Azərbaycan Milli Kitabxanası Asiya və Okeaniya Milli Kitabxanaları Direktorlarının Konfransının (CDNLAO) 29-cu iclasında təmsil olunub
01-11-2023
Asiya və Okeaniya Milli Kitabxanaları Direktorlarının Konfransının (CDNLAO) 29-cu iclası “Topla və təqdim et: Milli kitabxanalar və onların kolleksiyaları” mövzusunda Qətər Milli Kitabxanasında keçirilib. İlk olaraq konfransı salamlama nitqi ilə Qətər Milli Kitabxanasının İcraçı direktoru Tan Huism açıb, sonra IFLA prezidenti Vicki Mcdonaldın çıxışı konfrans iştirakçıları tərəfindən dinlənilib. Həmçinin IFLA-nın Asiya və Okeaniya üzrə Regional Ofisinin Regional Meneceri Mişel Launun təqdimatı iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb.
Konfransda “İcmalarımızı təmsil edən məzmunun toplanması (fiziki və rəqəmsal)”, “Kolleksiyaların mühafizəsi və əlçatan olması”, “Ölkənin kolleksiyası ilə icmaları aktivləşdirmək və cəlb etmək” mövzuları müzakirə edilib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi işlər və Kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Ədibə İsmayılova Qətər Milli Kitabxanasının dəvəti ilə konfransda iştirak edib. Milli Kitabxananın direktor müavini “Milli kitabxanalar milli-mənəvi dəyərlərin qoruyucusudur” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, təqdimatda milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasında kitabxanaların rolundan, Azərbaycan Milli Kitabxanasının tarixindən, zəngin kolleksiyalarından, Azərbaycan kitab mədəniyyətinin ilk nümunələri – daşbasma üsulu ilə çap olunmuş və ilk çap kitabları, mətbuat  tariximizin misilsiz bir hissəsini təşkil edən və 1875-1930-cu illəri əhatə edən dövri mətbuat nəşrləri, milli musiqimizin qiymətli inciləri, unikal “Səsyazıları fondu”, eləcə də Azərbaycan bəstəkarlarının əlyazmalarının “Qızıl fondu”, onların qorunması, əlçatanlığının təmin edilməsi üçün həyata keçirdiyi son layihələrdən və “Milli-mənəvi dəyərlərimizin Vətənə qayıdışı” layihəsindən bəhs edib. Təqdimat konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Direktor müavini Qətər Milli Kitabxanasının fonduna Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanmış “Nizami-880” adlı disk-albomunu, dahi Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin diskini (İnstrumental əsərlərini) və “Salam, Azərbaycan!” adlı kitabı hədiyyə edib.

The National Library of Azerbaijan was represented at the 28th meeting of the Conference of Directors of National Libraries of Asia and Oceania (CDNLAO)
01-11-2023
The 28th meeting of the Conference of Directors of National Libraries of Asia and Oceania (CDNLAO) was held at the National Library of Qatar under the theme "Collect and Engage: National Libraries and their Collections". First, the conference was opened by the Executive Director of the Qatar National Library, Tan Huism, and then IFLA President Vicki McDonald's speech was heard by the conference participants. Also, the presentation of Michel Lau, Regional Manager of IFLA's Regional Office for Asia and Oceania was brought to the attention of the participants.
The conference discussed the topics of  Collecting Content Representative of our Communities (Physical and Digital), "Preserving and Making the Collections Accessible ", " Activating or Engaging Communities with the Nation’s Collection".
Deputy Director for Scientific Affairs and Library-Information Service of the National Library of Azerbaijan, Ph.D. Adiba Ismayilova participated in the conference at the invitation of Qatar National Library. The deputy director of the National Library made a presentation on "National libraries are the protectors of national and moral values". In his presentation, he talked about the role of libraries in protecting national and moral values, the history of the National Library of Azerbaijan, its rich collections, the first examples of Azerbaijani book culture - lithographic and first printed books, which constitute an unparalleled part of our press history and cover the years 1875-1930 periodical press publications, the precious pearls of our national music, the unique "Voice recording Fund", as well as the "Golden Fund" of the manuscripts of Azerbaijani composers, talked about the latest projects implemented to ensure their preservation and accessibility, and the "Return of our National and Spiritual Values ​​to the Homeland" project. The presentation was received with interest by the conference participants.
The deputy director donated to the fund of the National Library of Qatar the CD-album "Nizami-880" made by the National Library, the CD (instrumental works) of the great Azerbaijani composer Gara Garayev and "Hello, Azerbaijan!" gave the book as a gift.