Bu gün Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, Xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı, professor Soltan Hacıbəyovun anadan olmasının 105-ci ildönümü tamam olur.
Soltan İsmayıl oğlu Hacıbəyov 1919-cu il may ayının 8-də Şuşada anadan olub. Soltan Hacıbəyovun yaradıcılığı xalq sənəti və Üzeyir Hacıbəylinin musiqisi, eləcə də dünya klassik musiqi təcrübəsi zəminində formalaşıb.
Bəstəkarın ilk əsəri xor və simfonik orkestr üçün yazılmış “Pioner kantata”sı və “Qızıl gül” musiqili komediyasıdır.
Yaradıcılığının ilk illərindən başlayaraq uşaqlar üçün musiqi əsərləri yazan Soltan Hacıbəyovun “İsgəndər və Çoban” operası, “Oynaq Topum”, “Laylay”, “Bənövşə”, “Bahar gəldi”, “Yolka”, “Pioner marşı” mahnıları milli uşaq musiqi ədəbiyyatına gözəl bir töhfə olub. Xalq çalğı alətlərinin orkestrinin müşayiətində səs üçün yazdığı “Sarı bülbül”, “Leyla”, “Qarabağ şikəstəsi” dinləyicilər tərəfindən sevilib. Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının Mahnı və Rəqs Ansamblı üçün isə bir çox musiqi əsərləri - “Vətən” suitası, “Məzəli rəqs”, “Yumoristik səhnəcik” yazıb.
Soltan Hacıbəyovun yaradıcılığının parlaq səhifələrindən biri də dram teatrı üçün yazdığı musiqidir. Müxtəlif vaxtlarda o, Azərbaycan Akademik Dram Teatrının səhnəsində tamaşaya qoyulan pyeslər üçün (“Məhəbbət”, “Kəndçi qızı”, M. İbrahimov; “İnsan”, S. Vurğun; “Eşq və İntiqam”, S. S. Axundov; “Qatır Məmməd”, Z. Xəlil; “Aşnalar”, “Əliqulu evlənir”, S. Rəhman; “Alov”, M. Hüseyn; “Aydın”, C. Cabbarlı və sair) musiqi bəstələyib. Görkəmli bəstəkar Azərbaycan musiqisində özünəməxsus yol açıb, fərdi xüsusiyyətləri ilə digər bəstəkarlardan fərqlənib, yüksək bədii zövqə malik bir sənətkar kimi tanınıb.
Xalq artisti Soltan Hacıbəyоvun anadan olmasının 105 illiyi ilə əlaqədar Milli Kitabxanada “Xalq artisti Soltan Hacıbəyоv – 105” adlı geniş kitab sərgisi hazırlanıb.
Sərgidə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan bəstəkarın əsərlərinin not yazıları, həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur.

A book exhibition called "People's Artist Soltan Hajibeyov - 105" was opened in the National Library
08-05-2024
Today marks the 105th anniversary of the birth of outstanding composer of Azerbaijan, People's Artist, winner of the State Prize, Professor Soltan Hajibeyov.
Soltan Ismayil oglu Hajibeyov was born on May 8, 1919 in Shusha. Soltan Hajibeyov's creativity was formed on the basis of folk art and music of Uzeyir Hajibeyli, as well as world classical music experience.
The first works of the composer are the " Pioner kantatası  - (Cantata of Pioneer) " and the musical comedy " Qızıl gül – (Golden Rose)" written for choir and symphony orchestra.
Soltan Hajibeyov, who wrote musical works for children from the first years of his career, the opera " İsgəndər və Çoban  - (Iskander and the Shepherd)", the songs "Oynag Topum", "Laylay", "Banovsha", "Bahar Geldi", "Yolka", "Pioneer Marshi" are good for national children's music literature. was a contribution. " Sarı bülbül  - (The Yellow Nightingale)", "Leyla", "Karabagh Shikastesi" which he wrote for voice accompanied by an orchestra of folk instruments, were loved by the listeners. He wrote many musical works for the Song and Dance Ensemble of the Azerbaijan State Philharmonic - "Vatan" suite, "Məzəli rəqs  - (Funny dance)", " Yumoristik səhnəcik  - (Humorous scene)".
One of the bright pages of Soltan Hajibeyov's creativity is the music he wrote for the drama theater. At different times, he performed on the stage of the Azerbaijan Academic Drama Theater ("Məhəbbət  - (Love)", " Kəndçi qızı  - (Peasant Girl)", M. Ibrahimov; " İnsan  - (Human)", S. Vurgun; " Eşq və İntiqam  - (Love and Revenge)", S.S. Akhundov; "Katyr Mammad", Z. Khalil, "Ashnalar", " Əliqulu evlənir-  (Aligulu is getting married), S. Rahman "Alov" M. Hussein, "Aydin" J. Jabbarly and others) composed music. The outstanding composer opened a unique path in Azerbaijani music, distinguished himself from other composers with his individual characteristics, and was recognized as an artist with high artistic taste.
In connection with the 105th anniversary of the birth of People's Artist Soltan Hajibeyov, a large book exhibition called "People's Artist Soltan Hajibeyov - 105" was prepared in the National Library.
Sheet music of the composer's works preserved in the National Library's fund, books in Azerbaijani and other languages ​​dedicated to his life and creativity are displayed at the exhibition.