Milli Kitabxanada filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçı Sona Vəliyevanın milli mətbuatımızın banisi, görkəmli ziyalı, maarifçı və publisist Həsən bəy Zərdabinin ömür yoluna həsr olunmuş “İşığa gedən yol” romanının İmza törəni və təqdimat mərasimi keçir
23-09-2016
Sentyabr ayının 23-də Milli Kitabxanada  filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçı Sona Vəliyevanın milli mətbuatımızın banisi, görkəmli ziyalı, maarifçı və publisist Həsən bəy Zərdabinin ömür yoluna həsr olunmuş “İşığa gedən yol” romanının İmza törəni və təqdimat mərasimi keçirildi.
Əvvəlcə Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən “Açıq kitabxana”da İmza törəni keçirildi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, yazıçı Sona Vəliyeva romanını imzalayaraq oxuculara hədiyyə etdi.
Kitabxananın Konfrans zalında kitabın təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru  prof. Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamladı. O, kitabxananın oxucu ilə yazıçını birləşdirən bir məkan olduğunu söylədi,  roman haqqında qısa məlumat verərək giriş üçün sözü Mədəniyyət və Turizm Nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyevə verdi. O,  əvvəlcə Həsən bəy Zərdabinin milli mətbuatımızın yaranmasında əvəzsiz xidmətləri və zəhmətindən danışdı. Kitab haqqında söz açan V.Əliyev əsərin bədii cəhətdən mükəmməl, oxunaqlı,  xüsusi ilə gənclər üçün ibrətamiz olduğundan danışdı.
Çıxışçılar  BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin dekanı, Mətbuat Şurasının üzvü, professor Cahangir Məmmədli, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, millət vəkili Əflatun Amaşov, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, millət vəkili Nizami Cəfərov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, Yazıçı-publisist, fəlsəfə doktoru Akif Əli, millət vəkili, yazıçı-publisist Elmira Axundova, Xalq yazıçısı Sabir Rüstəmxanlı, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, akademik Teymur Kərimli, Əməkdar jurnalist Flora Xəlilzadə, tənqidçi Əsəd Cahangir, professor Rəna Mirzəzadə və b.roman barədə təəssüratlarını bölüşdülər, əsərdə Həsən bəy Zərdabinin keşməkeşli həyat yolunun əks olunduğunu,  maarifçilik ideyalarının ilk qığılcımlarının necə yarandığını, bu əsərin bir kino üçün hazır ssenari olduğunu söylədilər.
Sonda kitabın müəllifi Sona xanım Vəliyeva tədbirə qatılan hər kəsə öz təşəkkürünü bildirdi.
Tədbir iştirakçıları müəllifin əsərlərindən, publisistik məqalələrindən və haqqında yazılmış materiallardan ibarət sərgi ilə tanış oldular. Sərgidə Azərbaycan, rus və digər dillərdə ədəbiyyat nümayiş olunurdu.

23 сентября в Национальной Библиотеке состоялась церемония презентации с автографом романа «Дорога, ведущая к свету»писательницы, доктора философии по филологии Соны Велиевой
23-09-2016
23 сентября в Национальной Библиотеке состоялась церемония презентации с автографом романа  «Дорога, ведущая к свету»писательницы, доктора философии по филологии Соны Велиевой. Книга повествует о тернистом и славном жизненном пути основоположника национальной печати, выдающегося просветителя и публициста Гасана бека Зардаби.
В начале мероприятия  Сона Велиева раздала собравшимся в Открытой Библиотеке, действующей при Национальной Библиотеке, экземпляры своей книги с автографом.
Затем в Конференц-зале состоялась церемония презентации книги.
Гостей приветствовал директор Национальной Библиотеки, проф. Керим Тахиров. Он отметил, что Открытая библиотека стала местом встречи читателей и писателей, говорил о несомненных достоинствах романа. Затем слово было предоставлено первому заместителю Министра Культуры и Туризма Вагифу Алиеву. Он подчеркнул неоценимые заслуги Гасана бека Зардаби в создании и развитии национальной печати. Говоря о презентуемой книге, Алиев отметил ее литературные достоинства, богатый язык и выразил надежду, что эта книга окажется весьма полезной для молодежи, для воспитания в них духа патриотизма и гордости за величие своей Родины.
Выступившие: декан факультета журналистики БГУ, член Совета по Печати, профессор Джахангир Мамедли, председатель Совета по Печати, народный депутат Афлатун Амашов, директор Центра Ататюрка в Азербайджане, член-корреспондент НАНА, народный депутат Низами Джафаров, секретарь Союза Писателей Азербайджана, главный редактор газеты «525» Рашад Меджид, доктор философии, писатель-публицист Акиф Али, народный депутат, писатель-публицист Эльмира Ахундова, народный писатель Сабир Рустамханлы, главный редактор «Литературной газеты» Азер Туран, академик Теймур Керимли, заслуженный журналист Флора Халилзаде, критик асад Джахангир, профессор Рена Мирзазаде  поделились впечатлениями от прочитанного романа, отметили, что в нем достоверно отражен богатый, полный радостей и горестей жизненный и творческий путь Гасана бека Зардаби, показано зарождение идей просветительства. «Эта книга – готовый сценарий для фильма!» - в один голос заявили все выступавшие.
В конце автор книги Сона ханум Велиева выразила глубочайшую признательность всем собравшимся.
Участники мероприятия ознакомились с книжной выставкой, на которой были представлены произведения автора, публицистические статьи и материалы периодической печати. На выставке были представлены материалы на азербайджанском, русском и других языках.