Azərbaycanda 15 sentyabr tarixi “Bilik günü” kimi qeyd olunur. Bu gün 2004- cü ilə qədər sentyabrın 1- nə təsadüf edirdi. Lakin Prezident İlham Əliyevin 21 avqust 2004-cü il tarixli fərmanına əsasən Azərbaycanın bütün təhsil müəssələrində dərslərin 15 sentyabrdan başlanması qərara alınıb və beləliklə həmin gün bilik günü kimi qeyd olunub. Ölkəmizdə təhsil sisteminin bütün pillələri üzrə Dövlət proqramları uğurla həyata keçirilir.
Bilik günü məktəb həyatına qədəm basan birincilər üçün səbirsizliklə, sevinc və həyacanla gözlənilən, xüsusi qayğı və məmnuniyyətlə, təntənəli şəkildə qarşılanacaqları bir gündür.
Ümumiyyətlə tarix boyu elmə, biliyə yiyələnmək şərəfli iş hesab olunur. Müəllim əməyinin nəticəsində formalaşan cəmiyyətdə savadlı, bilikli, geniş dünya görüşlü, nümunəvi əxlaqa malik insanlar yetişir.
Bilikli, savadlı, təhsilli cəmiyyətə malik dövlət də qüdrətli olur. Elə buna görədir ki, ölkəmizdə də təhsil sahəsində ardıcıl uğurlu islahatlar, dövlət proqramları həyata keçirilir. Prezident İlham Əliyevin xüsusi diqqət və qayğısı, Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi layihələr Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin təhsil siyasətinin uğurlu davamının göstəricisidir.
Milli Kitabxanada “15 sentyabr - Bilik Günü” adlı virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/15_Sentyabr_Bilik_gunu/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə Azərbaycanda təhsil tarixi, elm və təhsil siyasəti, Milli təhsil strategiyası, ölkəmizdə təhsilin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan və s. bilik günü mövzusunda Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «15 сентября - День знаний» и одноименная традиционная книжная выставка
15-09-2024
В Азербайджане 15 сентября отмечается как «День знаний». До 2004 года этот знаменательный день отмечался 1 сентября. Однако согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 21 августа 2004 года занятия во всех образовательных учреждениях страны начинаются 15 сентября, и этот день отмечается как День знаний. В нашей стране успешно реализуются государственные программы на всех уровнях системы образования.
День знаний – особенный день, который первоклассники ждут с нетерпением, волнением и радостью. Ведь в этот день их встретят с особой торжественностью и вниманием.
Стремление к приобретению знаний испокон веков считается почетным делом. Благодаря труду учителей формируется общество, растает грамотное поколение с обширным мировоззрением и высокой нравственностью.
Образованное общество – фундамент могущественного государства. Именно поэтому в нашей стране проводятся последовательные успешные реформы и реализуются государственные программы в сфере образования. Забота Президента Ильхама Алиева, а также проекты, реализуемые Фондом Гейдара Алиева, свидетельствуют об успешном продолжении политики Общенационального лидера в области образования.
В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «15 сентября - День знаний» и одноименная традиционная книжная выставка.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой: https://anl.az/el/vsb/15_Sentyabr_Bilik_gunu/index.html.
На традиционной выставке демонстрируются книги, посвященные ​истории системы образования Азербайджана, политике в области науки и образования, стратегии развития образования, а также вниманию, уделяемой развитию образования в нашей стране. Отметим, что книги на выставке представлены на азербайджанском и иностранных языках.