Milli Kitabxanada “31 mart Azərbaycanlıların soyqırımı günüdür” adlı kitab sərgisi açılmış və sərgi çərçivəsində Dürdanə Ağayevanın “Erməni zindanında səkkiz gün” adlı kitabının təqdimatı keçirilmişdir
31-03-2016
Martın  31-də Milli Kitabxanada  “31 mart Azərbaycanlıların soyqırımı günüdür” adlı kitab sərgisi açılmış və sərgi çərçivəsində Dürdanə Ağayevanın “Erməni zindanında səkkiz gün” adlı kitabının təqdimatı keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq ürək yanğısı ilə 1918-ci ildə Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı,  Quba, Xaçmaz,  Lənkəran, Hacıqabul,  Salyan,  Zəngəzur,  Qarabağ,  Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri qırğından danışmış, rəsmi mənbələrə əsasən soyqırımın nəticəsində on minlərlə azərbaycanlının qətlə yetirildiyini, insanların itkin düşdüyünü,  Qubada aşkar olunmuş kütləvi məzarlıqda – Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılmış Quba Soyqırımı Memorial Kompleksində müxtəlif yaş qruplarına aid 400-dən çox insan cəsədinin qalıqlarının müəyyən olunması soyqırımın bariz nümunəsi olduğunu bildirmişdir. Soyqırımın iki il - 1919 və 1920-ci ilin mart ayının 31-i Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən ümummilli matəm günü kimi qeyd edildiyini bildirmişdir. 1998-ci ildə Azərbaycanın ümummilli lideri  Heydər Əliyev cənablarının  26 mart 1998-ci il tarixli fərmanı  ilə  31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilməsindən danışmışdır.
Ermənilər tərəfindən törədilən qırğınların, soyqırımların sonrakı illərdə də davam etdiyini, 1948-1953-ci illərdə və 1988-1992-ci illərdə Azərbaycanlıların doğma yurd yuvalarından deportasiya olunduqlarını, 1988-ci ildən sonra Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etməsi nəticəsində 7 rayonun talan olunaraq, 1 milyona qədər adamın doğma yurdundan didərgin düşdüyünü, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı birləşmələrinin rus ordu hissələrinin yardımı ilə həyata keçirdikləri Xocalı soyqırımının bəşəriyyət tarixində ən ağır cinayətlərdən biri olduğunu söyləmişdir.
Sonra təqdimatı keçirilən “Erməni zindanında səkkiz gün” kitabının müəllifi, Xəzər Telefon qovşağının  rabitəçisi Dürdanə Ağayeva əsirlikdə keçirdiyi iztirablı günlərdən, 8 gün Əsgəranın polis bölməsinin zirzəmisində saxlanıldığından, hər gün döyülərək işgəncələrə məruz qaldığından, Azərbaycanlı əsirlərin başlarının kəsildiyindən, qadın və uşaqlara rəhm edilmədiyindən, hamilə qadınların qarınlarından güllələndiklərindən, 12 yaşlı oğlanın torpağı öpərək “Bura Azərbaycandır!” dediyi üçün başının kəsildiyindən ona çox çətin də olsa çox böyük həyəcan və titrəyişlə danışdı.
Sonda tədbir iştirakçıları “31 mart Azərbaycanlıların soyqırımı günüdür” adlı kitab və dövri mətbuat materiallarından ibarət geniş sərgi ilə tanış oldular.

В Национальной Библиотеке открылась книжная выставка «31 марта – День геноцида азербайджанцев» и рамках ее состоялась презентация книги Дурданы Агаевой «Восемь дней в армянском плену»
31-03-2016
В Национальной Библиотеке открылась книжная выставка «31 марта – День геноцида азербайджанцев»  и рамках ее состоялась презентация книги Дурданы Агаевой «Восемь дней в армянском плену»
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров. С болью в сердце он рассказал о том, что в 1918 году армянскими вооруженными формированиями (дашнаками) были учинены зверства против мирного азербайджанского населения Баку и отдельных областей Бакинской губернии, а также Шемахи, Губы, Хачмаза, Ленкорани, Гаджикабула, Сальян, Зангезура, Карабаха, Нахчывана и других территорий. Сотни азербайджанских семей было уничтожено, вырезано, десятки сотен людей пропали без вести. «Ярким свидетельством ужасающих событий  1918 года является обнаруженное в Губе массовое захоронение жертв геноцида. При поддержке Фонда Гейдара Алиева на месте этого захоронения был воздвигнут  Мемориальный Комплекс жертв Губинского геноцида. В нем покоятся останки более 400 человек, и это - одна из самых скорбных страниц в истории нашего народа.  Во время Азербайджанской Демократической Республики, два года подряд, 31 марта 1919 и 1920 года отмечался как День памяти и скорби. В 1998 году по указу Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева  от 26 марта 1998 года 31 марта был объявлен Днем Геноцида Азербайджанцев», – сказал директор Национальной Библиотеки.
Геноцид азербайджанского народа продолжался и в последующие годы. В 1948-1953 и в 1988-1992 годы произошла массовая депортация азербайджанцев из мест их проживания. В 1988 году после захвата Арменией азербайджанских территорий, оказались разоренными семь районов, до одного миллиона человек оказались изгнанными из родных домов. А ночь на 26 февраля 1992 года, когда начисто был стерт с лица земли азербайджанский город Ходжалы, зверски истреблены тысячи его жителей навсегда останется одной из самых скорбных страниц в азербайджанской и мировой истории.
Затем состоялась презентация книги « Восемь дней в армянском плену», повествующая о мытарствах и мучениях связистки Телефонного узла Хазар Дурданы Агаевой. Она попала в плен к армянам и восемь дней находилась в нечеловеческих условиях в подвале аскеранского полицейского участка. Кровь леденела в жилах, когда она рассказывала о том, что ей пришлось испытать, какие зверства и издевательства над людьми, томящимися в застенках, ей пришлось увидеть…
Затем собравшиеся ознакомились с книжной выставкой «31 марта – День геноцида азербайджанцев», на которой были представлены книги и материалы периодической печати.