня был учрежден как День прав человека в Азербайджанской Республике и с тех пор отмечается ежегодно.
Сегодня в Азербайджане имеется широкая правовая база в области защиты прав человека, соответствующая международным правовым нормам.
В Указе от 22 февраля 1998 г. «О мерах по обеспечению прав и свобод человека и гражданина», а также в Государственной программе, утвержденной распоряжением от 18 июня 1998 г., подписанными Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, который считал обеспечение прав человека высшей целью государства, было предусмотрено создание института уполномоченного по правам человека.
28 декабря 2001 года Милли Меджлис Азербайджанской Республики принял Конституционный закон «Об Уполномоченном по правам человека Азербайджанской Республики». 5 марта 2002 года Гейдар Алиев подписал Указ о мерах по реализации Конституционного закона «Об Уполномоченном по правам человека (омбудсман) Азербайджанской Республики».
Эти реформы успешно продолжаются под руководством главы государства господина Ильхама Алиева. 28 декабря 2006 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «Об утверждении Национального плана действий по защите прав человека в Азербайджанской Республике».
27 декабря 2011 года была утверждена Национальная программа действий (НПД) в области повышения эффективности защиты прав и свобод человека в Азербайджанской Республике».
За последние годы проведенные в нашей стране кардинальные реформы во всех сферах обеспечили дальнейшее совершенствование механизмов надежной защиты прав и свобод человека.  Наша республика, уделяющая особое внимание последовательной и динамичной деятельности в области прав человека, является участником более 300 международных соглашений в области прав человека, членом многих авторитетных международных организаций.
В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «18 июня – Национальный день прав человека» в режиме онлайн.
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги и статьи по данной теме.