Milli Kitabxana “Süleyman Ələsgərov” adlı biblioqrafiya nəşr etdirib
2024-cü ildə görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, tanınmış dirijor və pedaqoq, respublika Dövlət mükafatı laureatı, Xalq artisti Süleyman Əyyub oğlu Ələsgərovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Xalqımızın musiqi xəzinəsinə misilsiz incilər bəxş etmiş Süleyman Ələsgərov zəngin musiqi irsinə malik bəstəkardır. Müxtəlif janrlarda bəstələdiyi əsərlər respublikanın mədəni həya­tında mühüm rol oynayaraq milli musiqi sənəti tarixinə parlaq səhifələr yazıb. Bəstəkar 2 operanın (“Bahadır və Sona” və “Solğun çiçəklər”), 12 musiqili komediyanın, 2 simfoniyanın (“Gənclik” və “Vətən”), “Bayatı-Şiraz” simfonik muğamının, violonçel, fortepiano və simfonik orkestr üçün “İkili konsert”in, simfonik orkestr üçün “Uvertüralar”ın, 2 simfonik poemanın, 6 kantatanın, bir sıra kamera-instrumental əsərlərin, tar ilə Azər­baycan xalq çalğı alətləri orkestri üçün 3 konsertin, xor üçün, xalq çalğı alətləri orkestri üçün bəstələnmiş rəngarəng janrlı əsərlərin, 200-ə qədər mahnı və romansların müəllifidir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev 22 fevral 2024-cü il tarixində Xalq artisti Süleyman Ələsgərovun 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
2024-cü il 22 fevral tarixli Sərəncamın icrası ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən  “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seri­yasından “Süleyman Ələsgərov” adlı ilk fundamental biblio­qra­fiya hazırlanaraq nəşr edilib.
1945-2024-cü illəri əhatə edən biblioqrafiyada “Süleyman Ələs­gərov həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxsiy­yətlər və sənət dostları Süleyman Ələsgərov haqqında” bölmələri, sənətkarın bəstələdiyi musiqi əsərləri, səs yazıları, həyat və yara­dıcılığı haqqında kitablar, dissertasiyalar və avtoreferatlar, dövri mətbuatda, məcmuələrdə çap olunan məqalələr toplanıb, müvafiq bölmələr üzrə qruplaşdırılaraq təqdim edilib.
Biblioqrafik göstəriciyə “Süleyman Ələsgərovun əsərləri dünya milli kitabxanalarında” bölməsi həmçinin “Əlavələr” bölməsinə “Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının fondunda saxlanılan əlyazmaları”, “Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin fondunda saxlanılan arxiv materialları və afişalar”, “Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının fondunda saxlanılan partitura və klavir əlyazmaları” və digər altbölmələr daxil edilib.
Azərbaycan, rus və başqa dillərdə çap olunmuş materialları əhatə edən biblioqrafiyada ədəbiyyat bölmələr daxilində xronoloji prinsip əsasında qruplaşdırılıb, daxildə əlifba sırasına riayət edilib. Göstəricidən istifadəni asanlaşdırmaq məqsədilə “Süleyman Ələsgərovun əsərlərinin adlar göstəricisi” və “Süleyman Ələsgərov haqqında yazan müəlliflərin əlifba göstə­ricisi”dən ibarət köməkçi aparat verilib.
Biblioqrafiya ilə tanış olmaq istəyənlər http://web2.anl.az:81/read/page.php?bibid=vtls000895554 linkindən istifadə edə bilərlər.

В 2024 году исполняется 100-летие со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора, известного дирижера и педагога, лауреата Государственной премии республики, Народного артиста Сулеймана Эйюб оглу Алескерова.
Сулейман Алескеров – композитор с богатейшим музыкальным наследием, внесший прекрасные жемчужины в музыкальную сокровищницу нашего народа. Созданные им в различных жанрах произведения сыграли важную роль в культурной жизни республики и вписали яркие страницы в историю отечественного музыкального искусства. Сулейман Алескеров – автор двух опер («Бахадур и Сона» и «Увядшие цветы»); двенадцати музыкальных комедий; двух симфоний («Юность» и «Родина»); симфонического мугама «Баяты-Шираз», «Двойного концерта» для виолончели, фортепиано и симфонического оркестра; «Увертюр» для симфонического оркестра, двух симфонических поэм, шести кантат, ряда камерно-инструментальных произведений, трех струнных концертов для оркестра азербайджанских народных инструментов, ярких и разнообразных жанровых произведений, написанных для хора, оркестра народных инструментов, а также около двухсот песен и романсов.
22 февраля 2024 года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал Распоряжение о проведении 100-летия Народного артиста Сулеймана Алескерова.
В связи с выполнением Распоряжения от 22 февраля 2024 года сотрудниками Национальной библиотеки подготовлена первая фундаментальная библиография под названием «Сулейман Алескеров» в серии «Выдающиеся деятели Азербайджана».
В данной библиографии представлены разделы: «Основные даты жизни и творчества Сулеймана Алескерова», «Выдающиеся личности и коллеги о Сулеймане Алескерове», музыкальные произведения, звукозаписи, книги, диссертации и авторефераты, посвященные его жизни и творчеству, статьи в периодических изданиях, сборниках опубликованные на азербайджанском, русском и других языках. Материалы библиографии, подготовленные с целью донести до широкой читательской аудитории многогранное творчество композитора, охватывают период с 1945 по 2024 год.
В библиографии также представлен раздел «Произведения Сулеймана Алескерова в национальных библиотеках мира». В раздел «Дополнения» включены подразделы «Рукописи, хранящиеся в фонде Союза композиторов Азербайджана», «Архивные материалы и плакаты, хранящиеся в фонде Азербайджанского государственного музея музыкальной культуры, «Рукописи партитуры и фортепиано, хранящиеся в фонде Азербайджанского государственного академического музыкального театра» и другие.
Материалы в указателе представлены в хронологическом порядке, внутри разделов соблюдается алфавитный порядок. Для облегчения использования библиографических ресурсов в конце указателя приведены: «Указатель названий произведений Сулеймана Алескерова» и «Алфавитный указатель авторов, писавших о Сулеймане Алескерове».
Желающие ознакомиться с библиографическим указателем могут воспользоваться ссылкой http://web2.anl.az:81/read/page.php?bibid=vtls000895554.