Bu gün Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, Xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı, professor Soltan Hacıbəyovun anadan olmasının 105-ci ildönümü tamam olur.
Soltan İsmayıl oğlu Hacıbəyov 1919-cu il may ayının 8-də Şuşada anadan olub. Soltan Hacıbəyovun yaradıcılığı xalq sənəti və Üzeyir Hacıbəylinin musiqisi, eləcə də dünya klassik musiqi təcrübəsi zəminində formalaşıb.
Bəstəkarın ilk əsəri xor və simfonik orkestr üçün yazılmış “Pioner kantata”sı və “Qızıl gül” musiqili komediyasıdır.
Yaradıcılığının ilk illərindən başlayaraq uşaqlar üçün musiqi əsərləri yazan Soltan Hacıbəyovun “İsgəndər və Çoban” operası, “Oynaq Topum”, “Laylay”, “Bənövşə”, “Bahar gəldi”, “Yolka”, “Pioner marşı” mahnıları milli uşaq musiqi ədəbiyyatına gözəl bir töhfə olub. Xalq çalğı alətlərinin orkestrinin müşayiətində səs üçün yazdığı “Sarı bülbül”, “Leyla”, “Qarabağ şikəstəsi” dinləyicilər tərəfindən sevilib. Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının Mahnı və Rəqs Ansamblı üçün isə bir çox musiqi əsərləri - “Vətən” suitası, “Məzəli rəqs”, “Yumoristik səhnəcik” yazıb.
Soltan Hacıbəyovun yaradıcılığının parlaq səhifələrindən biri də dram teatrı üçün yazdığı musiqidir. Müxtəlif vaxtlarda o, Azərbaycan Akademik Dram Teatrının səhnəsində tamaşaya qoyulan pyeslər üçün (“Məhəbbət”, “Kəndçi qızı”, M. İbrahimov; “İnsan”, S. Vurğun; “Eşq və İntiqam”, S. S. Axundov; “Qatır Məmməd”, Z. Xəlil; “Aşnalar”, “Əliqulu evlənir”, S. Rəhman; “Alov”, M. Hüseyn; “Aydın”, C. Cabbarlı və sair) musiqi bəstələyib. Görkəmli bəstəkar Azərbaycan musiqisində özünəməxsus yol açıb, fərdi xüsusiyyətləri ilə digər bəstəkarlardan fərqlənib, yüksək bədii zövqə malik bir sənətkar kimi tanınıb.
Xalq artisti Soltan Hacıbəyоvun anadan olmasının 105 illiyi ilə əlaqədar Milli Kitabxanada “Xalq artisti Soltan Hacıbəyоv – 105” adlı geniş kitab sərgisi hazırlanıb.
Sərgidə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan bəstəkarın əsərlərinin not yazıları, həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Народный артист Солтан Гаджибеков – 105»
08-05-2024
Сегодня исполняется 105 лет со дня рождения выдающегося композитора, народного артиста Азербайджана, лауреата Государственной премии, профессора Солтана Гаджибекова.
Солтан Исмаил оглы Гаджибеков родился 8 мая 1919 года в городе Шуша. Большое влияние на формирование творчества композитора оказало народное творчество, творчество Узеира Гаджибейли и классическая музыка.
Первыми произведениями композитора являются «Пионерская кантата» для хора и симфонического оркестра и музыкальная комедия «Золотая роза».
Начиная с первых лет своего творчества С.Гаджибеков писал музыкальные произведения для детей. Своими произведениями «Искендер и пастух», «Веселый мяч», «Колыбельная», «Сирень», «Пришла весна», «Ёлка», «Пионерский марш» композитор внес большой вклад в развитие отечественного детского музыкального творчества. Написанные им произведения для оркестра народных инструментов – «Желтый соловей», «Лейла», «Карабах Шикестеси» особенно полюбились слушателям. Композитор написал также и множество музыкальных произведений для Ансамбля песни и пляски Азербайджанской Государственной Филармонии – «Родина», «Веселый танец», «Юмористическая сценка» и т.д.
Одной из ярких страниц творчества Солтана Гаджибекова является музыка, написанная им для драматического театра. Им написана музыка к спектаклям, поставленным на сцене Азербайджанского государственного академического театра – «Любовь», «Сельская девушка» М.Ибрагимова, «Человек» С.Вургуна, «Любовь и месть» С.С.Ахундова, «Гатыр Мамед» З.Халила, «Друзья» С.Рахмана, «Алигулу женится» С.Рахмана, «Пламя» М.Гусейна, «Айдын» Д.Джабарлы и др. Солтан Гаджибеков отличался среди других композиторов своими уникальными особенностями, был признан артистом с высоким художественным вкусом.
В связи со 105-летием со дня рождения народного артиста Солтана Гаджибекова в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Народный артист Солтан Гаджибеков – 105».
На выставке представлены хранящиеся в фонде Национальной библиотеки ноты произведений композитора, а также книги на азербайджанском и других языках, посвященные его жизни и творчеству.