Milli Kitabxanada “Mikayıl Rzaquluzadə - 120” adlı geniş kitab sərgisi açılıb
Milli Kitabxanada uşaq ədəbiyyatımızın qızıl imzası - Mikayıl Rzaquluzadənin anadan olmasının 120 illiyi münasibətlə “Mikayıl Rzaquluzadə - 120” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə yazıçının əsərləri, dünya ədəbiyyatından tərcümələri, tərtibçi, ön söz, redaktor olduğu kitablar, həyat yolu, fəaliyyəti və yaradıcılığını əks etdirən Azərbaycan və rus dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan nəsrinin görkəmli nümayəndəsi, şair, tərcüməçi, pedaqoq Mikayıl Manaf oğlu Rzaquluzadə 17 mart 1905-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub.
Ədəbi fəaliyyətə 1923-cü ildə "Abdulla Şaiq" kitabçasında çıxan "Müəllim" şeiri ilə başlayıb. İlk məqaləsi isə 1926-cı ildə “Maarif işçisi” jurnalında “Çocuq ədəbiyyatında üsul məsələsi” adı ilə dərc olunub.
Müxtəlif mövzularda yazıb-yaratsa da, 1945-ci ildən başlayaraq bütün kitablarını uşaq və gənclər üçün nəzərdə tutub. Onun “Qaranquş yuvası” (1945), “Ağ dana” (1945), “El gücü” (1948), “Qu gölü” (1955) və s. kitabları uşaq və gənclərin sevərək mütaliə etdiyi əsərlərdir.
Mikayıl Rzaquluzadə təkcə gözəl şair, nasir, publisist deyil, həm də dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan yazıçıların əsərlərini dilimizə çevirən bir söz ustadı kimi şöhrət qazanıb. T.Oldricin “Amerika məktəblilərinin xatirələri”, R.Kiplinqin “Mauqli”, V.Mayakovskinin “Seçilmiş şeirləri və poemaları”, V.Biankinin “Biz çoxuq”, A.Dümanın  “Üç müşketor”, M.Qorkinin “Uşaqlıq”, L.N.Tolstoyun “Dirilmə”, C.Londonun “Hekayələri”ni,  C.Rodarinin “Çippolino” və s. əsərləri Azərbaycan dilinə tərcümə edib.  Nizami Gəncəvinin “İsgəndərnamə. İqbalnamə” əsərinin  1940 -ci il tərcümə nəşri də Mikayıl Rzaquluzadəyə məxsusdur.

An extensive book exhibition titled “Mikayil Rzaguluzadeh - 120” has been opened at the National Library on the occasion of the 120th anniversary of the birth of the golden signature of our children's literature - Mikayil Rzaguluzadeh.
The exhibition showcases the writer's works, translations from world literature, books he compiled, forewords to, and edited, as well as literature in Azerbaijani and Russian languages reflecting his life, activities, and creativity.
It should be noted that Mikayil Manaf oglu Rzaguluzadeh, a prominent representative of Azerbaijani prose, poet, translator, and educator, was born in Baku on March 17, 1905.
He began his literary career with the poem “Teacher” published in the “Abdulla Shaig” booklet in 1923. His first article was published in the “Maarif Ischisi” magazine in 1926 under the title “The Problem of Method in Children's Literature”.
Although he wrote and created on various topics, starting from 1945, he intended all his books for children and young people. His books “The Swallow’s Nest” (1945), “The White Calf” (1945), “The Power of the Hand” (1948), “The Swan Lake” (1955) and others are works that children and young people love to read.
Mikayil Rzaguluzadeh gained fame not only as a wonderful poet, prose writer, and publicist, but also as a master of words who translated the works of writers living in different countries of the world into our language. He translated T. Aldridge's "Memoirs of an American Schoolboy", R. Kipling's "Mowgli", V. Mayakovsky's "Selected Poems and Poems", V. Bianchi's "We Are Many", A. Duma's "The Three Musketeers", M. Gorky's "Childhood", L.N. Tolstoy's "Resurrection", J. London's "Stories", J. Rodari's "Chippolino" and other works into Azerbaijani. The 1940 translation of Nizami Ganjavi's "Isgandaranname. Iqbalname" also belongs to Mikayil Rzaguluzade.