Azərbaycan Milli Kitabxanası Asiya və Okeaniya Milli Kitabxanaları Direktorlarının Konfransının (CDNLAO) 29-cu iclasında təmsil olunub
01-11-2023
Asiya və Okeaniya Milli Kitabxanaları Direktorlarının Konfransının (CDNLAO) 29-cu iclası “Topla və təqdim et: Milli kitabxanalar və onların kolleksiyaları” mövzusunda Qətər Milli Kitabxanasında keçirilib. İlk olaraq konfransı salamlama nitqi ilə Qətər Milli Kitabxanasının İcraçı direktoru Tan Huism açıb, sonra IFLA prezidenti Vicki Mcdonaldın çıxışı konfrans iştirakçıları tərəfindən dinlənilib. Həmçinin IFLA-nın Asiya və Okeaniya üzrə Regional Ofisinin Regional Meneceri Mişel Launun təqdimatı iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb.
Konfransda “İcmalarımızı təmsil edən məzmunun toplanması (fiziki və rəqəmsal)”, “Kolleksiyaların mühafizəsi və əlçatan olması”, “Ölkənin kolleksiyası ilə icmaları aktivləşdirmək və cəlb etmək” mövzuları müzakirə edilib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi işlər və Kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Ədibə İsmayılova Qətər Milli Kitabxanasının dəvəti ilə konfransda iştirak edib. Milli Kitabxananın direktor müavini “Milli kitabxanalar milli-mənəvi dəyərlərin qoruyucusudur” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, təqdimatda milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasında kitabxanaların rolundan, Azərbaycan Milli Kitabxanasının tarixindən, zəngin kolleksiyalarından, Azərbaycan kitab mədəniyyətinin ilk nümunələri – daşbasma üsulu ilə çap olunmuş və ilk çap kitabları, mətbuat  tariximizin misilsiz bir hissəsini təşkil edən və 1875-1930-cu illəri əhatə edən dövri mətbuat nəşrləri, milli musiqimizin qiymətli inciləri, unikal “Səsyazıları fondu”, eləcə də Azərbaycan bəstəkarlarının əlyazmalarının “Qızıl fondu”, onların qorunması, əlçatanlığının təmin edilməsi üçün həyata keçirdiyi son layihələrdən və “Milli-mənəvi dəyərlərimizin Vətənə qayıdışı” layihəsindən bəhs edib. Təqdimat konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Direktor müavini Qətər Milli Kitabxanasının fonduna Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanmış “Nizami-880” adlı disk-albomunu, dahi Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin diskini (İnstrumental əsərlərini) və “Salam, Azərbaycan!” adlı kitabı hədiyyə edib.

В Национальной библиотеке Катара состоялось 29-е заседание Конференции директоров национальных библиотек стран Азии и Океании (CDNLAO) на тему «Собирай и представляй: национальные библиотеки и их коллекции». Конференцию с приветственной речью открыла исполнительный директор Национальной библиотеки Катара Тан Хьюизм, затем выступила президент ИФЛА Вики Макдональд. Далее вниманию участников была представлена презентация регионального менеджера регионального офиса секции Азии и Океании (ИФЛА) Мишеля Лау.
На конференции были обсуждены темы: «Сбор контента (физического и цифрового), представляющего наши сообщества», «Сохранение и доступность коллекций», «Вовлечение сообществ в книжную коллекцию стран».
Заместитель директора по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию Национальной библиотеки Азербайджана, доктор философии по истории Адиба Исмайлова по приглашению Национальной библиотеки Катара приняла участие в конференции. Адиба Исмайлова выступила с презентацией на тему «Национальные библиотеки – хранители национально-духовного богатства народов». В своем докладе заместитель директора рассказала о роли библиотек в защите национально-духовных ценностей, об истории Национальной библиотеки Азербайджана, ее богатой книжной коллекции, о первых образцах азербайджанской книжной культуры - литографиях и первопечатных книгах, а также о периодических изданиях, охватывающих 1875-1930 годы. Она также упомянула о драгоценных жемчужинах национальной музыки, уникальном «Фонде звукозаписей», «Золотом фонде» рукописей азербайджанских композиторов и новейших проектах, реализованных для обеспечения их сохранности и доступности, а также о проекте «Возвращение национально-духовных ценностей на Родину». Презентация А.Исмайловой вызвала большой интерес участников мероприятия.
Адиба Исмайлова передала в фонд Национальной библиотеки Катара компакт-диск "Низами-880", выпущенный Национальной библиотекой, компакт-диск великого азербайджанского композитора Гара Гараева (инструментальные произведения) и книгу "Здравствуй, Азербайджан!".