Azərbaycan xalqının taleyində böyük əhəmiyyəti olan günlərdən biri və ən önəmlisi tariximizə qızıl hərflərlə yazılmış 15 İyun - Milli Qurtuluş Günüdür. Həmin gün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə Azərbaycanda o zaman hökm sürən dərin ictimai-siyasi böhrana son qoyulub, Azərbaycanın müstəqilliyinin itirilməsi təhlükəsi aradan qaldırılıb və respublikamızda dövlət quruculuğunun, sosial-iqtisadi inkişafının təməli qoyulub.
1993-cü ilin iyununda ölkədə yaranmış mürəkkəb ictimai-siyasi durum Azərbaycanda real vətəndaş müharibəsi təhlükəsi yaradıb. Vətəndaş müharibəsi üçün ciddi zəmin yarandığı vəziyyətdə təhlükəli proseslərin qarşısını ala bilmədiyini dərk edən AXC-Müsavat iqtidarı son anda kömək üçün Ulu Öndər Heydər Əliyevə müraciət edib. Naxçıvan MR Ali Məclisinin sədri olan görkəmli ictimai-siyasi xadim Ulu Öndər Heydər Əliyev xalqın və respublikanın hakim dairələrinin təkidli dəvətini qəbul edib, iyunun 9-da Bakıya gəlib. Ölkəni vətəndaş müharibəsi təhlükəsindən qurtarmaq missiyasını üzərinə götürən Heydər Əliyev həyatını təhlükə altında qoyaraq Gəncəyə gedib və apardığı danışıqlar nəticəsində vətəndaş qarşıdurmasının genişlənməsinin qarşısını alıb.
1993-cü il iyunun 15-də Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçilib, bununla da, Azərbaycanın ən yeni tarixində növbəti və bu günə qədər davam edən uğurlu mərhələ başlayıb.
15 iyun Azərbaycanın tarixinə "Milli Qurtuluş günü" kimi düşüb və bu tarix 1998-ci ildən dövlət səviyyəsində bayram kimi qeyd olunur.
Milli Kitabxanada “15 - iyun Milli Qurtuluş Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimde istifadəçilərə təqdim olunub.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «15 июня – День национального спасения» в режиме онлайн
13-06-2024
Один из важных дней, имеющих большое значение в судьбе азербайджанского народа, 15 июня – День национального спасения, вписанный золотыми буквами в нашу историю. С возвращением Великого лидера Гейдара Алиева к власти Азербайджан смог спастись от глубокого общественно-политического кризиса, были заложены нерушимые основы развития республики.
Сложная общественно-политическая ситуация, возникшая в стране в июне 1993 года, создала реальную угрозу гражданской войны в Азербайджане. Правительство АДР, искавшее путь выхода из кризиса, обратилось за помощью к Великому лидеру Гейдару Алиеву. Видный общественно-политический деятель, Великий лидер Гейдар Алиев, являющийся председателем Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, принял приглашение народа и правящих кругов республики и 9 июня прибыл в Баку. Взяв на себя миссию по спасению страны от угрозы гражданской войны, Гейдар Алиев, рискуя своей жизнью, отправился в Гянджу и в результате переговоров предотвратил расширение гражданского конфликта.
15 июня 1993 года Великий Лидер Гейдар Алиев был избран председателем Верховного Совета Азербайджанской Республики, что стало началом очередного успешного этапа в новейшей истории Азербайджана.
15 июня, вошедшее в историю Азербайджана как «День национального спасения», с 1998 года отмечается как государственный праздник.
В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «15 июня – День национального спасения» в режиме онлайн.
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги, а также материалы, опубликованные в периодической печати по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Milli_Qurtulus_Gunu/index.html.