Milli Kitabxanada “Mikayıl Rzaquluzadə - 120” adlı geniş kitab sərgisi açılıb
Milli Kitabxanada uşaq ədəbiyyatımızın qızıl imzası - Mikayıl Rzaquluzadənin anadan olmasının 120 illiyi münasibətlə “Mikayıl Rzaquluzadə - 120” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə yazıçının əsərləri, dünya ədəbiyyatından tərcümələri, tərtibçi, ön söz, redaktor olduğu kitablar, həyat yolu, fəaliyyəti və yaradıcılığını əks etdirən Azərbaycan və rus dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan nəsrinin görkəmli nümayəndəsi, şair, tərcüməçi, pedaqoq Mikayıl Manaf oğlu Rzaquluzadə 17 mart 1905-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub.
Ədəbi fəaliyyətə 1923-cü ildə "Abdulla Şaiq" kitabçasında çıxan "Müəllim" şeiri ilə başlayıb. İlk məqaləsi isə 1926-cı ildə “Maarif işçisi” jurnalında “Çocuq ədəbiyyatında üsul məsələsi” adı ilə dərc olunub.
Müxtəlif mövzularda yazıb-yaratsa da, 1945-ci ildən başlayaraq bütün kitablarını uşaq və gənclər üçün nəzərdə tutub. Onun “Qaranquş yuvası” (1945), “Ağ dana” (1945), “El gücü” (1948), “Qu gölü” (1955) və s. kitabları uşaq və gənclərin sevərək mütaliə etdiyi əsərlərdir.
Mikayıl Rzaquluzadə təkcə gözəl şair, nasir, publisist deyil, həm də dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan yazıçıların əsərlərini dilimizə çevirən bir söz ustadı kimi şöhrət qazanıb. T.Oldricin “Amerika məktəblilərinin xatirələri”, R.Kiplinqin “Mauqli”, V.Mayakovskinin “Seçilmiş şeirləri və poemaları”, V.Biankinin “Biz çoxuq”, A.Dümanın  “Üç müşketor”, M.Qorkinin “Uşaqlıq”, L.N.Tolstoyun “Dirilmə”, C.Londonun “Hekayələri”ni,  C.Rodarinin “Çippolino” və s. əsərləri Azərbaycan dilinə tərcümə edib.  Nizami Gəncəvinin “İsgəndərnamə. İqbalnamə” əsərinin  1940 -ci il tərcümə nəşri də Mikayıl Rzaquluzadəyə məxsusdur.

В Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка «Микаил Рзакулузаде – 120»
В Национальной библиотеке Азербайджана открылась масштабная книжная выставка «Микаил Рзакулузаде – 120», приуроченная к 120-летию со дня рождения выдающегося представителя детской литературы.
На выставке представлены произведения писателя, его переводы из мировой литературы, книги — составителем, автором предисловия и редактором которых он является, а также литература на азербайджанском и русском языках, отражающая его жизненный путь, деятельность и творчество.
Микаил Манаф оглы Рзакулузаде – выдающийся азербайджанский прозаик, поэт, переводчик и педагог – родился 17 марта 1905 года в Баку.
Свою литературную деятельность он начал в 1923 году с публикации стихотворения «Учитель» в сборнике «Абдулла Шаиг». Первая статья «Вопрос методики в детской литературе» была опубликована в 1926 году в журнале «Работник просвещения».
Хотя Рзакулузаде писал в разных жанрах, с 1945 года он полностью посвятил себя литературе для детей и молодежи. Его книги «Ласточкино гнездо» (1945), «Белый теленок» (1945), «Сила народа» (1948), «Лебединое озеро» (1955) и многие другие стали любимыми произведениями юных читателей.
Микаил Рзакулузаде прославился не только как талантливый поэт, прозаик и публицист, но и как мастер слова, который перевел на азербайджанский язык произведения авторов, проживающих в различных уголках мира. Среди них: «Воспоминания американских школьников» Т. Олдриджа, «Маугли» Р. Киплинга, «Избранные стихи и поэмы» В. Маяковского, «Нас много» В. Бианки, «Три мушкетера» А. Дюма, «Детство» М. Горького, «Воскресение» Л. Н. Толстого, рассказы Джека Лондона, «Чиполлино» Джанни Родари и многие другие.
Также ему принадлежит перевод на азербайджанский язык поэмы Низами Гянджеви «Искандер-наме. Икбал-наме», изданный в 1940 году.