Milli Kitabxana Minsk şəhərində keçirilən "Kitabxana mədəniyyət fenomeni kimi" adlı XI Beynəlxalq Konqresdə iştirak edir
24-10-2024
24-25 oktyabr tarixlərində Belarus Respublikasının paytaxtı Minsk şəhərində Belarusun alman-faşist işğalçılarından azad edilməsinin 80 illiyinə həsr edilmiş ənənəvi "Kitabxana mədəniyyət fenomeni kimi" adlı XI Beynəlxalq Konqres keçirilir.
Belarus Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Belarus Milli Kitabxanasının təşkilatçılığı, Belarus Kitabxana Assosiasiyası və Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun dəstəyi ilə baş tutan konqresdə milli, dövlət və digər aparıcı kitabxanaların rəhbərləri və nümayəndələri, həmçinin Belarusun kitabxana, nəşriyyat, arxiv və muzeylərinin, tədris müəssisələrinin, elmi-tədqiqat idarələrinin əməkdaşları iştirak edir.
XI Beynəlxalq Konqresdə ölkəmizi Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Ədibə İsmayılova təmsil edir. O, konqresdə “Milli musiqi irsimizin rəqəmsal dövrdə təbliği” (Azərbaycan Milli Kitabxanasının iş təcrübəsi əsasında) mövzusunda məruzə və təqdimatla çıxış edib.
Direktor müavini çıxışında dərin köklərə malik olan Azərbaycan musiqisinin çoxəsrlik inkişaf yolu, Azərbaycan Milli Kitabxanasının arxiv fondunda mühafizə olunan milli musiqimizin qiymətli inciləri, unikal “Səsyazıları Fondu“, Azərbaycan bəstəkarlarının əlyazmalarının “Qızıl Fondu”, həmçinin milli musiqi irsimizin mühafizəsi və rəqəmsal dövrdə təbliği istiqamətində Azərbaycan  Milli Kitabxanasının həyata keçirdiyi layihələrdən bəhs edib.
Qeyd edək ki, konqresdə Böyük Vətən müharibəsi illərində kitabxanalar, kitabxanaların kitab və sənəd fondlarında Böyük Vətən müharibəsi mövzusu, müharibənin öyrənilməsinin biblioqrafik təminatı, həmçinin mədəniyyət, elm və təhsil sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq, kitabxana, arxiv və muzeylərin əməkdaşlığı, tarixi yaddaşın mühafizəsində kitabxanaların rolu, kitabşünaslıqda ənənə və yeniliklər, kitabxanaşünaslığın müasir tendensiyaları, kitabxana-informasiya resursları və xidmətlərinin həyata keçirilməsində müasir texnologiyaların istifadəsi, müasir kitabxanaların istifadəçilərinin informasiya mədəniyyəti, kitabxana sahəsinin normativ-hüquqi təminatı, kitabxanaların kadr potensialı və s. kimi məsələlərlə bağlı  məruzə, təqdimat və müzakirələr keçirilir.

C 24 по 25 октября в Национальной библиотеке Беларуси проходит XI Международный конгресс «Библиотека как феномен культуры», посвященный 80-летию освобождения Беларуси от немецко-фашистских захватчиков.
Конгресс организован Министерством культуры Республики Беларусь и Национальной библиотекой Беларуси при поддержке Белорусской библиотечной ассоциации и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ. На конгрессе участвуют руководители и представители национальных, государственных и других ведущих библиотек, а также сотрудники библиотек, издательств, архивов и музеев Беларуси, учебных заведений и научно-исследовательских учреждений.
На XI Международном Конгрессе нашу страну представляет заместитель директора по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию Национальной библиотеки Азербайджана, доктор философии по истории Адиба Исмаилова. Она выступила с докладом и презентацией на тему «Популяризация национального музыкального наследия в цифровую эпоху» (на основе опыта работы Национальной библиотеки Азербайджана).
В своем выступлении заместитель директора рассказала о многовековом развитии азербайджанской музыки, имеющей глубокие корни, о ценнейших жемчужинах национальной музыки, хранящихся в архивном фонде Национальной библиотеки, уникальном «Фонде звукозаписей», «Золотом фонде» рукописей азербайджанских композиторов, а также о проектах, осуществляемых Национальной библиотекой в направлении сохранения и продвижения национального музыкального наследия в цифровую эпоху.
Следует отметить, что на конгрессе обсуждаются такие темы, как «Библиотеки в годы Великой Отечественной войны», «Тема Великой Отечественной войны в документах и книжных фондах библиотек», «Библиографическое обеспечение изучения Великой Отечественной войны», «Международное сотрудничество в сфере культуры, науки и образования», «Партнерство библиотек, архивов и музеев», «Роль библиотек в сохранении исторической памяти», «Традиции и новаторство в книговедении», «Современные тенденции библиотековедения», «Использование современных технологий для совершенствования библиотечных информационных ресурсов и сервисов», «Информационная культура пользователей современных библиотек», «Нормативное правовое обеспечение библиотечной отрасли», «Кадровый потенциал библиотек» и др.