Milli Kitabxanada “1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
01-06-2024
Dünyanın hər yerində uşaqlara qayğı və onların qorunması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Hər bir ölkə uşaqları qorumağı, müdafiə etməyi özünün əsas vəzifəsi hesab edir. Bu müdafiənin daha möhkəm olması üçün müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar yaradılır, qlobal səviyyəli sənədlər qəbul olunaraq imzalanır, forumlar, tədbirlər həyata keçirilir. Bu məqsədlə 1950-ci il 1 iyun tarixi "Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü" kimi BMT Baş Assambleyası tərəfindən qeyd olunmağa başlanılıb. Dünyanın bir çox ölkələrində olduğu kimi Azərbaycanda da bu gün böyük təntənə ilə yüksək səviyyədə qeyd edilir.
Əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət uşaq siyasəti artıq milli strategiya kimi formalaşmaqdadır.  Respublikamızda uşaqların sosial və hüquqi müdafiəsi ilə bağlı məsələlər Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və bir sıra qanunverici və normativ-hüquqi aktlarla tənzimlənir. Bu sahədə əsas normativ sənəd 1998-ci il mayın 19-da qəbul edilmiş “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunudur.
Azərbaycan ötən dövrdə BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında”, BƏT-in “İşə qəbul etmək üçün minimum yaş həddi haqqında”, “Uşaq əməyinin  ən pis formalarının  qadağan edilməsinə və onların  aradan qaldırılması üçün təcili tədbirlərə dair” Konvensiyalarını ratifikasiya edib. Ölkə qanunvericiliyi uşaq əməyinin istismarını qadağan edir. Uşaqların işə qəbul edilməsi üçün minimum yaş həddi isə 15 yaşdır və uşaqların həyat və sağlamlığına, onların   mənəviyyatına   təhlükə  törədə biləcək fəaliyyətə cəlb edilmələri də qadağandır.
Uşaq hüquqlarının təmin edilməsi, onların problemlərinin həlli ölkəmizdə bu sahədə həyata keçirilən dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birini təşkil edir. Bu baxımdan son illərdə uşaqların sağlamlığının möhkəmləndirilməsi, onların müasir tələblər səviyyəsində təhsil alması, sağlam ailə mühitində yaşaması üçün mühüm sosial layihələr həyata keçirilir.
Bu günun təbliği məqsədilə ənənəvi olaraq Milli Kitabxanada “1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm    linkindən istifadə edə bilərlər.

Забота и защита детей имеют особое значение во всем мире. Каждая страна считает защиту детей своей главной обязанностью. С этой целью создаются различные международные организации, проводятся форумы и мероприятия, подписываются документы международного уровня. 1 июня 1950 года Генеральной Ассамблеей ООН было принято решение отмечать этот день как «Международный день защиты детей». Как и во многих странах мира, в Азербайджане этот день отмечается на высоком уровне.
Государственная детская политика, заложенная Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, уже сформирована в качестве национальной стратегии. Вопросы, связанные с социальной и правовой защитой детей в нашей республике, регулируются Конституцией Азербайджанской Республики и рядом законодательных и нормативно-правовых актов. Основным нормативным документом в этой области является Закон Азербайджанской Республики «О правах детей», принятый 19 мая 1998 года.
Азербайджан за прошедший период ратифицировал Конвенции ООН «О правах ребенка», МОТ «О минимальном возрасте для приема на работу», «О запрете наихудших форм детского труда и срочных мерах по их устранению». Законодательство страны запрещает эксплуатацию детского труда. Минимальный возраст для приема детей на работу составляет 15 лет, а также запрещается вовлечение детей в деятельность, которая может поставить под угрозу их жизнь и здоровье, а также их моральное состояние.
Обеспечение прав детей и решение их проблем является одним из приоритетных направлений государственной политики в нашей стране. В связи с этим за последние годы реализованы важные социальные проекты, направленные на укрепление здоровья детей, получение ими образования в соответствии с современными требованиями, а также обеспечение их проживания в благоприятной семейной среде.
По случаю сегодняшнего дня в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная и традиционная одноименная книжная выставка под названием «1 июня – Международный день защиты детей».
На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и материалы, опубликованные в периодических изданиях по данной тематике.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm.
На традиционной книжной выставке представлены книги по данной тематике на азербайджанском и других языках.